تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

خانه دکتر ابتهاج

خانه دکتر ابتهاج تنها بخش باقی مانده از باغ بزرگ سردار در زمان فتحعلی شاه قاجار است. این خانه در گوشه ضلع جنوب غربی باغ سردار قرار دارد. باغ سردار یک باغ 70 هکتاری متعلق به محمد حسن خان قزوینی، سردار لشکر فتحعلی شاه قاجار بود که بعد از فوت وی میان ورثه اش تقسیم شد و پلاک های مختلف آن مورد معامله قرار گرفت. مجدالملک وزیر وظایف و اوقاف ممالک محروسه و متولی بارگاه رضوی در زمان ناصرالدین شاه بخشی از آن را خرید و تبدیل به خانه ای با پنج عمارت کرد. سر در آن و بخشی از هشتی بزرگ این عمارت بعدها توسط نوادگان مجدالملک در زمان محمدرضاشاه پهلوی تخریب شد و به صورت مغازه درآمد. 4400 متر آن را نیز عبدالحسین ابتهاج سمیعی خریداری کرد و پنج عمارت 700 متری در آن ساخت. عبدالحسین ابتهاج در سال 1309 در رشت متولد شد و فارغ تحصیل دانشگاه استنفورد آمریکا، ویل کرنل و نیویورک در رشته پزشکی داخلی می باشد. عبدالحسین ابتهاج سمیعی در سال ۱۳۴۱ به ایران آمد. وی بیمارستان ها و دانشگاههای زیادی در ایران تاسیس کرد. از جمله آنها می توان به بیمارستانهای فیروزگر، پارس، مرکز پزشکی شاهنشاهی، دانشگاه رضاشاه کبیر، دانشگاه گیلان، دانشگاه بلوچستان و دانشگاه رازی را نام برد. وی ریاست چند دانشگاه و بیمارستان را نیز برعهده داشت و در آن ها علاوه بر طبابت به تدریس نیز می پرداخت. او همچنین به مقام وزارت بهداری و وزارت علوم منصوب شد. در سال 1357 با مصادف شدن انقلاب اسلامی به آمریکا رفت و مدیر بخش داخلی بیمارستان نیویورک شد. مجلات آن زمان او را خوش پوش ترین مرد ایرانی دانسته اند وقتی به عکسش نگاه می کنی باور نمی کنی که این مرد متولد 1309 باشد. وی سرانجام در سال 1379 در نیویورک دعوت حق را لبیک گفت. بعد از انقلاب 1357 اموال ابتهاج نیز مانند سایر درباریان و وزرای پهلوی توسط ستاد اجرایی فرمان امام مصادره شد. بخشی از خانه ابتهاج در اختیار آمووزش و پرورش قرار گرفت و مدرسه دخترانه اندرزگو در سال 1358 در یکی از عمارت های پنج گانه منزل ابتهاج تاسیس شد. حیاط و عمارت شمالی این خانه در سال 1395 به دلیل شکایات مستمر ورثه ابتهاج توسط شهرداری تهران به مبلغ پانصد میلیون تومان از آنها خریداری شد. 500 میلیون برای 1000 متر و تصمیم گرفته شد در محل این خانه یک کافه محله و بوستان تاسیس شود. سرانجام این عمارت در سال 1396 با آنکه در فهرست آثار ثبتی بود تخریب شد. سایر عمارت های خانه ابتهاج در حال تخریب است و شهرداری در نظر دارد مدرسه اندرزگو و مغازه های اطرافش را مجددا از آموزش و پرورش بخرد و تبدیل به یک بوستان برای اهالی محل نماید.

ثبت ملی
این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸۷۷ به ثبت ملی رسید.

دسترسی به خانه ابتهاج
وسیله نقلیه شخصی: خانه ابتهاج در میدان بهارستان، خیابان مجاهدین اسلام، خیابان ایران، مدرسه راهنمایی شهیداندرزگو واقع شده است.
مترو: نزدیکترین ایستگاه مترو متروی شهدا در خط 6 می باشد. که 700 متری با خانه ابتهاج یا مدرسه اندرزگوی فعلی فاصله دارد.
اتوبوس: اتوبوس هایی که در چهارراه آبسردار توقف دارند تنها 150 متر با خانه ابتهاج یا دبیرستان دخترانه اندرزگو فاصله دارند.

◉ آدرس: تهران، میدان بهارستان، خیابان مجاهدین اسلام، خیابان ایران، مدرسه راهنمایی شهیداندرزگو (خانه دکتر ابتهاج)

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!