تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله گیشا

محله گیشا محله ای با ویژگی های مناسب برای سکونت و تفریح است. گیشا را با برج میلاد و بوستان گفتگو می شناسند که جزو بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران هستند و برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان دارای شهرت بین المللی است. گیشا از جمله محلاتی است که شرایط خوبی برای سکونت داشته و از نظر امکانات نیز می تواند نیازهای ساکنین خود را به خوبی رفع کند.

.

گیشا کجا است؟

گیشا یکی از محلات منطقه 2 تهران است که از شمال با بزرگراه همت ، از جنوب با بزرگراه جلال آل احمد ، از شرق با بزرگراه چمران و از غری با بزرگراه شیخ فضل الله محدود شده است و با محله های ‌شهرک آزمایش، محله شهرک غرب ، محله ونک ، محله ایوانک ، محله امیرآباد ، محله شهرک والفجر، محله ستارخان ، محله شریعتی ، محله پاتریس لومومبا ، محله شهرآرا و محله تهران ویلا مجاورت دارد.

اگر خواسته باشیم بگوییم که گیشا دقیقا در کدام منطقه قرار دارد باید گفت که گیشا منطقه ای است که در جنوب شهرک غرب و شمال محله های شهر آرا و پاتریس لومومبا در ستارخان قرار دارد.

.

کوی نصر کجاست؟

کوی نصر نام جدید محله گیشا است. این نام پس از انقلاب بر روی محله گیشا گذاشته شد. کوی نصر از جمله محله های خوب منطقه 2 تهران است. محله کوی نصر تهران دارای امکانات و مراکز تفریحی و مراکز خرید متعددی است که بسیاری از این مراکز جزو بهترین مراکز خرید تهران و بهترین جاهای دیدنی تهران هستند. از امکانات مهمی که در این منطقه وجود دارد ، می توان به برج میلاد ، پارک گفتگو ، پاساژ نصر گیشا ، اشاره کرد. برج میلاد بر روی تپه گیشا از اراضی کوی نصر ساخته شده است.

.

تاریخچه گیشا

در گذشته گیشا اراضی بایری بود که زیر کشت محصولاتی همچون گندم و جو و غلات قرار داشت. این اراضی در زمان قاجار جزو اراضی خالصه بود. اراضی خالصه به اراضی گفته می شد که توسط دولت و حکومت اداره می شد. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مجاورت رودخانه اوین ، منطقه ای پر آب و خوش آب و هوا به حساب می آمد و دارای باغات فراوانی بود. در زمان پهلوی به دلیل ساخت پادگان های متعدد در اطراف تهران این منطقه به دلیل بایر بودن و مجاورت در کنار تپه گیشا ، مورد توجه قرار گرفت و تبدیل به میدان تیراندازی شد که بیشتر برای سربازان پادگان جمشید آباد مورد استفاده قرار می گرفت. پس از مدتی این منطقه مشهور به میدان تیر ارتش شد و این نام تا مدتها بر روی این منطقه مانده بود. در دوران پهلوی دوم بود که با ورود شرکت کیشا ساخت و سازها در این منطقه آغاز شده و این منطقه آرام آرام رنگ و بوی میدانگاه ، گلوله و توپ را از دست داده و تبدیل به محله ای مسکونی شد.

محله گیشا از نام دو فرد به نام های کی نژاد و شاپوریان که مالک شرگت کیشا بودند به عاریت گرفته شد. تا قبل از دهه 40 در این منطقه میدانی به نام تیر ارتش وجود داشت که برای تمرین نظامیان ساخته شده بود. شرکت کیشا این اراضی را خریداری کرد و پس از قطعه بندی به کارکنان شرکت راه آهن واگذار کرد. طراحی این منطقه به نحوی بود که از کشورهای غری الهام گرفته شد و خیابان ها و فرعی های آن به صورت خیابان بندی استاندارد صورت گرفت. در همین زمان بود که پل گیشا برای دسترسی بهتر ورزشکاران برای بازی های آسیایی 1974 تهران ساخته شد و رشد و توسعه در محله گیشا شتاب بیشتری گرفت و پس از چند سال محله گیشا تبدیل به محله ای با شرایط خوب برای زندگی شد.

.

قیمت خانه در محله گیشا

قیمت خانه در گیشا از سطح متوسط شهر تهران بالاتر است. این قیمت به دلیل شرایط زندگی در گیشا است ، چرا که این محله دارای شرایط مطلوبی برای زندگی و سکونت است. دسترسی خوب و امکانات بسیار زیاد این محله برای ساکنین آن شرایط مطلوبی را ایجاد کرده است. وجود مراکز تفریحی ، تجاری ، اداری و خیابان کشی مناسب از جمله شرایط خوب آن برای رشد قیمت خانه است و به همین دلیل بسیاری از متقاضیان مسکن برای خرید خانه در گیشا دارای رغبت هستند.

.

دسترسی و حمل و نقل عمومی محله گیشا

محله گیشا به دلیل قرار گرفتن در بین چهار بزرگراه چمران ، بزرگراه شیخ فضل الله نوری ، بزرگراه حکیم و بزرگراه جلال آل احمد دسترسی بسیار مناسبی را به مناطق مجاور مانند منطقه 5 تهران ، منطقه 2 تهران ، منطقه 8 تهران ، منطقه 3 تهران و حتی مناطق مرکزی تهران دارد. همچنین دسترسی خوب گیشا به مترو از طریق ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس برقرار می گردد که در جنوب این محله قرار دارد. خطوط اتوبوسرانی گیشا نیز توانسته است دسترسی این محله را به مناطق دیگر برقرار کند و ایستگاه های اتوبوسرانی انقلاب ، ولیعصر و خط بی آر تی در بزرگراه چمران دسترسی گیشا را به سایر مناطق تهران برقرار می کند.

مترو گیشا

نزدیکترین ایستگاه مترو به گیشا ، ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس در جنوب شرقی این محله است. در حال حاضر گیشا دسترسی مستقیم به مترو ندارد که می توان با ایجاد زیرگذری ، از محله گیشا به ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس این دسترسی را به صورت مستقیم متصل کرد.

.

امکانات گردشگری محله

بوستان گفتگو
نمی توان از محله گیشا صحبت کرد و از بزرگترین بوستان این محله با نام بوستان گفتگو صحبت نکرد. بوستان گفتگو یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران است. بوستان گفتگو از بوستان های زیبایی است که یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران است. طبیعت زیبای بوستان گفتگو در کنار نمای زیبای برج میلاد ، این مکان را به عنوان یکی از زیباترین بوستان های شهر تهران مطرح کرده است و ساختار پلکانی آن این اجازه را به بازدید کنندگان می دهد که در طبیعت زیبای این بوستان به ورزش و پیاده روی های گروهی پرداخته و از فضای آن نهایت استفاده را داشته باشند. از بخش های جذاب و زیبای پارک گفتگو می توان به آمفی تاتر روباز پارک گفتگو ، نگارستان شهر ، زمین ورزش گفتگو ، مسجد و رستوران گفتگو اشاره کرد.

برج میلاد
برج میلاد یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران است. برج میلاد بلندترین سازه کل کشور و ششمین برج مخابراتی جهان است. برج میلاد بین بزرگراه همت و بزرگراه حکیم و در کنار بیمارستان میلاد قرار دارد. مجموعه بوستان گفتگو و برج میلاد مجموعه ای از عناصر بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران را ساخته است که عکاسان بسیاری را برای ثبت عکس های زیبا به سمت این مجموعه هدایت می کند.

پل گیشا
پل گیشا پلی قدیمی بود که در جنوب این محله بر روی بزرگراه جلال آل احمد وجود داشت. این پل جزو اولین پل های فلزی ساخته شده در تهران بود و جزو خاطره انگیزترین پل های قدیمی تهران است. پل گیشا در سال 1399 جمع آوری شده و تبدیل به زیرگذری بزرگ در همان محل شد.

پاساژ نصر
پاساژ نصر یکی از مراکز خرید تهران و بزرگترین مرکز خرید گیشا است. پاساژ نصر در دهه 70 در محلی که قبلا کانال آب بود ساخته شد. پاساژ نصر با چهارصد فروشگاه تجاری در دو طبقه جزو بزرگترین مراکز خرید تهران است.پاساژ نصر جزو نخستین طرح های مشارکتی شهرداری تهران در دهه هفتاد بود که بر روی کانال آب گیشا ساخته شد. پاساژ نصر دارای فروشگاه های متعددی در زمینه عرضه پوشاک و کیف و کفش مردانه و زنانه و محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار متنوع است. طراحی این پاساژ نیز مانند پاساژ های آن زمان در تهران مانند بازار سنتی ستارخان ، به شکل راهروی رفت و برگشتی ساخته شده است که در هر طبقه برای دیدن فروشگاه های آن باید تا انتهای این مرکز خرید را سپری کرد.

بوستان ورزش
بوستان ورزش از بزرگترین بوستان های محله گیشا است که برای یادآوری اهمیت ورزش و تندرستی همگانی به نام بوستان ورزش نامگذاری شده است.

بیمارستان میلاد
بیمارستان میلاد بزرگترین بیمارستان تهران است. بیمارستان میلاد در دهه هفتاد توسط سازمان تامین اجتماعی ساخته و در حال حاضر نیز جزو معتبرترین بیمارستان های تهران است. بیمارستان میلاد در کنار برج میلاد قرار گرفته است.

.

خیابان های معروف

خیابان گیشا
خیابان گیشا مشهورترین خیابانی است که در محله گیشا قرار دارد. خیابان گیشا مهمترین و پر تردد ترین خیابان این محله است به نوعی که همگان این خیابان را قلب محله گیشا می دانند. تمامی دسترسی های داخل محله گیشا از این خیابان انجام می شود. این خیابان بزرگراه حکیم در شمال گیشا را به بزرگراه جلال آل احمد ، متصل کرده است. خیابان گیشا در مرکز محله قرار دارد و تمامی محله های گیشا از طریق همین خیابان به یکدیگر متصل شده اند. پاساژ نصر گیشا ، پاساژ بازارک گیشا ، و بسیاری از مراکز خدماتی و تجاری گیشا در این خیابان قرار داشته و این خیابان را تبدیل به زیباترین خیابان محله تبدیل کرده اند. همچنین ورودی اصالی مراکزی مانند بوستان گفتگو و نمایشگاه های شهرداری در ضلع جنوبی بوستان از طریق این خیابان فراهم می شود. محله گیشا دارای چندین خیابان معروف دیگر است که این خیابان ها ، خیابان فروزان فر، خیابان بلوچستان ، خیابان فاضل شمالی ، خیابان علیایی هستند.

فروزان فر
بلوچستان
فاضل شمالی
علیایی

.

بهترین جای محله گیشا

محله گیشا یکی از محلات خوب تهران برای سکونت است. محله گیشا دارای امکانات و شرایط خوبی است. وجود بوستان گفتگو گر چه شرایط ترافیکی را در شرق این محله ایجاد کرده است ، اما با این حال قسمت شرق گیشا را جزو نقاط گرانتر از نظر قیمت مسکن در گیشا قرار داده است. در محله گیشا خیابان علیایی و خیابان های بیست و دوم تا خیابان چهلم را جزو بهترین محله گیشا می شناسند. به طور کلی می توان گفت که خیابان های شمالی گیشا و به خصوص خیابان های شمال خیابان علیایی به همراه کوچه های آن ها جزو بهترین محله گیشا به حساب می روند.

.

مراکز اداری و دولتی محله گیشا

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
دانشگاه علوم پزشکی تهران
پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران
دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران
دانشگاه تربیت مدرس
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

افراد مشهوری که در گیشا سکونت دارند و در گذشته داشتند
محله گیشا فهرستی طولانی از هنرمندان و افراد مشهوری را دارد که در این محله سکونت داشتنه اند. این لیست شامل اسامی بزرگی چون جلیل شهناز، سهراب سپهری، فریبرز لاچینی، کوروش یغمایی، هادی منتظری، علی دایی، عادل فردوسی پور، سوسن خواننده قدیمی ، یغما گلرویی، محمود شهریاری و رامبد جوان می شود.

.

زندگی در گیشا

محله گیشا یکی از محله های خوب در تهران است که شرایط زندگی بسیار خوبی را برای ساکنین خود رقم می زند. دسترسی های محله گیشا به دلیل قرار داشتن بزرگراه حکیم در شمال و بزرگراه جلال آل احمد در جنوب و برگراه چمران در شرق و بزرگراه شیخ فضل الله نوری در غرب محله بسیار مطلوب است. محله گیشا از نظر وجود مراکز تفریحی دارای مراکز مختلفی است که شهروندان این محله می توانند از این امکانات استفاده کنند.

بوستان گفت و گو و برج میلاد از جمله این مراکز هستند. بافت شهرسازی گیشا به دلیل قرار داشتن این محله در بورس خرید و فروش آپارتمان تقریبا نوسازی شده است و در این محله مشکل جدی به نام بافت فرسوده و یا بافت ناپایدار وجود ندارد که این مورد گیشا را به یکی از مناطق خوب تهران تبدیل کرده است. خیابان کشی های خوب گیشا باعث شده است ، جز در محدوده خیابان اصلی گیشا و محورهای ورودی و خروجی این محله مشکل جدی به نام ترافیک وجود نداشته باشد و تمام این موارد جزو نکات مثبت گیشا برای زندگی است.

.

نکات منفی گیشا برای زندگی

دو موضوع مهم را می توان جزو مشکلات جدی در گیشا مطرح کرد. موضوع اول ترافیک شدید در بزرگراه های اطراف گیشا است. این ترافیک باعث شده است تا ضمن تزریق آلودگی ناشی از خودروهای بنزین سوز در بافت محله ، گیشا با مشکل دسترسی در ساعات ترافیک دست و پنجه نرم کند. موضوع دیگر آلودگی صوتی ناشی از تردد خودروها در اطراف گیشا است. در شمال این محله عایق های صوتی برای کاهش این آلودگی صوتی نصب شده است ، اما در باقی بزرگراه های اطراف گیشا این مشکل هنوز پا بر جا است و البته باید توجه داشت که نقش عایق های صوتی در کاهش آلودگی صوتی ناچیز خواهد بود. حمل و نقل عمومی نیز می بایست در گیشا تقویت شود. گر چه دسترسی گیشا به خطوط تاکسی رانی مطلوب است ، اما دسترسی به ناوگان اتوبوسرانی برای گیشا ضعیف است. در مورد دسترسی گیشا به مترو نیز باید گفت که بزرگترین مانع دسترسی مستقیم محله گیشا به مترو بزرگراه جلال آل احمد است که می توان با احداث زیر گذر این مشکل را مرتفع کرد.

.

بررسی قیمت آپارتمان در گیشا

قیمت آپارتمان در گیشا از سطح متوسط شهر تهران بسیار بالاتر از سطح متوسط قیمت خانه در تهران گزارش شده است. گیشا محله ای است که به داشتن نکات مثبت زیادی در بین محله های منطقه 2 تهران شناخته شده است و در سال های اخیر رشد بسیار زیادی داشته و به همین دلیل قیمت آپارتمان در این محله رشد بسیار زیادی را در دو دهه اخیر داشته است. در منطقه 2 تهران تنها محله هایی که قیمت هایی بالاتر از گیشا را در خرید و فروش آپارتمان کسب کرده اند ، محله هایی چون شهرک غرب و سعادت آباد بوده اند و تقریبا تمامی محله های منطقه 2 به جز مرزداران قیمت هایی پایین تر از گیشا را به خود اختصاص می دهند و این موضوع نشاندهنده رشد بسیار خوب قیمت آپارتمان در گیشا است.

.

سوالات متداول درباره محله گیشا

معنی گیشا چیست؟
کلمه گیشا از روی نام شرکت کیشا گرفته شده است. شرکت کیشا ، شرکتی بود که متعلق به دو فرد به نام های شاپوریان و کی نژاد بود که برای اولین بار اقدام به ساخت و سازهای گسترده ای در این منطقه کردند و نام این شرکت ، از دلایل نامگذاری گیشا به نام این شرکت بود.

محله های اطراف گیشا؟
محله های اطراف گیشا از شمال محله شهرک غرب و سعادت آباد ، در غرب محله مرزداران و شهرک آزمایش ، در شرق محله امیرآباد شمالی و در جنوب محله های ستارخان ، تهران ویلا ، شهرآرا و محله پاتریس لومومبا هستند.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!