تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

پارک آب و آتش

پارک و آتش یکی از پارک های بی نظیر شهر تهران است که از چهار بخش تشکیل می شود:
1) بوستان حضرت ابراهیم
2) بوستان بنادر
3) منظومه شمسی
4) بوستان نوروز
امروزه در طراحی پارکها سعی می شود به تمام سلیقه ها و نیازهای افراد در تمام سنین توجه شود. پارک آب و آتش نیز یکی از بهترین پارک های تهران است که هم جنبه تفریحی و هم جنبه آموزشی دارد. از طرف دیگر در مجاورت پل طبیعت که اکنون یکی از نمادهای تهران تلقی می شود قرار دارد. پارک آب و آتش همان بوستان حضرت ابراهیم (ع) است. حالا چرا نامش را بوستان حضرت ابراهیم گذاشته اند؟! در بوستان آب و آتش روایت زندگی نامه ابراهیم نبی بر روی پرده های فلزی به تصویر کشیده شده است که با تماشای این تندیس های فلزی می توانید به داستان حضرت ابراهیم پی ببرید و یا آن را برای کودکانتان نقل فرمایید. وجود چهار برج به ارتفاع ده متر که در هنگام غروب آفتاب در آن ها مشعل های گازی روشن می شود و از دهانه برج آتش زبانه می کشد و آب نمای موزیکالی که زمانی محل آب تنی کودکان در تابستان بود به این نام مشهور شده است. 240 فواره که در درون زمین هستند آب را تا ارتفاع 10 متری پرتاب می کنند و هماهنگ با موزیک و نور به رقص در می آیند که حتی تماشای آن خالی از لطف نیست.

امکانات و تفریحات پارک آب و آتش
به غیر از آبنمای موریکال از دیگر امکانات این بوستان وجود آمفی تئاتری روبازی است که با سکوهای سیمانی اش برای برگزاری جشنواره ها و مراسم و جنگ های شادی ساخته شده است و یک چادر 705 متری نیز به عنوان حفاظ تماشاچیان از گزند باد و باران بر روی آن قرار دارد. البته گردشگران از آمفی تئاتر برای بازی بدمینتون هم استفاده می نمایند. از دیگر امکانات این بوستان می توان به قسمت های زیر اشاره کرد:

• مسیر دوچرخه سواری
اگر دوچرخه دارید می توانید آن را با خود به پارک آب و آتش ببرید و از دوچرخه سواری در مسیرهایی که بدین منظور طراحی شده لذت ببرید البته ایستگاه کرایه دوچرخه در حال حاضر وجود ندارد و شما باید با دوچرخه خودتان از دوچرخه سواری در این مسیر ها لذت ببرید.

• زمین اسکیت استاندارد
در زمینی به وسعت 4500 متر یک زمین اسکیت استاندارد برای ورزش اسکیت، آکادمی اسکیت، دوچرخه بی ام ایکس و انواع ورزش های هوازی وجود دارد که حتی وسایل اسکیت در محل نیز اجاره داده می شوند. کسانی که تجهیزات اسکیت را دارند می توانند با پرداخت ورودی از این زمین استفاده نمایند و کسانی هم که این تجهیزات را ندارند می توانند در محل کرایه کنند.

• دریاچه مصنوعی
در پارک آب و آتش یک دریاچه مصنوعی وجود دارد که علاوه بر مسیرهای پیاده روی، میزهای پینگ پونگ در اطراف آن چیده شده اند و علاقمندان به این ورزش راکت و توپ پینگ پونگ را همراه دارند تا بتوانند از امکانات پارک استفاده نمایند. البته در کنار دریاچه کافه و بوفه هم قرار دارد.

• فانوس دریایی
یک سازه سفید در پارک وجود دارد که در گذشته امکان بازدید از آن وجود داشت و شبیه یک فانوس دریایی است.

• فودکورت ها
در کنار فانوس دریایی سه فود کورت با طراحی های زیبا که هم امکان گرفتن عکس های بی نظیر در کنارشان فراهم است و هم منوهای متنوعی از دسر و بستنی و انواع نوشیدنی سرد و گرم گرفته تا غذاهای ایرانی و ایتالیایی دارند که امکان شکم گردی را نیز در بوستان آب و آتش فراهم می آورند. البته رستوران ها و دکه های اغذیه فروشی بسیار دیگری در سرتاسر بوستان وجود دارد که می توان به آن ها هم مراجعه کرد.

• میدان مشاهیر
از درب بلوار آفریقا که وارد پارک آب و آتش می شویم میدانی مستطیلی با سر در معماری ایرانی را می بینیم که در اطراف آن مجسمه های مشاهیر ایرانی به چشم می خورد.

• بوستان کودکان
این بوستان در کنار میدان مشاهیر قرار دارد.

• آسمان نمای گنید مینا
این رصدخانه بزرگترین رصد خانه خاورمیانه است. که در قسمت آسمان نمای گنبد مینا می توانید همه چیز را در مورد آن مطلع شوید. این رصدخانه جنبه آموزشی دارد و علاقمندان زیادی در روز به آن مراجعه می نمایند.

• سینما گیم هفت بعدی
در این سینما امکان بازی های سه بعدی و فیلم های سه بعدی وجود دارد که به دلیل پیشرفته بودن امکانات آن در نوع خودش بسیار مهیج و بی نظیر است.

• پل طبیعت
همسایه دیوار به دیوار بوستان آب و آتش پل طبیعت است که پلی سه طبقه می باشد و دو سمت اتوبان مدرس را به هم وصل می کند اگر بخواهید از پارک آب و آتش به پل طبیعت بروید باید به بوستان بنادر رفته و از روی پل شیب دار طبیعت به بوستان طالقانی بروید. سر تا سر پل پر از فودکورت ها و رستوران های متنوع می باشد.

• بازار گل
در کنار آسمان نمای مینا یک بازار گل زیرزمینی وجود دارد که علاقمندان به گل و اکسسوری های مرتبط به آن می توانند به این بازار مراجعه کنند.

زمان بازدید:
زمین اسکیت: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 الی 24 و پنج شنبه و جمعه از ساعت 11 الی 24
سینما 7 بعدی: 7 الی 24

هزینه ها:
ورودی زمین اسکیت: 20,000 تومان
اجاره نیم ساعت اسکیت: 20,000 تومان
سینما 7 بعدی : 15,000 تومان

دسترسی
با وسیله نقلیه شخصی: بزرگراه حقانی غرب را به سمت چهارراه جهان کودک پیش بروید بعد از چهارراه وارد خیابان علامه شهیدی بشوید و سپس وارد پارکینگ بوستان آب و آتش شوید.
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه حقانی از قطار پیاده شده و با 15 دقیقه پیاده روی خود را به بوستان آب و آتش برسانید.

◉ آدرس: تهران، ابتدای بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!