تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه جهان نما

جهان‌نما، موزه‌ای در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران است که آثارهنری ارزشمند و بی بدیلی را در خود دارد و یکی از جذاب‌ترین جاهای گردشگری تهران محسوب می‌شود. مجموعه نیاوران باغی زیباست که در زمان فتحعلی شاه قاجار شکل گرفت، محمدشاه بنای کوچک و ساده‌ای در آن ساخت و ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه را در آن بنیان نهاد. محمدرضا پهلوی نیز کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده‌اش در آن احداث کرد.

در سال 1355 بود که بخشی از ساختمان کاخ صاحبقرانیه در ضلع غربی آن، به عنوان محلی برای نمایش آثار هنری اهدایی یا خریداری شده ایرانی و خارجی، در نظر گرفته شد. این آثار مربوط به دربار پهلوی بودند و جمع‌آوری آنها در طول دهه‌های چهل و پنجاه خورشیدی صورت گرفته بود. فرح پهلوی برای تکمیل کلکسیون آثار هنری خود، کارشناسانی خبره را در هر یک از پایتخت‌های فرهنگی جهان، مامور خرید آثار هنرمندان از حراجی‌ها کرد. به دلیل اینکه این محل قسمتی از کاخ صاحبقرانیه به حساب می‌آمد نام قدیمی تالار بزرگ و آیینه‌کاری شده کاخ را بر آن نهادند و به نام جهان‌نما معروف شد. در جای‌جای جهان‌نما می‌توان سیر تاریخی تکامل هنر انسانی را از آغاز تا به امروز لمس کرد و آثاری را از گوشه گوشه جهان به تماشا نشست. بنابراین جهان‌نما بهترین نامی است که می‌تواند این موزه جذاب را توصیف کند..

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موزه جهان‌نما در بهمن ماه ۱۳۷۶ به روی علاقه‌مندان گشوده شد. پس از مدتی در پاییز 1383 عملیات بازسازی و ساماندهی این موزه را آغاز کردند و پس از انجام عملیات، موزه مجددا مورد بازدید عموم قرار گرفت. امروزه موزه جهان‌نما ساختمانی نخودی رنگ و پوشیده از آجرهای منقوش و قالبی است که 4 سالن دارد و یک سالن هم در زیرزمین موزه به عنوان مخزن به نگهداری آثار اختصاص یافته است. همه آثار به نمایش در آمده در این موزه بر اساس تنوع، اهمیت و دوره زمانی از میان چندین آثار انتخاب شده و به نمایش درآمده‌اند. بد نیست بدانید که قدمت برخی از آثار به نمایش درآمده در این موزه حتی به 5 هزار سال هم می‌رسد.

◉ آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
کارناوال | https://www.karnaval.ir
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!