تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

خانه انیس الدوله

در خیابان ولی عصر بالاتر از چهارراه مولوی پشت ایستگاه اتوبوس خانه دو طبقه 721 متری وجود دارد که روی آن تابلوی بزرگ اتحادیه تهیه و تولید گوشت گوسفندی تهران نصب شده است. البته این خانه زمانی محل زندگی سوگلی ناصرالدین شاه یا به اصطلاح ملکه ایران، سومین همسر عقدی ناصرالدین شاه بوده است و کمتر کسی قصه آن را می داند. در این خانه کمتر نشانه ای از زرق و برق خانه های اشرافی قجری دیده می شود. این خانه 140 سال پیش ساخته شد و دارای دو درب می باشد. یکی از درب ها به حیاط خانه راه دارد و دیگری مستقیم به عمارت متصل است. حیاط عمارت دارای درختان کهنسال و یک حوض بزرگ می باشد. عمارت خانه یک پله پایین تر از سطح حیاط است و دارای یک ایوان با ستون های یونانی است. طبقه اول این خانه دارای دو اتاق، آشپزخانه، حمام، رختکن، انبار و دستشویی می باشد و توسط یک دستگاه پله به طبقه دوم راه می یابد. در طبقه دوم دو سالن بزرگ و یک آشپزخانه کوچک وجود دارد و تنها تزیینات خانه شومینه های آن هستند.

بیوگرافی انیس الدوله
انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه متولد سال 1254 هجری خورشیدی در روستای امامه لواسان بود. نام اصلی وی فاطمه سلطان می باشد. وی بعد از درگذشت پدرش از کودکی به چوپانی گله عمویش پرداخت. روزی که ناصرالدین شاه به شکار رفته بود با فاطمه سلطان نوجوان رو به رو شد و بعد از چند کلمه مصاحبت با وی یک دل نه صد دل عاشقش شد. بعد از بازگشت دستور داد فاطمه را به کاخ آورده و اولین سوگلی و یکی از زنان عقدیش به نام جیران را به مسئول آموزش رفتار درباری به فاطمه کرد. وقتی جیران فوت کرد ناصرالدین شاه با فاطمه سلطان ازدواج کرد. این گونه شد که یک چوپان زاده یتیم به مقام بانوی اولی ایران رسید و از شاه ایران حمایل آفتاب و تمثال همایونی دریافت کرد. قدرت نفوذ انیس الدوله تا جایی بود که می توانست هر کسی را به هر مقامی عزل یا نصب کند. در میان 84 زن عقدی و صیغه ای ناصرالدین شاه انیس الدوله تنها زنی بود که شاه واقعا عاشقش بود. وقتی که ناصر الدین شاه در سال 1275 در حرم شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری به ضرب گلوله میرزای کرمانی از پای درآمد انیس الدوله به این منزل در خیابان مولوی منتقل شد و تا سال 1314 نیز در همان جا زندگی کرد و دار فانی را وداع گفت. دلیل مرگ وی را دوری از ناصرالدین شاه دانسته اند. روایت است زمانی که مقرری ماهانه اش را نزد وی می برند و عکس شاه قاجار را روی اسکناس می بیند آن قدر گریه می کند تا حالش بد می شود و هرگز هم بهبود نمی یابد. انیس الدوله زنی مقتدر و مذهبی بود. وی موقوفات چشمگیری داشت که مهمترین آن ها عبارتند از پرده نقره به حرم امام حسین، جیقه الماس به حرم حضرت علی و ضریح نقره برای شهدای کربلا، نیم تاج طلا به حرم اما رضا (ع)، بنای پلی در ناصرآباد و بسیاری می باشند.

تغییر کاربری خانه انیس الدوله تا به امروز
بعد از مرگ انیس الدوله صاحبان قاجاری عمارت آن را به آموزش و پرورش رضا شاه پهلوی فروختند و پرفسور محمود حسابی دانش آموز این مدرسه بوده است. بعد ها این خانه به تملک نادر اصفهانی درآمد و تبدیل به اتحادیه تهیه و تولید گوشت گوسفند در تهران شد. اصفهانی تا به امروز تلاش زیادی کرده تا بتواند در این خانه تغییراتی را پدید آورد اما همچنان میراث فرهنگی مانع از هر گونه دخل و تصرفی در این خانه شده است.

دسترسی
وسیله نقلیه شخصی: عمارت انیس الدوله در خیابان ولی عصر، بالاتر از چهارراه مولوی، مقابل مهدیه تهران، پشت ایستگاه اتوبوس واقع شده است.
مترو: با استفاده از خط 1 می توانید در ایستگاه متروی رازی پیاده شوید و با 200 متر پیاده روی خودتان را به مهدیه تهران برسانید. خانه انیس الدوله روبه روی مهدیه قرار دارد.
اتوبوس: با بی آر تی شماره 107 تجریش-معین نیز می توانید در ایستگاه مولوی پیاده شوید و چند قدمی پیاده روی کنید تا به خانه انیس الدوله برسید.
◉ آدرس: تهران، خیابان ولی عصر بالاتر از چهار راه مولوی، مقابل مهدیه تهران

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!