تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله اختیاریه

اختیاریه تهران یکی از محله های منطقه ۳ تهران است. اختیاریه از مناطق قدیمی و تاریخی شهر تهران محسوب می شود. تاریخچه اختیاریه بسیار پر فراز و نشیب است و به دلیل این تاریخچه طولانی ، اختیاریه نامی پرآوازه در بیم محله های شهر تهران است. میدان اختیاریه ، مهمترین میدان این محله است. در محله اختیاریه نام پر آوازه دیگری به نام منظریه وجود دارد. برخی منظریه را بهترین خیابان اختیاریه می دانند البته اگر بخواهیم از بهترین خیابان اختیاریه نام ببریم ، خیابان اختیاریه شمالی و بلوار کاوه نیز در صدر این فهرست قرار می گیرند. زندگی در اختیاریه شرایط بسیار خوبی دارد و شرایط زندگی در اختیاریه برای اقشار مختلف بسیار مناسب است. قیمت آپارتمان در اختیاریه در رده های اول قیمت آپارتمان در تهران قرار دارد و این موضوع به دلیل شرایط خوب زندگی در اختیاریه است.

.

اختیاریه کجاست؟

اختیاریه از جمله محله های منطقه ۳ تهران است. این محله از شمال با بزرگراه صدر، از جنوب با بلوار کلاهدوز ، از شرق با خیابان پاسداران و از غرب با بلوار کاوه محدود شده است. اختیاریه تهران از شرق با محله پاسداران ، از غرب با چیذر ، از جنوب با محله دروس و از شمال با فرمانیه مجاورت دارد.

.

تاریخچه اختیاریه

اختیاریه تهران در گذشته ، شامل روستای رستم‌آباد در غرب اختیاریه و شغال آباد و کف دره در شرق این منطقه بود. اما اختیاریه امروزی نام زمین‌هایی است که در بین روستاهای حسین‌آباد لویزان و روستای رستم‌آباد در شمال دروس قرار داشت. اراضی اختیاریه در زمان قاجار متعلق به محمود خان قائم مقام بود. محمود خان قائم مقام یک و نیم دانگ اختیاریه را وقف کرد و بقیه این ملک را به صاحب اختیار واگذار کرد‌.

صاحب اختیار شروع به آبادانی اختیاریه کرد و این منطقه را تبدیل به منطقه آبادی کرد تا جایی که بسیاری از رجال قاجاریه مانند مشیرالدوله به این منطقه آمده و در آن عمارت های خود را بنا کردند. برخی از این بناها امروز نیز در اختیاریه وجود دارد که عبارتند از : عمارت عزت الدوله که خواهر ناصرالدین‌شاه بود. باغ و منزل مشیرالدوله (وزیر خارجه ایران در دوران قاجار) ، باغ معتمدالملک (پسر مشیرالدوله) ، باغ و منزل امین خلوت و منزل امین السلطان و امین الملک. این خانه ها و عمارت ها جزو اولین عمارت هایی بودند که در اختیاریه ساخته شدند‌.

با ورود صاحب اختیار و رجال قاجاری به این محله ، حال و هوای دیگری به اختیاریه دمیده شد و این محله اندک اندک مبدل به سکونت گاهی برای اهالی شمیران و مهاجرین این منطقه شد. اختیاریه بعدها و در دهه 30 قطعه بندی شد و زمین ها را مهاجرین به این منطقه در اختیار گرفته و ساخت و سازها در اختیاریه آغاز شد.

.

صاحب اختیار که بود؟

صاحب اختیار یا غلامحسین غفاری ، یکی از رجال دوران قاجار ، از خانواده غفاری بود که بلند آوازه ترین فرد این خانواده کمال الملک ، نقاش چیره دست دوران قاجار بود. صاحب اختیار فرزند امین الدوله بود. امین الدوله فرزند میرزا هاشم‌ خان امین‌الدوله، برادرزاده فرخ ‌خان امین‌الدوله است که این خانواده جملگی از رجال بزرگ قاجار بودند.

داریوش شهبازی از نویسندگان به نام و از تهران شناسان مشهور در جایی می گويد: 《صاحب اختیار کار خود را از پیشخدمتی دربار قاجار آغاز کرده و تا رده های وزارت بالا رفت. صاحب اختیار در دوره مظفرالدین شاه وزیر دربار و مدتی هم به مقام وزیر عدلیه رسید. غلامحسین غفاری در دوران محمدعلی شاه حکومت فارس را به دست آورد و در دوره احمدشاه هم حکومت خراسان را داشت. در کابینه مستوفی‌الممالک، وزیر جنگ بود. او که داماد میرزا آقاخان نوری بود سال ۱۳۲۶ از دنیا رفت.》صاحب اختیار فردی تحصیل کرده بود و علوم و فنون بسیاری را مانند زبان عربی خوشنویسی و انشا را می دانست. وی پس از آباد کردن اختیاریه اولین مکتب خانه را در اختیاریه راه اندازی می کند تا اهالی اختیاریه نیز بتوانند از آموزش های مکتبی بهره مند باشند.

.

معنی اختیاریه

اختیاریه در زمان حیات و اقدامات صاحب اختیار به اختیاریه شهرت یافت ، بدین گونه است که می توان گفت ، معنی اختیاریه در واقع از روی نام صاحب اختیار یا غلامحسین غفاری گرفته شده است.

.

حاج آخوند رستم آبادی

حاج آخوند رستم آبادی از علمای مشهور اختیاریه بود که در روستای رستم آباد متولد شد. حاج آخوند رستم آبادی مقدمات علوم اسلامی را در تهران فرا گرفت و برای تکمیل آن به شهر نجف اشرف رفت. وی سالها در نجف اشرف بود و پس از بازگشت به ایران به مدرسه مروی رفته و عهده دار امام جماعت این مدرسه شد. حاج آخوند رستم آبادی پس از مدتی مجددا به نجف رفت و در زمان مشروطیت بود که مجددا به ایران بازگشت و تا سال ۱۳۳۲ در شمیران سکونت داشت‌. حاج آخوند رستم آبادی در سال ۱۳۳۲ و یا به روایتی در سال ۱۳۳۳ ق. در شمیران درگذشت و در گورستان اختیاریه دفن شد. بعدها گورستان اختیاریه تخریب شده و به بوستانی به نام بوستان اختیاریه و یا پارک اختیاریه تبدیل شد.

.

دسترسی محله اختیاریه

اختیاریه در مجاورت بزرگراه صدر قرار دارد. بزرگراه صدر از یک سو و بلوار کاوه از سویی دیگر مهمترین مسیرهای ورودی به منظریه هستند. از طرفی دیگر خیابان پاسداران قرار دارد که ورودی های بسیار زیادی به این محله را به خود اختصاص داده است. اختیاریه از جمله محله های بسیار خوش مسیر شمال شرق تهران است و از تمام اطراف به خیابان ها و بزرگراه های پر رفت و آمد بزرگی اتصال دارد. بزرگراه صدر در شمال دسترسی اختیاریه را به بسیاری از محله های مجاور آن مانند آجودانیه ، الهیه ، زرگنده و زعفرانیه فراهم می کند و خیابان پاسداران نیز دسترسی اختیاریه را به محله هایی چون قبا ، سید خندان و سهروردی فراهم می کند.

.

خیابان های اختیاریه

از معبرها و خیابان های مهم اختیاریه می توان به خیابان دیباجی جنوبی ، میدان اختیاریه ، خیابان اختیاریه ، خیابان خاش ، خیابان منظریه و خیابان اخلاقی شرقی نام برد.

خیابان دیباجی جنوبی اختیاریه
در اختیاریه خیابان دیباجی جنوبی از نام آشناترین خیابان های اختیاریه است. خیابان دیباجی جنوبی ، از خیابان کلاهدوز آغاز شده و تا خیابان صدر امتداد دارد. خیابان دیباجی از مهمترین ورودی های محله است و بخش مهمی از مراکز تجاری اختیاریه در خیابان دیباجی جنوبی قرار دارد. بوستان سهیل و بوستان ارغوان در خیابان دیباجی جنوبی قرار دارند. برخی معتقدند خیابان دیباجی جنوبی بهترین خیابان اختیاریه برای زندگی است.

میدان اختیاریه
میدان اختیاریه بزرگترین و مهمترین میدان این محله است. میدان اختیاریه ، خیابان های اختیاریه ، خیابان عابدینی زاده ، خیابان فتاحیان و خیابان لطیفی را به همدیگر متصل می کند. مراکز مهمی مانند ایستگاه اتوبوس ، ایستگاه پلیس اختیاریه و بازار میوه و تره بار اختیاریه در میدان اختیاریه قرار دارند.

خیابان اختیاریه
خیابان اختیاریه را مهمترین خیابان محله اختیاریه می شناسند. این خیابان از خیابان کلاهدوز آغاز شده و تا بزرگراه صدر امتداد دارد و از اماکن مهمی مانند میدان اختیاریه عبور می کند.

خیابان دولت اختیاریه
خیابان دولت اختیاریه مهمترین خیابان جنوبی اختیاریه است که از بلوار کاوه آغاز شده و تا خیابان پاسداران امتداد دارد. خیابان دولت امروزه به نام خیابان کلاهدوز تغییر نام داده است. خیابان دولت با بسیاری از معابر مهم این محله دارای تقاطع های بسیار مهمی است و می توان گفت که خیابان دولت نقشی کلیدی در اتصال خیابان های جنوب محله دارد.

بهترین خیابان اختیاریه

اختیاریه محله ای است که از خانه ها و آپارتمان های اختیاریه نوسازی شده و محله ای بسیار خوب است. بسیاری از خیابان های این محله برای زندگی بسیار خوب هستند ، اما بنا بر نظر اکثریت مشاور املاک اختیاریه ، خیابان های دیباجی جنوبی و خیابن اختیاریه شمالی جزو بهترین خیابان اختیاریه محسوب می شوند.

.

حمل و نقل عمومی محله اختیاریه

محله اختیاریه از نظر دسترسی به خطوط تاکسیرانی وضعیت بسیار خوبی دارد و خطوط تاکسی رانی بسیاری در داخل محله به مسافران خدمات می دهند. در مورد دسترسی به خطوط اتوبوسرانی باید گفت که بیشتر دسترسی های اختیاریه به خطوط اتوبوسرانی از طریق بزرگراه صدر و خیابان پاسداران امکان پذیر است. اما دسترسی اصلی اختیاریه به ناوگان اتوبوسرانی از طریق میدان اختیاریه فراهم شده است. سه خط اتوبوسرانی که می توانند به محله اختیاریه سرویس دهند عبارتند از :
خط ۲۲۵ پایانه شهید دستواره به پایانه تجریش
خط 225 در مسیر میدان نوبنیاد، خیابان پاسداران، میدان اختیاریه، خیابان شهید کلاهدوز (دولت) ، خیابان شریعتی، میدان قدس، خیابان شهرداری و میدان تجریش حرکت می کند.
خط ۲۱۵ سوهانک به سه راه ضرابخانه
خط 215 در مسیر بلوار ارتش، اراج، خیابان لنگری، میدان نوبنیاد، خیابان پاسداران، سه راه اختیاریه تا چهارراه پاسداران حرکت کرده و در ادامه خیابان پاسداران به سمت حسینه ارشاد، خیابان شریعتی رفته و به ابتدای بزرگراه همت و زین‌الدین می رسد.
خط ۱۰۶ پایانه لاله به پایانه شهید افشار (پارک وی)
خط 106 در مسیر بلوار ارتش، بزرگراه‌های امام علی، بزرگراه شهید بابایی، متروی نوبنیاد، بزرگراه صدر، ضلع شمالی محله اختیاریه رفته و در ادامه به بزرگراه صدر و مدرس می رسد.

مترو اختیاره

نزدیکترین مترو به اختیاریه ایستگاه مترو نوبنیاد است و می توان گفت که اختیاریه دارای ایستگاه مترو اختصاصی است. به جز ایستگاه مترو نوبنیاد نزدیکترین ایستگاه مترو به اختیاریه ، ایستگاه مترو شهید صدر و ایستگاه مترو حسین آباد است.

.

بوستان های اختیاریه

اختیاریه نیز بر خلاف پیشینه اختیاریه که محله ای بسیار سرسبز و همراه با آبادی ها و باغات فراوان بود ، امروز محله ای است که خانه ها و آپارتمان ها و خیابان ها کل اختیاریه را به تسخیر خود درآورده و جز چند بوستان کوچک فضای سبز دیگری برای این محله باقی نمانده است.
بوستان سحر
بوستان ارغوان
بوستان سهیل
بوستان داور
بوستان نگار
بوستان مازیار

.

زندگی در اختیاریه

زندگی در اختیاریه از شرایط بسیار مناسبی برخوردار است. دسترسی های این محله از طریق بزرگراه صدر و خیابان پاسداران به محله های و مناطق مجاور ، بسیار خوب است. حمل و نقل عمومی از نظر وجود ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی در این محله وجود دارد و مترو اختیاریه نیز در کمترین فاصله در اطراف محله در دسترس است.

دسترسی محله به مراکز خرید اختیاریه نیز مناسب است. گر چه اختیاریه مرکز خرید بزرگی را در خود ندارد اما در مجاورت بهترین مراکز خرید تهران قرار دارد که در محله هایی چون فرمانیه قرار دارند و این موارد جزو نقاط قوت اختیاریه برای زندگی است. اما باید توجه داشت که اختیاریه دارای ترافیک بسیار شدیدی در برخی از معابر اطراف خود است.

بیشترین حجم ترافیک روزانه به بزرگراه صدر و خیابان پاسداران تعلق دارد. کمبود سرانه فضای سبز در اختیاریه باعث شده است تا این محله دارای تراکم جمعیتی بسیار زیادی باشد و این تراکم جمعیتی نیز باعث شده است ، تا مشکلاتی نظیر تامین پارکینگ در این محله وجود داشته باشد. عدم وجود سرانه کافی برای فضای سبز و تراکم بسیار شدید در فصول سرد سال ، مشکل آلودگی را در این محله در پی داشته است و این مشکل به دلیل تراکم و بارگذاری بیش از حد در محله های اطراف اختیاریه است. این موارد را می توان از نقاط ضعف محله اختیاریه برای زندگی نام برد.

اما با تمام این احوال باید گفت که بسیاری از چنین مشکلاتی دیگر منوط به یک محله در تهران نیست و قاطبه محله های تهران با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.

.

قیمت آپارتمان در اختیاریه

اختیاریه از مناطق بالای شهر تهران است و به همین دلیل قیمت آپارتمان در اختیاریه بسیار بالا است. اختیاریه در بین چندین محله لوکس تهران قرار دارد. این محله ها فرمانیه و قیطریه و پاسداران هستند. به خصوص قیمت آپارتمان در اختیاریه ، در برخی از خیابان های اختیاریه بسیار بالاتر از خیابان های دیگر است. یکی از بهترین خیابان های اختیاریه ، خیابان دیباجی جنوبی است که قیمت آپارتمان در دیباجی جنوبی در بالاترین سطح از قیمت های این محله قرار دارد.

همچنین خیابان منظریه را نیز می توان از جمله بهترین خیابان های اختیاریه نام برد. از نکاتی که درباره منظریه می توان به آن اشاره کرد ، وجود خانه های منظریه است. خانه های منظریه گر چه قدیمی هستند ، اما از جمله بهترین خانه های این منطقه بوده و دارای قیمت های بسیار گرانی هستند. خانه های منظریه از نظر ویژگی های خود ، منحصر به فرد بوده و خانه هایی لوکس و گران محسوب می شوند.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!