تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله زرگنده

زرگنده محله ای قدیمی در منطقه 3 تهران است . زرگنده ای که امروز ما می شناسیم بخشی از روستای حسن آباد بود که با توسعه شهر تهران شکل شهر نشینی به خود گرفت.

.

محله زرگنده کجا است

محله زرگنده از شمال با بزرگراه صدر از جنوب با خیابان دستگردی ، از شرق با خیابان شریعتی و از غرب با بزرگراه مدرس محدود شده است. محله زرگنده با محله‌های ‌داوودیه ، محله الهیه، محله ظفر، محله امانیه، محله تجریش ، محله قیطریه ، محله قلهک ، محله قبا و محله درب دوم مجاورت دارد.

.

تاریخچه زرگنده

زرگنده در جایی قرار گرفته است که از طرفی با رود دره دربند و تجریش و از طرفی دیگر با محلاتی قدیمی مانند قیطریه و قلهک مجاورت دارد. این مجاورت در گذشته باعث سکونتی روستایی شده بود که ساکنین آن از آب رودخانه تجریش برای آبیاری باغات خود استفاده می کردند. یکی از دلایل مهم برای اثبات بافت تاریخی زرگنده وجود مقبره امامزاده اسماعیل است. امامزاده اسماعیل منتسب به امام چهارم شیعیان بوده کا مقبره اش در این محله قرار دارد و این موضوع گواه بر قدمت تاریخی این محله است.

در زمان قاجار سفارتخانه روسیه در محله زرگنده قرار داشت. وجود سفارتخانه روسیه باعث شده بود که توجه به این منطقه بیشتر شود. گفته اند محمد علی شاه قاجار ، پس از فتح تهران توسط مشروطه خواهان ، به سفارت روسیه پناه برده بود.

.


وجه تسمیه

گفته شده است که دلیل نامگذاری این منطقه به زرگنده آن بود که مردم از ترس سرقت پول ها و طلاهایشان آن ها را در تپه های این منطقه دفن می کردند. حال آنکه عده ای دیگر به امید یافتن پول و طلاها در تپه ها جستجو کرده و از تپه های این محله طلا و زر می یافتند. به همین دلیل نام این منطقه را زرگنده گذاشته بودند.

.


قیمت مسکن و آپارتمان در زرگنده

قیمت مسکن و آپارتمان در زرگنده نسبت به سطح متوسط قیمت خانه در تهران بالاتر است ، اما این قیمت از محلات همجوار آن مانند امانیه ، الهیه و زعفرانیه پایینتر است. بخشی از این جریان به دلیل بافت قدیمی برخی از مناطق زرگنده نسبت به بافت محلات مجاور است. بافت قدیمی این محله نسبت به بافت محلات همجوار ، تغییرات کمتری داشته است و به همین دلیل قیمت مسکن و آپارتمان در زرگنده رشدی کمتری داشته است.

.


شرایط زندگی در زرگنده

زندگی در محله زرگنده دارای شرایط مناسبی است. قرار گرفتن این محله در منطقه 3 تهران و مجاورت با محلاتی مانند الهیه و میرداماد امکانات بسیار خوبی را برای این محله ایجاد می کند. وجود مراکز خرید بسیار زیاد ، آب و هوای مطلوب ، دسترسی مناسب به بزرگراه های شمال تهران ، حمل و نقل عمومی مناسب و بسیاری از شرایط دیگر این محله را در زمره محلات خوب تهران برای زندگی قرار داده است که حتی اگر امکاناتی در داخل خود محله نیز یافت نشود ، به راحتی می توان این امکانات را از محلات مجاور مرتفع کرد.

.


حمل و نقل عمومی و مترو

خطوط اتوبوسرانی برای محله زرگنده بیشتر در شرق این محله متمرکز شده است. خیابان شریعتی ، خیابانی است که بسیاری از خطوط اتوبوسرانی منطقه 3 تهران از این خیابان تردد دارند و حمل و نقل عمومی در خیابان شریعتی ، همواره قابل دسترس و جاری است. ایستگاه مترو قلهک نیز نزدیک ترین ایستگاه مترو به زرگنده است. این شرایط باعث دسترسی مناسب زرگنده به خطوط حمل و نقل عمومی شده است. باید توجه داشت که زرگنده از سوی غرب و شمال در میان بزرگراه ها قرار گرفته است و حمل و نقل عمومی این محله بیشتر از طریق خیابان شریعتی در شرق آن برقرار می گردد.

.


جاذبه های گردشگری محله زرگنده

قلهک دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. این محله از محلات قدیمی شمیرانات و تهران است. در گذشته باغات فراوانی در این محله وجود داشت که امروزه با توسعه شهرنشینی بسیاری از این باغات از بین رفته و تبدیل به آپارتمان و خانه شده اند. این موضوع باعث تغییرات بسیار زیادی در جاذبه های گردشگری قلهک شده است ، به نوعی که از تمام باغات قدیمی آن جز آثاری از درختان در حیاط خانه ها باقی نمانده و تنها بوستان بزرگ آن نیز بوستان زرگنده است.

امامزاده اسماعیل
امامزاده اسماعیل قدیمی ترین اثر و گواه بر قدمت تاریخی این محله است که در خیابانی به نام امامزاده قرار دارد.

مسجد جامع قلهک
سینما سرای محله زرگنده
بوستان زرگنده
سینما فرهنگ
موزه سرای شهید دکتر بهشتی
نگارخانه کاوه

.


امکانات درمانی محله زرگنده

این محله به لحاظ امکانات درمانی دارای شرایط بسیار مطلوبی است. وجود دو بیمارستان تخصصی در آن و کلینیک ها و مطب های بسیار زیاد ، باعث شده است که این محله زرگنده از نظر امکانات درمانی بتواند تقریبا تمام نیازهای ساکنین خود را مرتفع کند.
بیمارستان و زایشگاه جواهری
بیمارستان کودکان علی اصغر
ساختمان پزشکی حکیم
درمانگاه رئوف
بیمارستان دامپزشکی ققنوس
کلینیک دامپزشکی شبانه روزی نوید
مرکز درمان نابارودی ابن سینا

.


مراکز خرید زرگنده

مرکز خرید قلهک
مجتمع تجاری مسکونی نگین زرگنده
فود کورت قلهک
فروشگاه رفاه

.


رستوران های محله زرگنده

لیست رستوران های زرگنده بسیار طولانی است. تقریبا در تمام خیابان های زرگنده انواع غذاخوری ها اعم از رستوران و فست فودی ها وجود داشته و از این نظر شما می توانید هر نوع غذا خوری را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.
خیابان های معروف
خیابان ظفر دستگردی
خیابان عطاری مقدم
گوی آبادی
آرش شرقی
شکر آبی

.


امکانات آموزشی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی
آموزشگاه آزاد سینمایی بازیگری و کارگردانی هشت میلیمتری
هنرستان کاردانش ابن سینا
سرای محله زرگنده

.


خیابان یخچال کجاست؟

خیابان یخچال از خیابان های مشهور شمیرانات است. خیابان یخچال در مجاورت زرگنده قرار دارد. خیابان یخچال خیابانی است که دارای تقاطعی با خیابان شریعتی بوده و در محله قلهک قرار دارد.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!