تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

پارک شطرنج تهران

پارک شطرنج تهران یکی از پارک های نسبتا قدیمی پایتخت است که محیطی کوچک، اما دوست داشتنی دارد. بوستان شطرنج به دلیل طراحی و همچنین میزهای شطرنج متعددی که دارد به این نام مشهور شده است و روزانه افراد زیادی، از جمله شطرنج دوستان، از فضا و امکانات آن استفاده می‌کنند.

مساحت و سال ساخت پارک

پارک شطرنج تهران در سال 1370، یعنی در حدود 27 سال پیش در منطقه آجودانیه افتتاح شد. مساحت این بوستان کوچک 2260 متر مربع است اما با این حال امکانات جذابی مانند میزهای شطرنج و سالن کتابخانه را در خود جای داده و محیطی مناسب هم برای افراد سالمند، و هم برای کودکان دارد.

امکانات رفاهی و تفریحی

مسیرهای پیاده روی و حتی دوچرخه سواری برای علاقه مندان به ورزش در پارک شطرنج آجودانیه فراهم آمده اند. همچنین در سراسر این محل زیبا، نیمکت‌هایی برای استراحت و تجهیزات ورزشی عمومی تعبیه شده‌اند. دو سالن شبیه قلعه و مشابه مهره رخ شطرنج در پارک وجود دارد که یکی از آن ها با مساحت چهل متر مربع میزهای مخصوص بازی شطرنج را در خود دارد و به سالن شطرنج معروف شده است. در این سالن به صورت دوره ای مسابقات و کلاس های آموزش شطرنج توسط مربیان متخصص این رشته برگزار می‌شود.

علاوه بر میزهای شطرنج، میزهای مطالعه و ایستگاه های روزنامه خوانی در این سالن ها تعبیه شده اند. کتابخانه ای کوچک با کتاب ها و روزنامه های گوناگون از دیگر امکانات فرهنگی پارك شطرنج در تهران است که مکانی ایده آل و آرام را برای علاقه مندان به کتاب خوانی و مطالعه به وجود آورده است. از دیگر امکانات تفریحی و رفاهی این بوستان میتوان به وجود زمین بازی کودکان اشاره کرد. سرویس های بهداشتی و چندین آبخوری نیز، دیگر امکانات رفاهی پارک شطرنج تهران هستند.

جاذبه های نزدیک به پارک شطرنج آجودانیه

با توجه به قرار گرفتن پارک شطرنج بین دو منطقه معروف دارآباد و کاشانک، اماکن دیدنی و تفریحی متعددی در نزدیکی این بوستان وجود دارند. موزه حیات وحش دارآباد یکی از مکان های دیدنی شمال شرقی تهران است که فاصله چندانی با بوستان شطرنج ندارد و بازدید از آن به هر گردشگری توصیه می‌شود. این موزه با به تصویر کشیدن حیات وحش و زیبایی هایش، فضایی متفاوت را برای گردشگران و بازدید کنندگان به وجود آورده است.

در این مجموعه نمونه های طبیعی و حیوانات تاکسیدرمی شده به نمایش در آمده اند و دیدنی های مختلفی از قبیل مجسمه های دایناسورهای گیاهخوار دوران ژوراسیک، قفس های پرندگان زیبایی مانند طاووس، عقاب، طوطی و شاه بوف در محوطه باز موزه، محوطه های وسیعی از جانداران چهارپا آسیایی و اروپایی نظیر گوزن، ببر، خرس و شاموا، انواع پرندگان، خزندگان و آبزیان آکواریومی در آن به چشم میخورند.

مسیرهای دسترسی به پارک شطرنج تهران
اگر قصد دارید با خودروی شخصی به پارک شطرنج بروید نزدیکترین راه مسیر بزرگراه ارتش است. شما می‌توانید از طریق بزرگراه ارتش به خیابان آجودانیه رفته و از آنجا وارد خیابان سباری شوید؛ بین خیابان های دوازدهم و سیزدهم شرقی به بوستان شطرنج می‌رسید. نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک شطرنج، مترو اقدسیه است. از مترو اقدسیه تا خیابان آجودانیه تاکسی های خطی وجود دارند و از آنجا به راحتی می توانید به پارک برسید.

◉ آدرس: تهران، خیابان آجودانیه، نبش کوچه سیزدهم شرقی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!