تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله مقدم

محله مقدم ، محله ای است که در مرز منطقه 17 تهران و منطقه 16 تهران قرار دارد. این محله از شمال با خیابان رشیدی و میدان شهدای مدافع حرم ، از شرق با خیابان برادران حسنی ، از جنوب با بزرگراه چراغی و از غرب با خیابان های حقیقی شمالی و فلاحی مجاورت داشته و با محله های فلاح ، محله گلچین ، محله جوادیه ، محله زمزم ، محله بلور سازی ، محله باغ خزانه و محله زهتابی مجاورت دارد.

.


تاریخچه محله مقدم

محله مقدم جزو اراضی کشاورزی روستای وصفنارد بود. تاریخ شکل گیری این محله نیز مانند محله زمزم و محله زهتابی و محله جلیلی است. تا دهه 30 این محله بافتی کشاورزی و دامداری داشت. محصول غالب آن ، غلات و سیفی جات بود. با ورود بخش های غربی تهران به بافت شهری این محله نیز همراه با محلات مجاور خود وارد بافت تهران شد. در مورد علت نامگذاری محله مقدم ، مشهور است که زمین های این محله غالبا متعلق به فردی به نام داود مقدم بود. داود مقدم این زمین ها را قطعه بندی کرد و به مهاجرینی که اغلب از مناطق ترک زبان بودند فروخت و به همین دلیل این محله به نام محله مقدم شهرت یاقت. مهاجرین محله بیشتر اقوام ترک زبان بودند و در حال حاضر نیز بافت جمعیتی آن را بیشتر ساکنین ترک زبان تشکیل داده است.

.


دسترسی محله مقدم

محله مقدم دارای دو دسترسی بسیار مشهور است. بزرگترین مسیر دسترسی به محله مقدم از طریق بزرگراه چراغی است. بزرگراه چراغی در جنوب محله قرار دارد. دسترسی بزرگ و مهم دیگر این محله از طریق خیابان ابوذر است. این دسترسی به نوعی محله مقدم را به لحاظ هویتی جزئی از محله فلاح کرده است و بسیاری این محله را نیز در ادامه محله فلاح قلمداد کرده اند. محله مقدم از طریق بزرگراه چراغی به بسیاری از معابر جنوب تهران مانند بزرگراه آیت الله سعیدی ، بزرگراه کاظمی و بزرگراه نواب دسترسی داشته و این موضوع از نکات قوت و مهم محله مقدم است.


حمل و نقل عمومی و مترو

باید توجه داشت که محله مقدم در مبحث حمل و نقل عمومی قدری ضعف دارد و خطوط اتوبوسانی زیادی در طول این محله تردد ندارند. تنها ایستگاه اتوبوس این محله ایستگاه اتوبوس میدان مقدم است. اما از نظر دسترسی به ایستگاه مترو ، محله مقدم شرایط مطلوبی دارد. ایستگاه مترو زمزم در مجاورت این محله است و به جز این ایستگاه نزدیکترین ایستگاه مترو به محله مقدم ، ایستگاه مترو شهرک شریعتی است.

.


امکانات محله مقدم

محله مقدم گر چه تاریخی هم زمان با محلات زمزم و زهتابی دارد ، اما از نظر امکانات وضعیت زیاد خوبی ندارد. اما آنچه این مورد را تا حدی مرتفع کرده است ، دسترسی مناسب این محله به امکانات مناطق مجاور از طریق بزرگراه چراغی است.

بوستان ولایت
بوستان ولایت به عنوان یکی از بزرگترین بوستان های جنوب تهران در مجاورت محله مقدم قرار دارد. بوستان ولایت از این نظر بسار بوستان خوبی است ، چرا که این بوستان محلات بسیار زیادی را در جنوب تهران پوشش داده است.

مجموعه ورزشی دهداری
مجموعه ورزشی دهداری نیز از مجموعه های ورزشی بسیار خوب محله مقدم است. مجموعه ورزشی دهداری ، در بوستان گلزار قرار داشته و خدمات خوبی را در زمینه ورزش و سلامت به ساکنین این محله داده است.
زمین فوتبال زمزم
بوستان گلزار

مساجد و حسینیه ها
در محله مقدم ، تعداد مسجد و حسینیه کم نیست. این محله دارای بافت مذهبی بسیار قدرتمندی داشته و از این نظر یکی از قوی ترین محله های تهران است.

مسجد حضرت رسول
مسجد باب الحواحج
مسجد اسلامی
مسجد حجت
مسجد حضرت علی (ع)
مسجد حضرت زینب (ع)
مسجد حضرت مهدی (عج)
مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
مسجد موسی بن جعفر
مسجد پنج تن آل عبا
مسجد امام حسین
مسجد فاطمیه
مسجد صاحب الزمان
مسجد قمر بنی هاشم

.


سرای محله مقدم

سرای محله مقدم یکی از اماکن خوب فرهنگی محله است که خدمات بسیار خوب و قابل توجهی را به اهالی و ساکنین این محله خونگرم داده است.
آدرس سرای محله مقدم
منطقه 17 تهران ، خیابان ابوذر ، بالاتر از میدان مقدم ، پلاک 131
شماره تلفن سرای محله مقدم
02155641861

.
شرایط زندگی در محله مقدم

محله مقدم ، محله ای با وسعت اندک و متراکم از نظر جمعیتی است. زندگی در محله مقدم همراه با امکاناتی کمتر از حد انتظار است که نیازمند توجه بیشتر مسئولین برای رفع این معظلات است. این محله دسترسی بسیار خوبی را به مناطق همجوار مانند منطقه 16 تهران ، منطقه 17 تهران و حتی منطقه 18 تهران دارد. این موضوع شما را با دسترسی به امکانات این مناطق مواجه خواهد کرد. اما با تمام این احوال بافت جمعیتی این محله را به محله ای خونگرم و با نشاط مبدل کرده است که زندگی در آن بسیار دلچسب است.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!