تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

حرم شاه عبدالعظیم حسنی

عبدلعظیم حسنی نام امامزاده ای است در شهر ری که با 4 واسطه از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) محسوب می شود. او در زمان حیات 5 امام معصوم می زیسته است. امام کاظم، امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام حسن عسگری (ع) امامانی بوده اند که وی درک کرده، البته شخصا به زیارت امام رضا، امام جواد و امام هادی رفته و احادیثی را از آنها نقل فرموده است. امام هادی (ع) زیارت قبر وی را برابر با زیارت قبر امام حسین (ع) در کربلا دانسته است. طبق روایاتی وی به مرگ طبیعی فوت شده و طبق ورقه ای که در هنگام مرگ درجیب مبارکش بوده او را ابوالقاسم، عبدالعظیم حسنی از نوادگام حسن بن علی بن ابیطالب معرفی کرده است. اما در کتاب مشجرات ابن معیه آمده است او مسموم به زهر شد و از دنیا رفت. در کتاب المنتخب الطریحی آمده است که وی در ری زنده به گور گردید و شاید به همین دلیل امام هادی (ع) زیارت ایشان را برابر با زیارت سیدالشهدا می دانند. از لحاظ علمی وی درجه اجتهاد را از امام هادی (ع) دریافت نموده بود. صاحب ابن عباد یکی از شیعیان ری می گوید در شب وفات ایشان در عالم رویا پیامبر اسلام را در خواب دیدم که فرمود «فردا پیکر یکی از فرزندان مرا از «سکه الموالی» می آورند و در باغ عبدالجبار بن عبدالوهاب در کنار درخت سیب دفن خواهند کرد» وی ادامه می دهد برای خرید آن باغ به آنجا رفتم صاحب باغ از من سوال کرد که برای چه می خواهی اینجا را بخری و من شرح واقعه گفتم وی گفت من نیز چنین رویایی دیدم و کل این باغ را وقف شیعیان و سادات کردم تا مدفن آن ها باشد.

معماری حرم شاه عبدالعظیم حسنی
بقعه اصلی حرم عبدالعظیم حسنی در زمان سلجوقیان ساخته شده و مانند همه بناهای سلجوقی دارای یک چهار ضلعی هشت در هشت با 4 گوشواره یا طاقی در 4 طرف و یک گنبد مخروطی شکل می باشد. بالای بقعه به منظور ایجاد فضای گنبدی شکل ابتدا یک هشت ضلعی به صورت طاقچه های کوچک و سپس یک شانزده ضلعی ساخته شده و فضا را برای گنبد فراهم کرده است. در زمان آل بویه این بقعه متبرکه تعمیر و بازسازی شد. در زمان شاه طهماسب صفوی گنبد مخروطی تخریب گشته و گنبد دوار با پوشش طلایی روی بقعه قرار گرفته است. در زمان صفویه صحن و رواق و مساجد مردانه و زنانه در دوران شاهان مختلف به بقعه اضافه گردیده است. در بین سالهای 1211 تا 1250 هجری خورشیدی در زمان زمامداری فتحعلی شاه قاجار ضریح نقره بر روی قبر حضرت قرار داده شده است و تمام آینه کاری ها، کاشی کاری ها، نصب دربهای خاتم و منبت کاری شده همه به دوران قاجار بر می گردد. جاده امامزاده در دوران پهلوی ساخته و آسفالت شد و در بعد از انقلاب مقبره رضاه شاه پهلوی در جوار امامزاده تخریب گردید و جای آن را به حوزه علمیه داد. در جنوب غربی حرم شاه عبدالعظیم بقعه امامزاده حمزه برادر امام هشتم و فرزند امام کاظم (ع) با همان مساحت و صحن و رواق قرار گرفته که در زمان شاه طهماسب صفوی ساخته شد و در زمان قاجاریه کاشیکاری، آینه کاری و تزیین گردید. صفویان معتقد بودند که از نوادگان این امامزاده بزرگوار هستند و به همین دلیل برای ایشان مرقدی به همان شکوه مرقد شاه عبدالعظیم در سال 945 هجری قمری بنا کردند. صحن بزرگ آستان مقدس عبدالعظیم حسنی در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. بقعه امامزاده طاهراز نوادگان علی بن حسین (ع) نیز در شمال شرقی این حرم قرار دارد که در زمان ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه ساخته شده است.

مسجد جامع حرم
این مسجد یادگار دوران قاجاریه است که در بالای آن یک نقارخانه و دو ساعت در طرفین قرار داشته است که امروزه فقط یک ساعت دیده می شود.

موزه حرم عبدالعظیم
این ساختمان سه طبقه 3000 متری محل نگهداری آثار ارزشمندی چون قرآن های خطی، شاهنامه مصور، صحیفه سجادیه، درب های حرم از دوران آل بویه تا قاجاریه، آثار سفالی و آثار دیگری در آن می باشد.

باغ طوطی
درغرب صحن حرم شاه عبدالعظیم قبرستانی به نام باغ طوطی قرار دارد که مدفن بزرگانی چون بدیع الزمان فروزانفر نویسنده، مترجم و پژوهشگر معاصر، عباس اقبال آشتیانی، تاریخدان، نویسنده، مترجم و پژوهشگر معاصر، علی اصغر حکمت است. البته مقبره ناصرالدین شاه قاجار نیز در صحن غربی قرار داشته که تخریب شده و دیگر نشانی از آن دیده نمی شود. مقبره وابستگان دربار قاجار و پهلوی نیز در این قبرستان وجود دارند.

مدرسه علمیه برهان
این مدرسه مربوط به دوران سلجوقیان می باشد که مرمت هایی در آن در زمان محمد شاه قاجار صورت گرفت و در دوران پهلوی رو به ویرانی نهاد تا دوباره بعد از انقلاب با بازسازی هایی که در آن انجام گرفت محل تحصیل طلاب شد.

بازار شاه عبدالعظیم
این بازار به دلیل مشرف بودن با صحن شمالی حرم عبدالعظیم حسنی به این نام شهرت یافته و با قدمت 500 ساله ای که دارد علاوه بر این که یک اثر تاریخی محسوب می شود محلی برای ارائه مایحتاج مردم در کنار رستوران ها، بستنی فروشی ها و اغذیه فروشی هاست.

ثبت ملی
این اثر تاریخی در شهر ری تهران در مورخه 11/11/1334به شماره 406 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به حرم عبدالعظیم
برای رسیدن به حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری 26 مسیر وجود دارد که جهت رفاه حال گردشگران عزیز به تعدادی از آنها اشاره می گردد. زائران گرامی برای اطلاع از مسیر درست و دقیق از محلی که هستند می توانند با روابط عمومی حرم به شماره ۵۵۹۳۸۰۰۱ تماس حاصل فرمایند.

وسیله نقلیه شخصی
• از آزادراه تهران-کرج وارد بزرگراه آزادگان شوید از خروجی خیابان شهیدرجایی پل فتح را پشت سر بگذارید تا به بلوار شهید دستواره برسید. ماشینتان را در پارکینگ حرم پارک نمایید و از درب جنوبی حرم وارد شوید.
• از میدان تجریش وارد خیابان ولی عصر شوید و به چهارراه پارک وی که رسیدید وارد بزرگراه مدرس شوید و خودتان را به میدان هفت تیر برسانید وارد خیابان کریم خان شوید و خیابان حافظ، خیابان وحدت اسلامی، خیابان شوش، خیابان شهیدرجایی و پل فتح را پشت سر بگدذارید تا به بلوار شهید دستواره برسید. در انتهای این خیابان پارکینگ حرم قرار دارد و سپس ازدرب جنوبی حرم مطهر وارد صحن امامزاده شوید.
• از میدان شوش وارد خیابان فدائیان اسلام شوید و به بزرگراه کمربندی شهرری که رسیدید وارد بزرگراه شده و مستقیم برانید تا به درب شرقی حرم مطهر برسید تابلوهای راهنما حرم مطهر را به شما نشان می دهند.

دسترسی با مترو: با خط 1 مترو در ایستگاه هفت تیر پیاده شوید و با متروی خط 6 در ایستگاه حرم عبدالعظیم حسنی پیاده شوید. به راحتی می توانید خود را به این امامزاده برسانید.

◉ آدرس: تهران، بزرگراه فداییان اسلام، کمربندی شهر ری، درب شرقی حرم مطهر عبدالعظیم حسنی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!