تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

محله حشمتیه

حشمتیه محله ای اصیل و قدیمی در شرق تهران است. محله حشمتیه در محدوده منطقه ۷ تهران قرار دارد. محله حشمتیه در کنار زندان قصر و یا قصر قاجار ساخته شد و به همین دلیل قدیمی ها به این منطقه ، منطقه قصر قاجار می گفتند. تاریخچه حشمتیه با چند عنصر با نام های پادگان عشرت آباد ، عمارت کلاه فرنگی، قصر قاجار ، زندان قصر ، جاده شمیران و دروازه شمیران آمیخته شده است. حشمتیه تهران امروزه نه اثری از آب و هوای خوب قصر قاجار را در خود دارد و نه اثری از قنات های پر آب حشمتیه و عمارت آباد در این منطقه باقی مانده است. شلوغی و ترافیک بسیار زیاد ، مهمان شهرسازی مدرن امروزی برای این محله است.

.

حشمتیه کجاست؟

حشمتیه تهران از محله های منطقه ۷ تهران است. محله حشمتیه از شمال با خیابان قدوسی و میدان سبلان ، از جنوب با خیابان شهدای ناجا ، از شرق با بزرگراه صیاد شیرازی و از غرب با خیابان شریعتی محدود شده و با محله های عشرت آباد ، محله دبستان ، محله سبلان ، محله معلم ، محله سهروردی ، محله عباس آباد ، مجیدیه ، ارامنه و لشگر مجاورت دارد. به زبانی ساده تر می توان گفت که حشمتیه در شرق سهروردی و در غرب محله سبلان قرار دارد.

.

تاریخچه حشمتیه

در کتب قدیمی که درباره منطقه شمیرانات مطالبی را نوشته اند ، روستای حشمتیه را نیز روستایی در نزدیکی شمیران دانسته اند . این در حالی است که برخی از منابع اینترنتی ، تاریخچه حشمتیه را محدود به دهه 1330 و گسترش شهر تهران نوشته اند. شاید بتوان گفت که این استدلال درباره شکل گیری محله ای مسکونی به نام محله حشمتیه صادق باشد ، اما درباره تاریخچه منطقه حشمتیه باید موارد بسیار دیگری ذکر شود. چند عامل مهم در تاریخچه حشمتیه نقشی اساسی داشته است که این عناصر در طول زمان باعث شکل گیری حشمتیه شد. مجاورت با تپه های عباس آباد ، مجاورت با جاده شمیران ، ساخته شدن قصر قاجار و زندان قصر از مهمترین عناصر شکل دهنده حشمتیه بودند.

منطقه حشمتیه در مجاورت تپه های عباس آباد قرار داشت. تپه های عباس آباد از گذشته های دور مرکز سکونت انسان بودند و حشمتیه نیز به دلیل مجاورت با این منطقه از این جریان دور نبود. مهمترین و قویترین نشانه سکونت در تاریخ حشمتیه وجود قنات های این منطقه و منطقه عشرت آباد بود. قنات حشمتیه جزو معروفترین قنات های منطقه بود و حتی می توان گفت که بعدها و با ساخته شدن زندان قصر ، قنات حشمتیه و یا قنات زندان قصر با ایجاد ضرب المثل مشهور آب خنک خوردن در زندان که دلالت به آب خنک زندان قصر می کرد ، تبدیل به مشهورترین قنات تهران شد. وجود این قنات ها و تپه های عباس آباد نشان می دهد که زندگی در حشمتیه سابقه ای بسیار طولانی دارد.

.

جاده شمیران

منطقه حشمتیه در شمال دروازه شمیران قرار داشت. در زمان قاجار رفت و آمد درباریان و مردم به منطقه شمیرانات هر روز بیشتر می شد و این موضوع لزوم احداث جاده ای امن و نزدیک را به شمیران بیشتر می کرد. جاده شمیران محصول این اتفاق بود و توانست تهران را به شمیران متصل کرده و از گذرهای فرعی و سنگلاخی کمتر کند. حشمتیه بر سر راه جاده شمیران قرار داشت. تنها منطقه ای که میان تهران و حشمتیه قرار داشت ، منطقه عشرت آباد بود. حشمتیه در جنوب سید خندان و در شمال دروازه شمیران قرار داشت و به همین دلیل تهرانی ها و شمیرانی ها برای تردد ، از این منطقه عبور می کردند. این موضوع باعث شد تا حشمتیه در مرکز توجه قرار گیرد. این موضوع باعث شد تا حکومت قاجار در این منطقه قصری را بنا کند که به نام قصر قاجار شهرت یافت.

قصر قاجار را شاید بتوان اولین قصر قاجاری در خارج از تهران دانست. قدمت قصر قاجار از تمام قصرها و کاخ های قاجاری مانند کاخ نیاوران ، کاخ صاحبقرانیه ، باغ فردوس و کاخ سعد آباد و حتی باغاتی مانند باغشاه بیشتر بود. قصر قاجار در اولین سال های پادشاهی فتحعلی شاه قاجار در منطقه ای در کنار عباس آباد ساخته شد. یکی از دلایل مهم ساخته شدن قصر قاجار در حشمتیه ، آب و هوای خوب این منطقه بود. قصر قاجار تا زمان ساخته شدن کاخ صاحبقرانیه ، بزرگترین کاخ قجری پس از کاخ گلستان بود.

.

زندان قصر یا زندان حشمتیه

پس از انقراض قاجار و به وجود آمدن حکومت پهلوی ، یکی از مشکلات پهلوی ها وجود زندانیان بسیار زیاد بود. زندان تهران در شمال میدان توپخانه قرار داشت و ظرفیت کوچکی داشت و به همین دلیل بود که طرحی برای ساخت زندانی در خارج از تهران در دستور کار قرار گرفت. سرتیپ درگاهی مسئول نظمیه بود و رضا شاه وی را مامور ساختن این زندان کرد. سرتیپ درگاهی نیز منطقه حشمتیه و قصر قاجار را برای این کار انتخاب کرد. قصر قاجار تخریب شده و به جای آن زندانی به نام زندان قصر در همان محل ساخته شد. زندان قصر در 11 آذر ماه 1308 افتتاح شد و تنها دو روز پس از افتتاح ، سرتیپ درگاهی به عنوان اولین زندانی زندان قصر به این زندان آورده شد. احداث زندان قصر نیز باعث شد تا محله حشمتیه هر روز رفت و آمد بیشتری را به خود ببیند تا اینکه در دهه 1330 و با گسترش شهر تهران ، حشمتیه تبدیل به منطقه ای مسکونی شد. این روند ادامه یافت تا در دهه 1350 حشمتیه نیز مانند بسیاری از نقاط تهران محله ای پر رفت و آمد شد تا به شکل کنونی خود درآمد.

.

دسترسی محله حشمتیه

محله حشمتیه دارای دسترسی بسیار مناسبی به بزرگراه صیاد شیرازی و خیابان شریعتی است. این معابر امکان دسترسی بسیار خوبی را به محله حشمتیه می دهد و این محله را به مناطق بسیار زیادی در مجاورت آن متصل می کند. همچنین محله حشمتیه از طریق خیابان شهید بهشتی نیز قابل دسترسی است. میدان سبلان نیز در مجاورت حشمتیه قرار دارد که از کلیدی ترین معابر و میادین شرق تهران است و دسترسی بسیاری از مناطق شرق تهران از طریق این میدان فراهم می شود.

حمل و نقل عمومی و مترو حشمتیه
حمل و نقل عمومی در محله حشمتیه شرایط بسیار مطلوبی دارد. وجود خیابان شریعتی در غرب محله امکان استفاده ساکنین محله را از ناوگان حمل و نقل عمومی و خطوط بی آر تی فراهم می کند. همچنین میدان سبلان نیز دارای شرایط بسیار خوبی از نظر حمل و نقل عمومی است. محله حشمتیه از طریق ایستگاه مترو شهید قدوسی به خطوط مترو تهران متصل شده و به جز ایستگاه مترو قدوسی ، نزدیکترین مترو به حشمتیه ، ایستگاه مترو صیاد شیرازی است.

.

خیابان های حشمتیه

خیابان معلم
خیابان معلم حشمتیه جزو معروفترین خیابان های حشمتیه است. به دلیل شهرت بسیار زیاد خیابان معلم ، بسیاری از مردم این محله را با نام محله معلم تهران می شناسند. خیابان معلم و یا محله معلم از خیابان شریعتی تا خیابان گوهری امتداد داشته و جزو بهترین محله های حشمتیه برای زندگی است. محله معلم در شمال باغ موزه قصر قرار دارد و امتداد شمالی آن تا محله دبستان و یابان قدوسی کشیده شده است.
خیابان گوهری
خیابان مرودشت

.

ادارات دولتی حشمتیه

به دلیل پیشینه تاریخی حشمتیه ، بسیاری از ادارات دولتی و به خصوص ادارات انتظامی و نظامی در این محله تجمع دارند فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ ، دادگاه انقلاب ، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان قضایی نیروهای مسلح و ستاد مشترک کل ارتش در این محله قرار دارند.

.

امکانات محله حشمتیه

محله حشمتیه دارای امکانات تفریحی و گردشگر بسیار خوبی است و به دلیل اتصال به میدان سبلان و خیابان شریعتی ، دسترسی مناسبی را به بهترین جاهای دیدنی تهران در مناطقی مانند عباس آباد و منطقه سیدخندان دارد.

.

زندگی در حشمتیه

محله حشمتیه تهران را می توان محله ای متوسط در تهران از نظر زندگی طبقه بندی کرد. حشمتیه تهران دارای امکانات خوبی برای زندگی است. وجود باغ موزه قصر فصلی سبز این محله را در درجه قابل قبولی قرار داده است و همچنین این محله را در کنار یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران قرار داده است. دسترسی حشمتیه به مراکز خرید تهران نیز به دلیل مجاورت این محله با خیابان بهشتی و خیابان شریعتی چندان دشوار نیست ، گر چه باید گفت که در این محله مراکز خرید بزرگی وجود ندارد، اما می توان انتظار داشت که مراکز خرید عباس آباد و خیابان شریعتی بتواند تا حدود زیادی از مشکل این محله را در این زمینه مرتفع کند.

از دیگر مواردی که میتوان درباره زندگی در حشمتیه نام برد ، مجاورت این محله با مراکز تفریحی تپه های عباس آباد است. این مجاورت دسترسی خوبی را به مراکز تفریحی تهران داده است و حشمتیه توانسته است از این نظر نمره قابل قبولی به دست آورد. دسترسی های محلی برای حشمتیه ، دسترسی های خوبی است. بزرگراه صیاد شیرازی و خیابان شریعتی از جمله معابر بسیار پر رفت و آمد و کلیدی تهران هستند که در غرب و شرق حشمتیه قرار دارند و از طرفی دیگر ، خیابان بهشتی و میدان سبلان نیز از جمله معابر کلیدی شرق تهران است که در شمال شرقی حشمتیه قرار دارد.

حمل و نقل عمومی نیز در حشمتیه دارای شرایط خوبی است و درباره مترو نیز وضعیت این محله با وجود ایستگاه مترو قدوسي، شرایط خوبی است. این موارد از نقاط مثبت زندگی در حشمتیه است ، اما باید توجه داشت که حشمتیه با توجه به نوع شهرسازی خود ، دارای مشکلاتی نیز است. بافت شهرسازی حشمتیه تهران بافتی متراکم داشته و به دلیل همین تراکم فاقد خیابان کشی های عریض است. این وضعیت سبب شده تا مشکلاتی برای این محله به وجود آید. بیشترین این مشکلات مربوط به تامین فضای پارکینگ و مشکلات ترافیکی این محله بازمیگردد. بسیاری از زمین های حشمتیه کوچک مقیاس بوده و جزو املاک ریزدانه هستند و به همین دلیل در هنگام ساخت نتوانسته اند فضای پارکینگ مناسب خود را تامین کنند و به دلیل همین تراکم بالا ، مشکلات ترافیکی بسیاری در این محله به وجود آمده است. این مشکلات ترافیکی به خصوص در میدان سبلان کار را برای ساکنین محله دشوار کرده است.

.

قیمت آپارتمان در حشمتیه

قیمت آپارتمان در حشمتیه در سطح متوسط قیمت خانه و آپارتمان در تهران است. حشمتیه جزو مناطق مرکزی تهران به حساب می آید و این موضوع باعث شده است تا حشمتیه جزو محله های متوسط تهران باشد. اگر قصد خرید خانه و آپارتمان را در حشمتیه دارید ، باید بر روی واحدهای زیادی متمرکز شوید. این محله دارای آپارتمان و خانه هایی با متراژ های متوسط به پایین است و این موضوع خرید خانه را در این محله بسیار آسان کرده است. املاک متراژ پایین این محله می تواند فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری و زندگی به شما داده و به همین دلیل است که حشمتیه همواره یکی از محله های پر تقاضای تهران برای خرید خانه و آپارتمان است.

.
منبع:
کوچه گرد | https://kochegard.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!