تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله سید خندان

محله سیدخندان از جمله محلات مشهور منطقه 3 تهران است. محله سید خندان از جمله محلاتی است که با نام پل سید خندان شهرت گرت. بزرگراه رسالت ( سردار سلیمانی ) از جمله اولین اتوبان های غرب به شرق تهران در زمان خود بود. بزرگراه های همت و نیایش پس از سال ها مورد بهره برداری قرار گرفتند و تا سالهای بسیار تنها بزرگراه غرب به شرق تهران در محدوده شمالی تهران ، بزرگراه رسالت بود.

.

سید خندان تهران کجاست؟

محله سید خندان یکی از محلات منطقه 3 تهران است. محله سیدخندان از جنوب با بزرگراه سردار سلیمانی ، از شمال با بزرگراه همت و خیابان کوشا ، از غرب با بزرگراه مدرس و از شرق با خیابان شریعتی محدود شده و با محله های مهران ، محله جردن ، محله سهروردی ، محله گاندی ، محله آرژانتین و محله ونک مجاورت دارد.

.

تاریخچه سید خندان

محله سید خندان در گذشته روستایی کوچک در کنار جاده شمیران بود و قنات های این منطقه آب شرب و آب مورد نیاز را برای کشاورزی تامین می کرد و این منطقه دارای باغات فراوانی بود. سید خندان در میان دو منطقه عباس آباد و مهران قرار داشت. و هر دوی این مناطق دارای ابعاد تاریخی هستند و بعید نیز نیست که سید خندان نیز مانند این دو منطقه ، تاریخی هزاران ساله باشد. اما هر چه باشد ، آنچه که از محله سید خندان می دانیم ، این است که سید خندان در کنار جاده شمیرانات رشد و شهرسازی خود را آغاز کرد.

.

دلیل نامگذاری سید خندان

سید جعفر شاه صاحب ، مشهور به سید خندان یکی از اهالی این منطقه بود. گفته اند که وی بسیار خوشرو بوده و کمک های فراوانی به اهالی این منطقه و مسافران تهران به شمیرانات داشته است. سید جعفر شاه صاحب قهوه خانه ای در تقاطع سید خندان داشت که امروز تبدیل به پل سید خندان شده است. قهوه خانه وی به روی مسافران تهران به شمیرانات باز بود. مشهور است که محله سید خندان را این سید آباد کرد و شهرت وی در منطقه آن چنان بود که همه منطقه را با نام منطقه سید خندان به معنی سیدی که خوش رو است می شناسند. روزانه تعداد زیادی از مسافرانی که در این مسیر تردد می کردند ، مهمان سید جعفر شاه صاحب بودند و از کمک های او بهره می بردند.

.

آغاز شهرسازی در سید خندان

در دهه 30 با گسترش شهر تهران ، سید خندان که در میانه راه تهران و شمیرانات قرار داشت ، در مرکز توجه قرار گرفت ، به نوعی که زمین های این منطقه اندک اندک قطعه بندی شده و در اختیار متقاضیان قرار گرفت. با گسترش روز افزون جمعیت تهران و روند رو به رشد مهاجرت به این شهر ، سید خندان نیز از این رشد و توسعه بی بهره نماند و از دهه پنجاه تا دهه شصت افزایش جمعیت بی محابایی را شروع کرد که تا امروز نیز این افزایش جمعیت وجود دارد.

.

دسترسی محله سید خندان

سید خندان جزو محلات خوش مسیر تهران است. وجود بزرگراه های سردار سلیمانی ، بزرگراه همت و بزرگراه مدرس ، دسترسی به این محله را بسیار آسان کرده است. از طرفی وجو این بزرگراه ها امکان دسترسی محله را به بسیاری از محلات همجوار و یا مناطق دیگر مانند محله الهیه ، محله ولنجک ، محله باغ فیض ، محله سعادت آباد و شهرک غرب و پونک را فراهم کرده است و از این نظر موقعیت بسیار ممتازی دارد‌. خیابان شریعتی نیز دسترسی های این محله را به بلوار میرداماد ، قیطریه و قلهک و دزاشیب فراهم می کند.

مترو سید خندان
نزدیکترین مترو به سید خندان ایستگاه مترو مصلی است. به جز ایستگاه مترو مصلی، ایستگاه مترو شهید همت نیز دسترسی خوبی به این محله دارد.

حمل و نقل عمومی
محله سید خندان از نظر دسترسی به حمل و نقل عمومی شرایط مناسبی دارد. پایانه تاکسی رانی پل سید خندان دسترسی این محله را به خطوط تاکسی رانی امکان پذیر کرده و خیابان شریعتی نیز دسترسی سید خندان را به خطوط اتوبوسرانی شمال به جنوب فراهم می کند.

.

امکانات محله سید خندان

محله سید خندان از نظر امکانات شهری وضعیت بسیار خوبی دارد. مراکز درمانی سید خندان و مراکز فرهنگی این محله جزو مراکز معتبر شهر تهران هستند.

.

مراکز درمانی سید خندان

 • بیمارستان رسالت
 • بیمارستان کودکان مفید
 • بیمارستان چشم پزشکی نگاه
 • کلینیک شبانه روزی شهرداری منطقه ۳

.

بوستان های محله سید خندان

 • پارک بهشت مادران
 • بوستان شریعتی
 • بوستان گل نبی

.

اماکن شاخص سید خندان

 • فرهنگسرای ارسباران
 • ورزشگاه شهید کشوری
 • مصلای بزرگ تهران
 • شهرداری منطقه ۳ تهران
 • دانشکده علوم دانشگاه خواجه نصیر طوسی

.

معابر مهم سید خندان

میدان احمدی روشن
میدان احمدی روشن تقاطعی بسیار مهم است که خیابان های جلفا ، خیابان گل نبی و خیابان ساسانی پور را به هم متصل می کند.
خیابان گل نبی
خیابان گل نبی از خیابان های مشهور سید خندان است. خیابان گل نبی خیابان شریعتی و بزرگراه همت را له خیابان کوشا متصل می کند. ورزشگاه شهید کشوری ، بیمارستان چشم پزشکی نگاه ، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و شورای حل اختلاف منطقه ۳ در این خیابان قرار دارند.

خیابان جلفا
میدان جلفا از خیابان های مهم سید خندان است. خیابان جلفا میدان احمدی روشن و خیابان گل نبی را به خیابان ارسباران متصل کرده و یکی از مسیرهای اصلی ورودی به فرهنگسرای ارسباران است.

خیابان کوشا
خیابان کوشا از مهمترین خیابان های سید خندان است‌. دلیل اهمیت خیابان کوشا آن است که خیابان شریعتی را به بزرگراه حقانی متصل می کند.

.

قیمت خانه در سید خندان

قیمت خانه در سبد خندان از سطح متوسط شهر تهران بالاتر است. قیمت خانه در سید خندان به دلیل مجاورت با محله های گرانقیمتی مانند بلوار میرداماد و دسترسی مناسب به بسیاری از امکانات خوب درمانی و تفریحی و مراکز خرید خوب در محله جردن و سهروردی و محله آرژانتین ، بالا بوده و این موارد سطح و کیفیت زندگی در سید خندان را ارتقا داده است. بافت سید خندان نیز بافتی غالبا نوساز بوده و ساختمان های قدیمی و ناپایدار کمتر در این محله دیده می شود و مجموع این شرایط بر روی قیمت خانه در سید خندان تاثیر مثبت گذاشته است.

.

شرایط زندگی در سید خندان

زندگی در محله سید خندان دارای شرایط خاص این محله است. حمل و نقل عمومی و دسترسی به مترو در محله سید خندان بسیار خوب است. گر چه نزدیکترین مترو به سید خندان قدری با این محله فاصله دارد ، اما دسترسی به آن چندان دشوار نیست. محله سید خندان از نظر امکانات رفاهی و تفریحی و خدماتی وضعیت مطلوبی دارد. ورزشگاه شهید کشوری ، بیمارستان رسالت ، بیمارستان چشم پزشکی نگاه، مصلی تهران، پارک بهشت مادران و مجموعه تفریحی تپه های عباس آباد در کنار این محله قرار داشته و از این نظر ، محله سید خندان یکی از محلات برتر تهران از نظر دسترسی به امکانات بوده و شرایط مناسبی را برای زندگی دارد.‌

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!