تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله آجودانیه

آجودانیه یکی از بهترین محلات منطقه 1 تهران است. قیمت خانه در آجودانیه به دلیل بالا بودن قیمت زمین در آجودانیه بسیار بالا بوده و جزو رتبه های اول جدول قیمت مسکن در تهران قرار دارد. آجودانیه محله ای لوکس و گران است. تاریخچه آجودانیه بسیار قدیمی است و از محلاتی است که سابقه سکونت در آن ها بسیار زیاد است. گفته می شود که آجودانیه را یک آجودان دوره قاجار بنا کرده و امروز نیز این منطقه را با نام آجودانیه می شناسند.

.

آجودانیه کجاست؟

آجودانیه یکی از محلات به نام منطقه 1 تهران است که در شرق نیاوران و غرب دارآباد قرار دارد. آجودانیه از شمال با کوه های البرز ، از شرق با خیابان افتخاری ، از غرب با خیابان پاسداران و خیابان زینعلی و از جنوب با بزرگراه موحد دانش و خیابان جهانبخش نژاد محدود شده است و با محله های نیاوران ، دارآباد ، حصار بوعلی ، اراج و فرمانیه مجاورت دارد.

.

تاریخچه آجودانیه

زمین های آجودانیه در زمان ناصر الدین شاه متعلق به آجودان مخصوص ناصر الدین شاه بود. آقا رضا خان اقبال السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین شاه بود. اقبال السلطنه در ابتدا آجودان مخصوص شاه و بعد از مدتی لقب عکاس باشی را به وی دادند. وی مدتی نیز به عنوان حسابدار ناصرالدین شاه در دربار ناصرالدین شاه خدمت کرد. رضا خان اقبال السلطنه زمین های آجودانیه را از تمام مالکین آن خرید و تا مدت ها تملک این زمین ها متعلق به آجودان مخصوص ناصرالدین شاه بود. این اتفاق باعث شد تا این منطقه به نام آجودانیه شهرت یافته و این نام تا امروز نیز بر روی منطقه باقی مانده است. پس از مدتی این منطقه به پسر عضدالملک نایب‌السلطنه فروخته شد و در آخر نیز فردی با نام چیت ساز این زمین ها را خریداری کرد.

.

دسترسی به محله آجودانیه

آجودانیه از محلاتی است که دارای دسترسی نسبتا خوبی از معابر شمال شرقی تهران است. بلوار ارتش ، اتوبان امام علی و خیابان باهنر دسترسی به آجودانیه را امکانپذیر می کنند. از طرفی دیگر محله آجودانیه به دلیل نزدیکی به این معابر دارای دسترسی بسیار خوبی به محلات و مناطق همجوار است. اتوبان امام علی دسترسی آجودانیه را به محلات جنوب شرق تهران فراهم می کند و بزرگراه ارتش دسترسی این محله را به محلاتی مانند شهرک محلاتی و تهرانپارس برقرار می کند. خیابان باهنر نیز دسترسی آجودانیه را به مناطقی مانند دزاشیب و تجریش برقرار می کند.

مترو آجودانیه
نزدیکترین مترو به آجودانیه ایستگاه مترو اقدسیه است که در جنوب آجودانیه قرار دارد. ایستگاه مترو نوبنیاد نیز جرو نزدیکترین ایستگاه های مترو به آجودانیه قلمداد می شود و از این نظر دسترسی آجودانیه به مترو شرایط خوبی را دارد.

.

اماکن شاخص آجودانیه

مرکز خرید عرش آجودانیه
مرکز خرید عرش آجودانیه یکی از بهترین مراکز خرید تهران است که در شمال آجودانیه قرار دارد. مرکز خرید عرش آجودانیه در خیابان پور ابتهاج قرار دارد.

باشگاه آجودانیه
باشگاه آجودانیه از برترین مراکز تفریحی و ورزشی تهران است. باشگاه آجودانیه مجتمع تفریحی بزرگ با امکانات فراوان ورزشی و تفریحی مانند تالارها ، رستوران ها ، کافی شاپ و مجموعه ورزشی شامل استخر سرپوشیده ، زمین اسکیت و زمین تنیس است.

پارک شطرنج
بوستان شطرنج گر چه بوستان کوچکی در آجودانیه است اما ، نام این بوستان بسیار شناخته شده است. بوستان شطرنج جزو دنج ترین بوستان های تهران و یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران است. بوستان شطرنج در خیابان سباری آجودانیه ، نبش کوچه سیزدهم قرار دارد.

مرکز خرید پارک سنتر
مرکز خرید پارک سنتر فرمانیه از جمله بهترین مراکز خرید تهران است که در خیابان جهانبخش ، ابتدای خیابان سباری قرار دارد. مرکز خرید پارک سنتر از جمله مراکز خوب خرید تهران است که دارای امکانات تفریحی و گردشگری خوبی را نیز دارد.

خیایان سباری
خیابان سباری را شاید بتوان معروفترین خیابان آجودانیه دانست. خیابان سباری ورودی اصلی محله آجودانیه است که از سه راهی آجودانیه ، خیابان موحد دانش و خیابان جهانبخش تا خیابان پورابتهاج امتداد دارد.

بوستان نیلوفر
بوستان نیلوفر از جمله بوستان های کوهستانی آجودانیه است که در شمال آجودانیه قرار دارد.

.

قیمت زمین و خانه در آجودانیه

قیمت زمین و خانه در آجودانیه به شدت تابع تقاضای خرید زمین و خانه در این محله است. آجودانیه از نظر تقاضای خرید خانه و زمین در رتبه های بسیار بالای شهر تهران قرار دارد. آنچه این شرایط را رقم زده است ، آب و هوای خوب منطقه به دلیل نزدیکی به رشته کوه البرز و همچنین امکانات محلی خوب و دسترسی به امکانات شهری بسیار خوب در منطقه 1 تهران است. آجودانیه نامی معتبر در بین محلات تهران است و این موضوع کمک کرده است تا روند افزایش قیمت خانه و زمین در آجودانیه هیچ گاه متوقف نشود. این منطقه دارای دسترسی بسیار خوبی به مراکز خرید خوب تهران در منطقه تجریش مانند پاساژ ارگ تجریش و بازار تجریش است. این موقعیت مطلوب و مجاورت با محلاتی مانند نیاوران و فرمانیه بر روی قیمت خانه و زمین در آجودانیه تاثیر مستقیم گذاشته است.

.

شرایط زندگی در آجودانیه

زندگی در آجودانیه شرایط مطلوبی دارد. آجودانیه دارای دسترسی های مناسب و همچنین دارای حمل و نقل عمومی خوبی است. امکانات تفریحی و خدماتی آجودانیه نیز در سطح بالایی قرار دارد و برخی از مراکز خرید این محله جزو بهترین مراکز خرید تهران است. از سویی دیگر ساکنین آجودانیه دسترسی بسیار خوبی را به بهترین جاهای دیدنی تهران مانند بازار تجریش و دارآباد دارند. این دسترسی های خوب به مراکز خرید و جاهای دیدنی تهران باعث شده است تا زندگی در آجودانیه دارای روزمرگی نباشد. آب و هوای این منطقه نیز از گذشته بسیار خوب بوده است. آجودانیه از قدیم دارای باغات فراوانی بوده که هنوز نیز برخی از این باغات به جای مانده است و این موضوع بر روی آب و هوای آجودانیه تاثیر مستقیمی دارد.

.

معنی آجودانیه؟
معنی آجودانیه از نام آجودان مخصوص ناصر الدین شاه ، رضا خان اقبال السلطنه ، گرفته شده است. رضا خان اقبال السلطنه آجودان مخصوص ناصر الدین شاه بود که نام آجودانیه به دلیل تملک زمین های آجودانیه توسط وی به همین نام مانده و معنی آجودانیه را به خود گرفته است.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!