تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله کارون

محله کارون یکی از محلات منطقه ۱۰ تهران است. محله کارون به محدوده های ترافیکی تهران نزدیک است و به همین دلیل این محله دارای بار ترافیکی بسیار زیاد و پر حجمی است. قیمت خانه و آپارتمان در محله کارون در سطح متوسط قیمت خانه در تهران است و به دلیل وجود واحدهای کوچک متراژ و نقلی در آن با هر بودجه ای می توان در آن به خرید خانه اقدام کرد.

.


محله کارون کجاست؟

محله کارون محله ای بین دو منطقه جی و سلسبیل قرار دارد. محله کارون از شمال با خیابان آزادی ، از جنوب با خیابان کمیل ، از شرق با خیابان قصرالدشت و از غرب با خیابان جیحون محدود شده است و با محله های سلسبیل ، محله هاشمی ، محله زنجان ، محله توحید ، محله شبیری و محله هفت چنار مجاورت دارد. محله کارون به دو بخش کارون شمالی و کارون جنوبی تقسیم شده است.

.


محله کارون شمالی کجاست؟

محله کارون شمالی جزئی از محله کارون است که بین خیابان های قصرالدشت، خیابان جیحون و خیابان آزادی و خیابان هاشمی محدود شده است و اینگونه می توان اظهار نظر کرد که محله کارون شمالی در قسمت فوقانی خیابان هاشمی تا خیابان آزادی قرار دارد.

.


محله کارون جنوبی

همانطور که گفته شد ، محله کارون به دو محله شمالی و جنوبی تقسیم شده است و محله کارون جنوبی حد فاصل بین خیابان کمیل تا خیابان هاشمی قرار دارد.

.


تاریخچه محله کارون

محله کارون منطقه ای در بین دو منطقه بزرگ جی و سلسبیل قرار داشت. محله کارون مانند مناطق اطراف خود اراضی کشاورزی بود و آبیاری آن نیز از طریق قنات فرمانفرمایان و آب رودخانه ای فصلی تامین می شد‌. در برخی منابع آمده است که این رودخانه که به نام رودخانه قاطر کش نیز معروف بود از کوه های امامزاده داود سرچشمه می گرفت ، اما با توجه به موقعیت جغرافیایی محله کارون به نطر این استناد درست نمی آمده و احتمال می رود این رودخانه های فصلی از کوه های درکه سرچشمه گرفته باشند ، چرا که محله کارون در زیر محلاتی مانند مرزداران ، سعادت آباد و شهرک غرب و در غرب رودخاته درکه قرار دارد. این موقعیت جغرافیایی چندان با سرچشمه های رودخانه کن و سولقان تطابق ندارد. با احداث پادگان جی در غرب محله کارون روند شهر نشینی در این‌محله نیز کلید خورد و از دهه ۴۰ قطعه بندی زمین های محله کارون آغاز شد. با ورود مهاجرین به این منطقه ، جمعیت محله کارون افزایش یافت و شکل خیابان بندی های محله کارون نیز نشان از آن دارد که روند شهر نشینی در این محله با قطعه بندی های مشخص و مربع وار انجام شده و احتمال تبدیل روستا به شهر در این منطقه بسیار پایین است.

.


دسترسی محله کارون

محله کارون از نظر دسترسی محله ای در سطح متوسط دسترسی است. دلیل این امر عدم وجود بزرگراه در اطراف محله است. نزدیکترین بزرگراه به محله کارون ، بزرگراه یادگار امام است که در غرب این محله قرار دارد. مسیر دسترسی اصلی محله کارون از طرف غرب ، از طریق بزرگراه یادگار و خیابان آزادی امکانپذیر است. البته باید اذعان داشت که این محله ، مسیرهای دسترسی فراوانی را از خیابان های هاشمی ، خیابان امام خمینی ، خیابان قصرالدشت، خیابان کمیل و خیابان دامپزشکی دارد و از این نطر دارای شرایط بسیار مطلوبی است، اما تنها نقطه ضعف محله عدم دسترسی مستقیم به بزرگراه های بزرگ است.

.


حمل و نقل عمومی محله کارون

حمل و نقل عمومی در محله کارون بسیار قوز است. خیابان آزادی در شمال محله کارون یکی از خیابان های قدرتمند تهران از نظر حمل و نقل عمومی است. اتوبوس های بی آر تی و خطوط متنوع تاکسی رانی در این خیابان در دسترس است. خیابان های امام خمینی و خیابان هاشمی نیز از جمله خیابان هایی است که حمل و نقل عمومی در این خیابان ها بسیار قوی است.

دسترسی به مترو
ایستگاه مترو شادمان ، در شمال محله کارون دسترسی مستقیم محله به مترو را برقرار کرده است و این محله از نظر دسترسی به مترو شرایط خوبی را دارد.

.


خیابان های مهم محله کارون

جمعی از مهمترین خیابان های منطقه ۱۰ تهران در این محله دارای تقاطع هستند.

 • خیابان کارون
 • خیابان جیحون
 • خیابان امام خمینی
 • خیابان هاشمی
 • خیابان مرتضوی
 • خیابان آذربایجان
 • خیابان آزادی
 • خیابان قصرالدشت
 • خیابان مالک اشتر
 • خیابان طوس
 • خیابان بهنود

.

امکانات محله کارون

محله کارون از نظر امکانات شهری دارای امکانات بسیار خوبی است.‌

امکانات درمانی
بیمارستان شهریار واقع در تقاطع خیابان آذربایجان و خیابان کارون قرار دارد.
بیمارستان بابک در تقاطع خیابان کارون و خیابان طوس قرار دارد.‌
همچنین بیمارستان های لولاگر و بیمارستان اقبال در مجاورت این محله قرار دارند.‌

اماکن مهم محله کارون
زورخانه شیر افکن
مجموعه ورزشی خوش
مجموعه ورزشی شهدای جیحون
مجموعه شهربانو
استخر سپیدار
استخر جیحون
بوستان‌های محله کارون
بوستان کارون
بوستان آیینه
بوستان رضوان
بوستان طوس

.

شرایط زندگی در محله کارون

زندگی در محله کارون دارای شرایط مطلوبی برای سطح متوسط زندگی است. حمل و نقل عمومی مناسب از مزایای زندگی در محله کارون است. قیمت خانه در محله کارون متناسب با موقعیت مکانی آن در میانه شهر تهران است و وجود واحدهای کوچک متراژ یا واحدهای نقلی این امکان را به شما می دهد که با سرمایه کمتر بتوانید در مرکز شهر تهران آپارتمانی را برای خرید انتخاب کنید. این محله دسترسی خوبی را نیز به مترو و امکانات ضروری شهری مانند بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد. محله کارون دارای محدودیت ترافیکی نیست و ساکنین آن می توانند در هر ساعت از شبانه روز در این محله به راحتی تردد کنند. با تمام این موارد باید در نظر داشت حجم ترافیک و تراکم در این محله بسیار بالاست. تراکم و ترافیک محله کارون به دلیل مجاورت با محدوده ترافیکی و محدوده مرکزی شهر تهران ایجاد شده است و این موضوع به آلودگی هوا در این محله به خصوص در فصول سرد سال دامن زده است. اگر بخواهیم در این مورد جمع بندی کلی داشته باشیم، محله کارون محله ای با امکانات خوب شهر نشینی و با ترافیک و تراکم بسیار زیاد است که در مبحث آلودگی هوا باید موارد احتیاطی را درباره بیماری های قلبی و تنفسی رعایت کرد.

.

سرای محله کارون

سرای محله کارون از بهترین مراکز فرهنگی این محله است. امکانات و کلاسهای سرای محله کارون از بهترین کلاسهای آموزشی محله محسوب می شود.
آدرس سرای محله کارون
خیابان دامپزشکی ، حدفاصل خیابان کارون و جیحون ، پلاک ۳۹۲

تلفن سرای محله کارون
۰۲۱۶۶۳۷۷۰۶۰

.

سوالات متداول درباره محله کارون

خیابان مالک اشتر کجاست؟
خیابان مالک اشتر از جمله خیابان های مهم محله کارون است. خیابان مالک اشتر از بوستان چناران جی در انتهای بزرگراه یادگار امام آغاز شده و با گذر از محله کارون و محله سلسبیل به تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان رودکی می رسد.

خیابان کارون کجاست؟
خیابان کارون از خیابان های مهم محله کارون است که نام این محله نیز از روی نام این خیابان اقتباس شده است.

خیابان جیحون کدام منطقه تهران است؟
خیابان جیحون از خیابان های مهم منطقه ۱۰ تهران است.

نزدیکترین ایستگاه مترو به خیابان کارون کدام ایستگاه مترو است؟
نزدیکترین ایستگاه مترو به خیابان کارون ایستگاه مترو شادمان در شمال این خیابان است که در خط ۴ مترو تهران است

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!