تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله مجیدیه

محله مجیدیه از محله های منطقه ۴ تهران است. محله مجیدیه از محله هایی است که توسعه شهر نشینی خود را با با ورود ارامنه به این محله آغاز کرد و امروز هم جمعیت بسیار زیادی از هموطنان ارمنی در این محله زندگی می کنند. مجیدیه یکی از محله های بسیار خوش مسیر شرق تهران است و شرایط محله مجیدیه برای زندگی با توجه به دسترسی های این محله ، مناسب است. قیمت خانه در مجیدیه در قسمت های شمالی و جنوبی آن با یکدیگر تفاوت داشته و معمولا گفته می شود که قیمت آپارتمان در مجیدیه شمالی از قیمت آپارتمان در مجیدیه جنوبی ، گرانتر است.

.

محله مجیدیه شمالی

محله مجیدیه شمالی قسمتی از محله مجیدیه است که در قسمت شمال بزرگراه سردار سلیمانی یا بزرگراه رسالت قرار دارد. محله مجیدیه شمالی از شمال با بزرگراه زین الدین ، از غرب با خیابان استاد حسن بنا ، از شرق با بزرگراه امام علی و از جنوب با بزرگراه سردار سلیمانی محدود شده است و با محله های حسین آباد ، محله مجیدیه جنوبی ، محله شمیران نو ، محله کاظم آباد یا خیابان بنی هاشم ، محله هفت حوض و محله لویزان مجاورت دارد.

.

محله مجیدیه جنوبی

محله مجیدیه جنوبی از محله های منطقه ۸ تهران بوده و قسمت جنوبی محله مجیدیه را شامل می شود. محله مجیدیه جنوبی از شمال با بزرگراه سردار سلیمانی ، از شرق با خیابان اثنی عشری ، از جنوب با خیابان جانبازان و از غرب با بزرگراه صیاد شیرازی مجاورت دارد.

.

تاریخچه مجیدیه

در مورد تاریخچه مجیدیه در بسیاری از منابع اینترنتی تاکید کرده اند که مجیدیه محله ای نوساز و بدون تاریخچه ای مدون است. این قول خالی از اشکال نیست. محله مجیدیه در بین چندین منطقه تاریخی در تهران قرار گرفته است. در شرق این محله منطقه شمیران نو قرار دارد. در غرب مجیدیه منطقه ای دیگر وجود دارد که امروزه با نام محله مهران شناخته می شود. محله مهران نیز در مجاورت تپه های عباس آباد از سکونتگاه های تاریخی تهران بوده است.

در شمال مجیدیه نیز روستاهای حسین آباد و مبارک آباد قرار دارند. این مجاورت ها با محله های قدیمی در تهران و شمیرانات نشانه ای است بر قدمت محله مجیدیه که امروز بدون آثار تاریخی خود و به دلیل از بین رفتن آثار آن در گذر زمان ، محله ای نوساز و جدید در بین منابع اینترنتی مطرح شده است. با تمام این احوال هنوز نشانه هایی از قدمت تاریخی مجیدیه وجود دارد. باغ عین الدوله ، آسیاب آبی مجیدیه و حمام قدیمی آن ، گر چه امروز تخریب شده و اثری از آن ها نمی توان یافت ، اما وجود این اماکن نشان می دهد ، در گذشته های دور و شاید در قرن های متمادی ، زندگی در مجیدیه جریان داشته است. عین الدوله به جز زمین های مجیدیه بخش قابل ملاحظه ای از زمین های حسین آباد و منطقه هروی تهران را در تملک داشت. و نامگذاری مجیدیه نیز به همان فرد مربوط بود.

دلیل نامگذاری مجیدیه

شاهزاده عبدالمجید میرزا معروف به عین‌الدوله، صدراعظم مظفرالدین شاه بود. شاهزاده عبدالمجید یکی از ملاکان بزرگ و به نام محله مجیدیه بوده است که زمین های بسیار زیادی را در شمال این محله در تملک داشت. دلیل نانگذاری این محله به نام عبدالمجید میرزا یا همان عین الدوله بازمی‌گردد.

ورود خانواده های ارمنی به مجیدیه

گفته می شود که توسعه و شهر نشینی در محله مجیدیه از دهه ۳۰ آغاز شد. حدود هشتاد خانواده ارمنی به این منطقه آمده و در این منطقه اقامت کردند. ارمنی تباران مجیدیه ، اولین ساکنین محله مجیدیه بودند که شهرسازی مدرن و ساختن خانه ها به سبک جدید را در مجیدیه آغاز کردند. مجیدیه پیش از این اتفاق تنها دارای زمین هایی کشاورزی تعلق داشت که مورد کشت باغ و سردرختی بوده و یا چراگاه دام های روستاهای حسین آباد و مبارک آباد بود. پس از ورود خانواده های ارمنی و در دهه ۴۰ جمعیت این منطقه افزایش یافت و مهاجرین دیگری نیز به این منطقه اضافه شده و حتی جمعیت ارمنی تباران مجیدیه نیز افزایش یافت. با ورود مجیدیه به دوران مهاجرت گسترده به تهران در دهه های ۵۰ و ۶۰ ، تراکم جمعیت در این منطقه بالا رفت و وضعیت محله به شکل کنونی آن درآمد.

.

دسترسی محله مجیدیه

محله مجیدیه از محله های بسیار خوش مسیر شرق تهران است. برای رسیدن به مجیدیه می توانید از طریق بزرگراه سردار سلیمانی و خیابان استاد حسن بنا وارد این محله شده و یا از طریق میدان سبلان خود را به محله مجیدیه جنوبی برسانید. محله مجیدیه به دلیل قرار گرفتن در میان مهمترین معابر شرق تهران ، دسترسی بسیار خوبی را به مناطق همجوار دارد. بزرگراه سردار سلیمانی ، دسترسی این محله را به محله های نارمک ، تهرانپارس ، پاسداران ، ونک ، خیابان گاندی و سهروردی امکان پذیر ساخته است. بزرگراه امام علی نیز دسترسی این محله را از جنوبی ترین محله های شرق تهران تا شمالی ترین آن ها مانند دارآباد ، آجودانیه ، لویزان و شیان و محله دولاب را فراهم می کند. این موقعیت ممتاز باعث شده است که بسیاری از ساکنین تهران رغبت بسیاری را برای سکونت و خرید خانه در مجیدیه داشته باشند.

حمل و نقل عمومی مجیدیه

محله مجیدیه از نظر امکانات و حمل و نقل عمومی در بخش ناوگان اتوبوسرانی شرایط نسبتا خوبی دارد. خط بی آر تی پایانه آرژانتین به علم و صنعت از بزرگراه سردار سلیمانی عبور کرده و به همین دلیل مسافران این محله می توانند از این خط استفاده کنند. البته در بخش تاکسیرانی وضع بسیار بهتر است و تقریبا می توان گفت که در اکثر معابر این محله ، خطوط تاکسی رانی در دسترس ساکنین این محله است‌. به خصوص در مجیدیه جنوبی وضعیت خطوط تاکسی رانی وضعیت بهتری از مجیدیه شمالی دارد و این موضوع به دلیل وجود میدان مهمی به نام میدان سبلان است.

مترو
دو ایستگاه مترو خواجه عبدالله انصاری و ایستگاه مترو صیاد شیرازی دسترسی مجیدیه به مترو را فراهم کرده است و از این نظر مجیدیه وضعیت مطلوبی دارد. همچنین ایستگاه مترو جانبازان در نزدیکترین فاصله به مرز شرقی محله مجیدیه است.

.

معابر مهم محله مجیدیه

خیابان استاد حسن بنا
خیابان استاد حسن بنا از مهمترین خیابان های محله مجیدیه است. خیابان استاد حسن بنا از جنوبی ترین نقطه مجیدیه جنوبی آغاز شده و تا شمالی ترین نقطه مجیدیه شمالی امتداد دارد و از شمال وارد محله حسین آباد شده و تا نزدیکی میدان هروی می رسد. خیابان استاد حسن بنا به نام یکی از شهدای انقلاب اسلامی نامگذاری شده و دلیل نامگذاری خیابان استاد حسن بنا ، شهیدی بود که با جانفشانی خود ، جان بسیاری از انقلابیون را در تظاهرات خیابانی نجات داد.

میدان سبلان
میدان سبلان یکی از معروفترین میادین شرق تهران است‌. کمتر میدانی را می توان در تهران یافت که نقش پر رنگی را مانند میدان سبلان در اتصال بین محله های مختلف داشته باشد. میدان سبلان نقطه اتصال چندین محله نام آشنای شرق تهران مانند ، مجیدیه ، محله هفت حوض ، محله دبستان ، محله حشمتیه ، محله لشگر ، محله نارمک ، مجیدیه شمالی ، محله سبلان و محله کرمان است. تعداد زیادی از معابر شرق تهران مانند خیابان استاد حسن بنا، خیابان جانبازان ، بزرگراه صیاد شیرازی ، خیابان قدوسی شیرازی و خیابان سبلان در این میدان دارای تقاطع هستند و این میدان امکان دسترسی بسیاری از محلات شرق تهران را فراهم می کند.

.

شرایط زندگی در مجیدیه

زندگی در محله مجیدیه شرایط مناسبی دارد. این محله دارای امکانات بسیار خوب و از دسترسی های بسیار مناسبی برخوردار است. این محله دارای مجاورت با محلاتی است که خود این محلات دارای امکانات بسیار خوبی هستند. بافت ساختمانی و شهر سازی محله نیز از شرایط مطلوبی برخوردار است و این موضوعات، شرایط زندگی در محله مجیدیه را در سطح قابل قبولی قرار داده است. از طرفی سکونت خانواده های بسیاری از هموطنان خونگرم ارمنی فضایی با نشاط و همراه با تعاملات اجتماعی خوب را دراین محله له وجود آورده است. اما اگر بخواهیم از نقاط ضعف محله مجیدیه مطالبی را گفته باشیم ، می توان به مواردی چون عدم وجود پل مکانیزه برای دسترسی های بین اتوبانی ، کمبود مراکز ورزشی و ترافیک و آلودگی بسیار زیاد در معابر بزرگراهی اطراف اشاره کرد.

.

قیمت خانه در مجیدیه

قیمت خانه در مجیدیه ، گرچه از سطح متوسط قیمت خانه در تهران ، بالاتر است ، اما باید در نظر داشت که قیمت خانه و آپارتمان در ابن محله نسبت به محله های غربی خود مانند سید خندان و محله خواجه عبدالله انصاری پایینتر است. شاید دلیل این امر قدمت بسیار بیشتر این محله ها نسبت به قدمت محله مجیدیه باشد. با این احوال باید توجه داشت که قیمت خانه در مجیدیه شمالی، نسبت به قیمت خانه در مجیدیه جنوبی بالاتر است. از نکات قابل توجه و جالب در بین محله های مجیدیه شمالی و مجیدیه جنوبی این است که بخش شمالی این محله در منطقه ۴ و بخش جنوبی آن در منطقه ۸ تهران قرار دارد. همچنین عبور بزرگراه سردار سلیمانی از وسط محله، متاسفانه شکافی طبقاتی در بین دو بخش این محله ایجاد کرده است. این موضوعات باعث شده است تا قیمت خانه در مجیدیه شمالی با قیمت خانه در مجیدیه جنوبی تفاوت داشته باشد.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!