تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله قلهک

قلهک یکی از محله های پرآوازه در منطقه 3 تهران است. تاریخچه قلهک تهران نشان می دهد که محله قلهک در گذشته از روستاهای بسیار آباد شمیرانات بوده و در مجاورت جاده اصلی شمیرانات قرار داشته است. روستای قلهک از بزرگترین روستاهای شمیران در زمان قاجار بود. تاریخ قلهک با چالش های باغ سفارت انگلستان و گورستان متفقین در این باغ به هم گره خورده است. معنی قلهک قله کوچک است. امروز قلهک تهران از محلات پر آوازه این شهر است که شرایط زندگی در آن بسیار مطلوب گزارش می شود و به همین دلیل قیمت خانه در قلهک از سطح متوسط قیمت خانه در تهران بالاتر است.

.

تاریخچه قلهک

در گذشته مسافران تهران به سمت شمیران اولین روستایی را که به چشم می دیدند ، روستای قلهک بوده است. روستای قلهک در جاده شمیران و در میانه راه تهران به شمیران بود و مسافران شمیران برای استراحت در این روستا توقف داشتند. جمعیت قلهک در دوران قاجار به هزار تن می رسید و از این نظر نی روستایی بسیار پر جمعیت بود ، چرا که رودخانه قلهک آب مورد نیاز این روستا را به خوبی تامین می کرد و این شرایط باعث شده بود که این روستا از روستاهای بسیار بزرگ و به نام شمیرانات باشد ، به طوری که محدوده روستای قلهک بسیار بیش از محدوده امروزی این محله است.

این روستا جزو مناطق بسیار خوش آب و هوای تهران بود که مسافران شمیران و یا اعیان قاجار برای تفریح و خوشگذرانی به این روستا می رفتند. منوچهر ستوده در کتاب خود محدوده قلهک را قدری با آنچه ما امروز از این محله می شناسیم ، بیان کرده است. منوچهر ستوده در کتاب خود بیان داشته که قلهک در دو طرف جاده قدیم شمیران واقع و محدود است. قلهک از شمال به تجریش و از جنوب به اراضی چالهرز و داودیه و از مشرق به دروس و از مغرب به تپه های الهیه و قسمتی از زرگنده

.

معنی قلهک

قلهک از دو بخش قل به معنی قلعه و کای صغیر تشکیل شده است. کلمه قلهک به معنی قلعه کوچک است ، در گذشته روستای قلهک برای محافظت از ساکنین خود دارای قلعه ای بود که این قلعه بعدها تبدیل به کلمه قلهک شد و تا به امروز نیز این نام بر روی این منطقه باقی مانده است.

.

رویدادهای تاریخی محله قلهک

اولین تلفن بین تهران و شمیران
اولین تماس تاریخی تلفنی بین تهران و شمیران از این منطقه گرفته شد و نام محلی که اولین تماس بین شمیران و تهران از آن محل برقرار شد ، کوچه تلفنخانه نام گرفت که امروزه نام آن کوچه یزدانیان است. تلفنخانه قلهک اولین تلفنخانه ای بود که در شمیران آغاز به کار کرد و دلیل آن نیز این بود که شاهان قاجار می خواستند تا در هنگام تفریح در ییلاقات شمیرانات از تهران و دربار نیز خبردار باشند.

باغ سفارت انگلیس
باغ سفارت انگلیس در تهران به باغ قلهک نیز شهرت دارد. باغ سفارت انگلستان شاید چالش برانگیزترین موضوعی است که در قلهک وجود داشت و تا به امروز نیز حواشی پیرامون باغ سفارت انگلیس تمام نشده است. باغ سفارت انگلیس در زمان قاجار به سفارت انگلیس اجاره داده شد. مبلغ اجاره نیز ماهیانه 30 تومان در نظر گرفته شد و محمد شاه قاجار این مبلغ را به دولت انگلستان بخشید. بعدها دولت انگلستان مدعی شد که این باغ را از قاجار خریده و تا به امروز نیز حاضر به باز پس دادن آن نشده است. رویدادهای مختلفی در باغ قلهک روی داد که تاریخ ایران و تهران را تحت الشعاع قرار داده است.

محمد شاه قاجار در جریان مشروطه دستور داد تا مجلس شورای ملی را به توپ ببندند. پس از این اتفاق باغ قلهک محل پناه دادن به مشروطه خواهان شد و از آن ها در مقابل شاه مغرور قاجار حمایت کرد. باغ سفارتخانه انگلستان و یا باغ قلهک در زمان مشروطه محلی آشنا برای مشروطه خواهان و طیف های سیاسی زمان مشروطه بود. باغ قلهک محل نزاع های سیاسی میان دولت های روسیه و انگلستان بود و سفارتخانه های روسیه و انگلستان سعی می کردند با اهرم قدرت خود بر جایگاه سیاسی طرفداران داخلی خود در ایران و پیروزی آن ها تاثیر گذار باشند.

بسیاری معتقدند که جابجایی قدرت از پهلوی اول به پهلوی دوم به دلیل تحرکات انجمن فراماسونری باغ قلهک و جلسات متعدد میان دولت های انگلستان و آمریکا بود که در نهایت منجر به این جابجایی قدرت شد. این درگیری از گذشته میان محمد علی فروغی سیاستمدار و ادیب دوران پهلوی و رضا خان وجود داشت. این درگیری تا جایی ادامه یافت که با حمایت و جلسات باغ قلهک ، محمد علی فروغی توانست در زمان اشغال ایران در زمان متفقین قدرت را از رضا شاه به فرزند وی محمد رضا شاه منتقل کند. تاریخچه قلهک سرشار از رویدادهایی است که بر تاریخچه تهران و همچنین تاریخ سیاسی ایران تاثیر مستقیم داشته است.

.

جاهای دیدنی قلهک

باغ قلهک
باغ قلهک باغ سفارت انگلستان در زمان قاجار بود که پس از قاجار و در زمان پهلوی به خیابان نوفل لوشاتو امروزی در منطقه 12 تهران منتقل شد. باغ قلهک از زیباترین باغ های زمان قاجاریه بود که این باغ تا به امروز نیز به همان شکل خود حفظ شده است و هنوز در اختیار سفارت انگلستان قرار دارد.

گورستان متفقین
در سال 1339 ملکه الیزابت دوم به ایران سفر کرده و در جریان سفر خود در سفارت انگلستان سکونت داشت. در این سفر و با دیدن باغ قلهک دستور داد تا کمیسیون جنگ های مشترک المنافع را در ایران تاسیس کنند. پس از این کار در سال 1342 بود که افرادی را که در فاصله سال های جنگ جهانی اول تا جنگ جهانی دوم در ایران کشته شده یا مرده اند را به این قبرستان منتقل کنند. 538 قبر و بنای یادبود در این قبرستان وجود دارد. برخی از این قبور تنها سنگ یادبودی از این کشته شدگان است. این قبرستان بعدها به گورستان متفقین مشهور شد.

موزه آب
باغ موزه آب در بوستانی با همین نام در محله قلهک قرار دارد. باغ موزه آب مجموعه ای از آب نماهای زیبایی است که در کنار یکدیگر جلوه ای زیبا را به این بوستان داده اند. موزه آب از جمله موزه های فضای باز تهران است که زیبایی های خاص خود را داشته و بیشتر به شکل بوستانی است که تبدیل به محیطی برای شناخت بیشتر انواع آب نما ها و استفاده از ای در فرهنگ های مختلف. آب این موزه از قنات قلهک تامین می شود که امروزه در باغ قلهک قرار دارد.

مسجد اعظم قلهک
مسجد اعظم را می توان قدیمی ترین مسجد قلهک نام برد. در قلهک دو مسجد بسیار بزرگ و تاریخی وجود دارد. این دو مسجد مسجد جامع قلهک و مسجد اعظم قلهک هستند ، اما مسجد اعظم قلهک به لحاظ تاریخی و اجتماعی گوی سبقت را از مسجد جامع قلهک ربوده است. مسجد اعظم قلهک قدیمی ترین مسجد قلهک است و بیشتر مراسم ها و تجمعات مذهبی اهالی محله در این مسجد برگزار می گردد. از زیباترین مراسم های مسجد اعظم قلهک می توان به مراسم بیرون آوردن نخل قلهک از این مسجد در ایام تاسوعا و عاشورا اشاره کرد.

کلیسای پروتستان آلمان
در حدود سالهای ۱۳۳۷ و یا ۱۳۳۸ بود که کلیسایی آلمانی در تهران ساخته شد. در آن زمان تعدادی از شهروندان آلمانی در ایران زندگی می کردند و این اتفاق باعث شد تا این افراد تصمیم به ساخت این کلیسا بگیرند. این کلیسا تا کنون نقش بسیار پر رنگی را در روابط اجتماعی میان ایران و آلمان داشته است.
مسجد جامع قلهک
موزه شهید بهشتی
پردیس قلهک
مرکز خرید نگین قلهک
سینما فرهنگ
سینما پردیس قلهک
مرکز خرید نگین ظفر

.

مراکز درمانی محله قلهک

محله قلهک از نظر امکانات درمانی وضعیت بسیار مناسبی دارد. این امکانات شامل بیمارستان ها و کلینیک های درمانی متعدد است.
بیمارستان ایرانمهر
بیمارستان هدایت
مرکز درمان ناباروری ابن سینا
بیمارستان کیان
ساختمان پزشکان یخچال

.

حمل و نقل عمومی محله قلهک

محله قلهک از نظر حمل و نقل عمومی و مترو وضعیت مناسبی دارد. خیابان شریعتی دسترسی این محله را به خطوط اتوبوسرانی به سمت تجریش و مناطق جنوبی تر مانند منطقه 6 تهران فراهم می کند. همچنین به دلیل قرار گرفتن محله قلهک در میان مناطق پر تردد ، این محله دارای تاکسی های فراوانی است که در جای جای محله قلهک تردد داشته و مسافران را جابجا می کنند.

مترو قلهک
خوشبختانه می توان گفت که قلهک دارای مترو اختصاصی آن هم با نام خود محله قلهک است. ایستگاه مترو قلهک ، دسترسی این محله را به خطوط مترو تهران فراهم می کند.

.

خیابان های قلهک

خیابان یخچال
بسیاری می پرسند که خیابان یخچال کجا است. شاید هیچ خیابانی در قلهک معروف تر از خیابان یخچال نتوان یافت. خیابان یخچال از خیابان های معروف قلهک است که در جنوب این محله قرار گرفته است. خیابان یخچال از خیابان فکوریان قلهک تا خیابان شریعتی امتداد دارد. دلیل نامگذاری خیابان یخچال ، وجود یخچالی طبیعی در این خیابان بود که در فصول سرد سال آب قنات قلهک به این یخچال هدایت می شد و یخ تابستان قلهک را تامین می کرد.

روش لایه لایه کردن یخ در نوع خود بسیار جالب بود. برای لایه لایه کردن یخ ها آب را به چاله ای می ریختند و صبر می کردند تا آب یخ بزند. معمولا آب ریخته شده از بیست سانت تجاوز نمی کرد. پس از یخ زدن لایه اول سطح یخ را با کاه می پوشاندند و لایه دوم را تا همان عمق بیست سانت پر از آب می کردند و به همین شکل و لایه به لایه یخها اضافه می شدند و وجود کاه باعث می شد تا سطحی عایق در میان لایه های یخ به وجود آمده و یخ ها در تابستان ، مدت بیشتری مانده و آب نشوند. کاه میان لایه ها همینطور باعث می شد که بتوان یخ ها را لایه به لایه از هم جدا کرد.

خیابان شیدایی قلهک
خیابان شیدایی یکی از بهترین خیابان های قلهک است‌. خیابان شیدایی خیابانی جنوب به شمال است که از پارک پایداری در دروس آغاز شده و تا خیابان یخچال قلهک امتداد دارد. از مراکز مهم در خیابان شیدایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف است که در ابتدای خیابان شیدایی قرار دارد. خیابان شیدایی در بین دو محله دروس و قلهک امتداد داشته و بین این دو محله مشترک است. بسیاری در محله قلهک خیابان شیدایی را جزو بهترین خیابان های قلهک می شناسند.

.

شرایط زندگی در قلهک

به دلیل قرار گرفتن قلهک در بالای شهر تهران و امکانات خوب آن ، می توان گفت که زندگی در این محله دارای شرایط مناسبی است. دسترسی خوب به حمل و نقل عمومی و مترو ، آب و هوای خوب ، دسترسی به امکانات تفریحی و گردشگری ، دسترسی خوب به منطقه ۱ تهران ، منطقه ۶ تهران و امکانات بسیار خوب این مناطق و رو به پیشرفت بودن آن ، شرایط خوبی را برای سکونت ایجاد کرده است و موارد فوق از جمله نقاط قوت قلهک برای زندگی است.

اما قلهک نیز مانند بسیاری از محله های تهران دارای نقاط ضعف خاص خود برای زندگی است. قلهک فاقد مکانی مناسب برای سوله مدیریت بحران است. این محله در اطراف محورهای پر ترددی مانند سه راه یخچال و چهار راه بلوار میرداماد قرار دارد که در ساعات ترافیک دارای تردد بیش از حدی بوده و این موضوع سلامت ساکنین قلهک را تهدید می کند. همچنین به دلیل مجاورت با مراکز تجاری و اداری بلوار میرداماد در طول روز مشکل جای پارک از بزرگترین مشکلات قلهک است. قلهک فاقد بازار میوه و تره بار بزرگی است که بتواند حجم زیاد جمعیت این محله را پوشش دهد و به دلیل تراکم جمعیتی بسیار تهیه چنین بازار بزرگ برای آن بسیار مشکل است. موارد فوق را نیز می توان از نقاط صعف قلهک برای زندگی برشمرد.

.

قیمت و خرید مسکن و خانه در قلهک

قیمت خانه در قلهک به خاطر وجود این محله در منطقه ۳ تهران و شرایط خوب آن ، از سطح متوسط شهر تهران بالاتر است. در محله قلهک خانه ها و آپارتمان های بسیاری برای خرید و فروش وجود دارد و این محله جزو محله های پر تقاضای تهران برای خرید و فروش خانه و آپارتمان است.گر چه قیمت خانه در قلهک نسبت به برخی از محلات همجوار آن مانند ونک و جردن و امانیه مقداری پایینتر است.

.

بهترین خیابان قلهک

در قلهک دو خیابان وجود دارد که جزو بهترین خیابان قلهک شناخته می شود. خیابان شیدایی یکی از بهترین خیابان های قلهک برای زندگی است. خیابان شیدایی به دلیل اشتراک با محله دروس برند معتبری در هر دو محله برای خرید و فروش خانه و آپارتمان است. یکی دیگر از این خیابان ها ، خیابان یخچال است که بهترین خیابان قلهک برای زندگی لقب گرفته است. خیابان یخچال دارای دسترسی بسیار خوبی به سه‌راهی یخچال در خیابان شریعتی است و به همین دلیل جزو بهترین جاهای قلهک قلمداد می شود.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!