تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله ستارخان

محله ستارخان از محلات منطقه ۲ شهر تهران است. محله ستارخان بیشتر با نام خیابان ستارخان شهرت پیدا کرده است و از طرفی دیگر بسیاری این محله را با نام قدیم آن ، محله برق آلستوم می شناسند. امروز نام ها و اماکنی مانند بازار سنتی ستارخان ، برق آلستوم و خیابان ستارخان در این محله دارای شهرت بسیار زیادی است. قیمت خانه در ستارخان به دلیل دسترسی خوب این محله به امکانات شهری و قرار داشتن در منطقه ۲ تهران نسبت به سطح قیمت خانه در تهران بالاتر است.

.

محله ستارخان کجاست؟

محله ستارخان در جنوب منطقه ۲ شهر تهران قرار دارد‌. محله ستارخان از شمال با بزرگراه جلال آل احمد ، از شرق و جنوب با بزرگراه شیخ فضل الله و از غرب با بزرگراه یادگار امام محدود شده است و با محله های دریان نو ، تهران ویلا ، گیشا ، طرشت ، صادقیه و مرزداران مجاورت دارد و اگر بهتر بخواهیم این محله را بشناسیم ، باید گفت که محله ستارخان در شرق محله صادقیه و پس از بزرگراه یادگار امام قرار دارد.

.

خیابان ستارخان

خیابان ستارخان مشهورترین خیابان محله ستارخان است. خیابان ستارخان از میدان صادقیه یا فلکه دوم آریاشهر تا میدان توحید امتداد دارد. این خیابان از محله صادقیه آغاز شده و با عبور از فلکه اول آریاشهر وارد محله ستارخان می شود و با عبور از محله های دریان نو ، شادمهر و تهران ویلا به میدان توحید می رسد. خیابان ستارخان دارای بافت تجاری قدرتمندی است.

بیشتر مراکز تجاری این منطقه در خیابان ستارخان فعالیت های تجاری و اداری خود را متمرکز کرده اند و این موضوع به خاطر حجم بالای تردد و دسترسی های بسیار خوب خیابان ستارخان است‌. خیابان ستارخان با شهرت بسیار زیاد خود توانسته است ، نام محله ستارخان را به چالش کشیده و بسیاری از شهروندان تهرانی بیشتر با نام این خیابان آشنا هستند. بزرگترین مرکز تجاری ستارخان ، بازار سنتی ستارخان، در این خیابان قرار دارد و امروزه این خیابان خود تبدیل به یک مرکز تفریحی ، گردشگری و مرکز خریدی بزرگ تبدیل شده است.

غذاخوری ها ، رستوران ها و فست فودهای خیابان ستارخان دارای شهرت بسیاری در میان رستوران های غرب تهران است‌ و بسیاری از شهروندان تهرانی برای گذراندن اوقات خود و استفاده از محیط خوب رستوران های ستارخان ، به این منطقه رفته و به گردش و تفریح می پردازند. خیابان ستارخان یکی از مهمترین بورس های مراکز تجاری ، اداری ، مالی و تفریحی در منطقه ۲ شهر تهران است.

.

تاریخچه محله ستارخان

محله ستارخان در گذشته جزو اراضی روستای طرشت بود. قدیمی ترین روستای این منطقه روستای طرشت است که دارای تاریخی بیش از هزار سال بوده و جزء مراکز تمدنی تهران محسوب می شود. روستای طرشت دارای وسعت بسیار زیادی بود و از شرق تا اراضی قزل قلعه و از غرب با اراضی منطقه کن مجاورت داشت و محدوده ستارخان نیز جزو اراضی شرقی روستای طرشت محسوب می شد. زمین های محدوده خیابان ستارخان ، بیشتر به کشت غلات و چراگاه منطقه طرشت شهرت داشت و آذوقه اهالی منطقه طرشت را تامین می کرد. چندین اتفاق در شکل گیری محله ستارخان دارای اهمیت است.

.

توسعه تهران از سمت غرب

طرشت مسیر عبور تهران به منطقه کن بود. بیشترین تردد بین این دو منطقه از طرشت بوده و در هنگام توسعه شهر تهران در مناطق غربی نیز ، منطقه طرشت جزو اولین مناطق پس از مناطقی مانند بهجت آباد و قزل قلعه بود. اگر توسعه تهران در منطقه قزل قلعه و بهجت آباد در اواخر دوره قاجار شروع شد ، توسعه ستارخان و طرشت از اوایل دوره پهلوی اول آغاز شده است‌. ستارخان دارای اراضی بکر بسیار زیادی بود که به مناطق مرکزی شهر تهران نیز نزدیکتر از طرشت بود.، به همین دلیل شهرنشینی در ستارخان قدری از طرشت سریعتر اتفاق افتاد. در دوره پهلوی روند مهاجرت و توسعه تهران در این مناطق آغاز شد و زمین های کشاورزی این منطقه اندک اندک از اراضی کشاورزی خارج شده و برای ساخت مسکن در نظر گرفته شد. خیابان کشی های آن نیز بیشتر متعلق به دهه ۲۰ و ۳۰ بود که با توسعه شهر تهران این کار انجام شد.

.

نیروگاه برق آلستوم

نیروگاه برق آلستوم یکی از مهمترین رویدادها و تاثیرگذارترین آن ها در توسعه محله ای جدید در تهران بود. در سال ۱۳۳۳ شهرداری تهران متولی تامین برق شهر تهران بود و نیروگاه برق تهران زیر نظر شهرداری تهران در آن زمان فعالیت می کرد‌. شهرداری تهران به منظور تامین برق تهران اقدام به انعقاد قراردادی با شرکتی فرانسوی به نام شرکت آلستوم کرد‌. نام قدیم محله ستارخان که به محله برق آلستوم شهرت داشت نیز از روی نام این نیروگاه برق و شرکت فرانسوی آن گرفته شده است.

نیروگاه برق آلستوم پس از حدود پنج سال و در سال ۱۳۳۸ آغاز به کار کرد. این نیروگاه در زمان خود توانست نیمی از برق تهران را تامین کرده و جزو بزرگترین نیروگاه های برقی کشور بود که انرژی مورد نیاز منطقه ای را در همان محل تامین می کرد. احداث نیروگاه برق آلستوم اتفاقی بسیار بزرگ در شکل گیری محله آلستوم داشت ، چرا که امکانات شهری با وجود داشتن برق به این منطقه گسیل شده و جمعیت آن نیز به یکباره افزایش قابل توجهی پیدا کرد. در پی این اتفاقات محله ای جدید در تهران شکل گرفت که به نام محله برق آلستوم ، یا محله آلستوم شهرت یافت و مرکز توجه بسیاری از کسانی بود که می خواستند محله ای را در تهران جهت سکونت انتخاب کنند. مهاجرین بسیاری به این منطقه مهاجرت کردند که بخش زیادی از این مهاجرین از اهالی خمین و یزد بودند.

.

نام های قدیمی در خیابان ستارخان

در بررسی نام های قدیمی در خیابان ستارخان به نام هایی برمی خوریم که روزگاری بر روی معابر و محلات این منطقه گذاشته شده بود و پس از مدتی این نان ها تغییر کرد.نام قدیمی محله ستارخان ، محله آلستوم یا محله برق آلستوم بود. نام قدیمی خیابان ستارخان ، خیابان تاج بود که بعدها به نام سردار ملی در زمان مشروطیت به نام خیابان ستارخان تغییر کرد. نام قدیم میدان توحید ، میدان کندی بود که این نام نیز پس از انقلاب به میدان توحید ، تغییر نام داد. نام قدیمی محله ی پر طمطراق صادقیه ، محله آریاشهر بود که این نام نیز پس از انقلاب به نام محله صادقیه تغییر کرد. این تغییر نام ها به گونه ای است که هنوز برخی ، این معابر را با نام های قدیمی آن می شناسند. آریا شهر هنوز نام مصطلحی درباره محله صادقیه است و محله آلستوم نیز هنوز در میان مردم رواج دارد.

.

دسترسی محله ستارخان

مجله ستارخان به لحاظ دسترسی ، محله ای بسیار خوش مسیر در غرب تهران است. بزرگراه های جلال آل احمد ، بزرگراه یادگار امام و بزرگراه شیخ فضل الله ، سه بزرگراهی هستند که در اطراف این محله ، دسترسی به آن را امکان پذیر ساخته اند. از طرفی دیگر خیابان ستارخان نیز در میان دو بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه چمران قرار دارد. مجموع این بزرگراه ها دسترسی محله و خیابان ستارخان را به بسیاری از مناطق و محلات همجوار ، مانند منطقه ۵ تهران ، منطقه ۶ تهران ، منطقه ۹ تهران و محله های سعادت آباد ، شهرک غرب ، پونک ، باغ فیض ، بلوار فردوس ، محله فاطمی و بلوار کشاورز را امکان پذیر ساخته است. این محله مرزی میان مناطق غربی و مناطق مرکزی شهر تهران است و از این نظر جایگاه ویژه ای دارد.

.

حمل و نقل عمومی ستارخان

حمل و نقل عمومی در ستارخان شرایط نسبتا خوبی را دارد. دسترسی به خطوط تاکسی رانی در این محله ، بسیار خوب است ، اما دسترسی به خطوط اتوبوسرانی به خوبی دسترسی به مترو نیست. بیشترین دسترسی به ناوگان اتوبوسرانی برای محله ستارخان از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه چمران امکان پذیر بوده و باید برای رسیدن به این بزرگراه ها از خطوط تاکسیرانی در خیابان ستارخان استفاده کرد‌.

دسترسی به مترو

نزدیکترین ایستگاه مترو به ستارخان
می توان گفت که نزدیکترین ایستگاه مترو به ستارخان ، ایستگاه مترو طرشت در خط ۲ مترو تهران است ، اما این محله دسترسی بسیار خوبی را نیز به ایستگاه های صادقیه ، شادمان و دانشگاه شریف دارد ، اما با تمام این احوال می توان گفت که محله ستارخان دارای ایستگاه اختصاصی نیست.

خیابان های معروف محله ستارخان

  • خیابان ستارخان
  • خیابان سازمان آب
  • خیابان جهان نسبت
  • خیابان کاشانی پور

.

امکانات محله ستارخان

محله ستارخان دارای امکانات و اماکن بسیار زیاد ورزشی ، فرهنگی ، تجاری و تفریحی است و از این نظر در بین محلات غرب تهران محله ای بسیار مناسب برای زندگی است. برخی از این امکانات به عبارت زیر هستند‌.

مجتمع تفریحی ، ورزشی برق آلستوم
نیروگاه برق آلستوم ، تنها نیروگاه تولید برق نیست و این مرکز دارای بخش های بسیار جذابی است که شاید شما کمتر از امکانات آن خبر داشته باشید.
زمین تنیس برق آلستوم
باشگاه پینت بال برق آلستوم
استخر سرپوشیده خانم ها
استخر شنای آقایان برق آلستوم
زمین فوتبال برق آلستوم
مجموعه ورزشی نیروگاه طرشت
مدرسه اسکیت برق آلستوم
مجموعه ورزشی توحید
بوستان شاهین
بوستان جوانه

.

مراکز درمانی ستارخان

خیابان ستارخان دارای دو بیمارستان در ابتدا و انتهای خیابان است و از نظر امکانات درمانی، دارای مراکز است که به راحتی قابل دسترسی است.

  • بیمارستان سینا
  • بیمارستان امام خمینی

.

مراکز خرید ستارخان

خیابان ستارخان معدن مراکز خرید است‌. پاساژهای متعدد و فروشگاه های رنگارنگ ستارخان در محدوده منطقه ۲ و منطقه ۵ تهران ، دارای اعتبار خاصی هستند. در این فروشگاه ها و پاساژها کالاهای بسیار لوکس و زیبایی یافت می شود و با همین دلیل مراکز خرید ستارخان همیشه شلوغ و پر رفت و آمد هستند. به جز فروشگاه های پوشاک و کیف و کفش ، صرافی ها و بازارهای طلا و جواهرات و ساعت فروشی ها به مراکز خرید ستارخان زیبایی خاصی بخشیده است. سرتاسر خیابان ستارخان از فلکه دوم آریاشهر تا میدان توحید یک بازار یکسره و زیبا شده است که با حضور رستوران ها و فست فودی ها این خیابان تبدیل به یک مرکز تفریحی و گردشگری بزرگ شده است. حتی بسیاری نه به قصد خرید ، بلکه به قصد گردش و بازار گردی و رستوران گردی به این خیابان می روند. برخی از این بازارها عبارتند از:

بازار سنتی ستارخان
در محله ستارخان، هیچ بازاری مشهورتر از بازار سنتی ستارخان نیست. بازار سنتی ستارخان ، گر چه نامی سنتی را به دوش می کشد ، اما در حقیقت دارای بافتی نیمه مدرن است که به دلیل احداث بزرگراه طبقاتی یادگار امام و در زیر این پل طراحی و ساخته شد. بازار سنتی ستارخان دارای فروشگاه اای بسیار زیادی است که در امر عرضه انواع پوشاک زنانه و مردانه، کیف و کفش مردانه و زنانه ، لوازم آرایشی و بهداشتی و انواع کالاهای مورد نیاز خانواده ها است. بازار سنتی ستارخان ، از محبوبترین بازارهای این منطقه و از بهترین مراکز خرید تهران است.

مجتمع تجاری اطلس
مجتمع تجاری اطلس بزرگترین مرکز خرید ستارخان است که در فلکه دوم آریاشهر قرار دارد. مجتمع تجاری اطلس و ساختمان آن ، امروز تبدیل به نماد فلکه دوم آریاشهر شده است و شاخص ترین مرکز خرید فلکه دوم آریاشهر بوده که در ابتدای خیابان ستارخان قرار گرفته است.

بورس تزئینات و اسپرت خودرو
ستارخان یکی از بهترین بازارهای اسپرت کردن خودرو ها است. بورس تزئینات خودرو ستارخان از محدوده خیابان خسرو و بزرگراه یادگار امام آغاز شده و تا خیابان تهران ویلا امتداد دارد. این قسمت از ستارخان محبوب کسانی است که به اسپرت کردن خودرو خود علاقه دارند. فروشگاه های اسپرتی یکی از اجزای جدا نشدنی ستارخان شده و دارای زیبایی خاص خود هستند.

پاساژ الماس غرب
پاساژ الماس غرب یکی از بازارهای بورس طلا و جواهرات ستارخان است. پاساژ الماس غرب در محدوده بین خیابان خسرو و بزرگراه یادگار امام است.

پاساژ شبنم
پاساژ شبنم یکی از پاساژهای طلا و جواهرات ستارخان است. پاساژ طلا و جواهرات شبنم در کنار پاساژ کیمیا از پاساژهای خوب ستارخان در امر خرید و فروش طلا و جواهرات هستند. این پاساژها مرکز خوبی برای خرید و فروش انواع طلا و جواهرات نو و کارکرده هستند و رنگ و شکل زیبایی به مراکز خرید ستارخان داده اند.

پاساژ گلستان
پاساژ برلیان
مرکز موبایل غرب
پاساژ نگین

.

بررسی قیمت خانه در ستارخان

قیمت خانه در ستارخان از محدوده متوسط شهر تهران بالاتر است. بالا بودن قیمت خانه در ستارخان به دلیل امکانات زیاد این محله و بافت تجاری و اداری قوی در این محله است که باعث شده در طی این سالها ، قیمت خانه در این محله همواره صعودی باشد. امکانات تجاری ، اداری ، تفریحی و خدماتی محله ستارخان در سطح مناسبی قرار داشته و دسترسی های خوب این محله بر روی قیمت خانه در ستارخان تاثیر گذار بوده است‌. از جمله موارد دیگری که در قیمت خانه در ستارخان تاثیر گذار است ، مجاورت این محله با مناطق گران غرب تهران مانند محله مرزداران و محله صادقیه است. قیمت خانه در این محلات بسیار بالا بوده و جزو محلات گران تهران محسوب می شوند و این موضوع باعث شده است تا قیمت خانه در ستارخان نیز از محدوده متوسط شهر تهران بالاتر باشد.

.

بهترین محله ستارخان برای زندگی

بهترین محله ستارخان برای زندگی مناطق غربی و شمالی ستارخان است. مناطق غربی این محله به دلیل مجاورت با محله صادقیه و دسترسی خوب به مترو و بافت تجاری و تفریحی خوب ،دارای شرایط مناسبی برای سکونت بوده و قیمت خانه در این قسمت از ستارخان بالاتر از باقی مناطق ستارخان است. همچنین مناطق شمالی ستارخان به محله مرزداران نزدیکتر بوده و بافت خلوت تری نسبت به مناطق جنوبی ستارخان دارد و با همین دلیل مناطق شمالی ستارخان قدری از مناطق جنوبی آن ارزانتر است که این مورد درباره قیمت خانه در ستارخان صدق می کند و در جنوب این محله به دلیل بافت تجاری قوی قیمت واحدهای تجاری بالاتر است.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!