تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

قله قلعه دختر (قزل ماما)

قله قلعه دختر در کنار روستای آهار در شمال شرق تهران واقع شده است. بدلیل وجود بقایای آتشکده ای از دوران ساسانی و نیایشگاه آناهیتا این مکان را قلعه دختر نامیده اند. در زبان ترکی به این نیایشگاه قزل ماما می گفتند. قزل به معنای دختر و ماما به معنای آناهیتا الهه آب و زندگی می باشد. البته در منابع تاریخی از این آتشکده به عنوان معبد قصران یاد شده است. ارتفاع این قله 3200 می باشد. برای رفتن به قلعه قلعه دختر یا قزل ماما باید از جاده لشکرک به سمت فشم بروید، 8 کیلومتر بعد اوشان به روستای آهار می رسید. روستای آهار در بین دو رودخانه شکر آب و پیش کنک قرار دارد که روستا را تبدیل به بهشتی بی بدیل ساخته است. در کوچه مردان به ابتدای مسیر صعود می رسیم. مسیر را از شرق به غرب ادامه می دهیم تا به جاده پاکوب رسیده و به صورت زیکزاکی صعود را آغاز کنیم. ابتدا به یک چشمه می رسیم در مسیر صعود چندین چشمه وجود دارد که آبشخور دام می باشد و برای آشامیدن مناسب نیست پس حتما آب همراه خود داشته باشید. گتر را هم فراموش نکنید بیشتر اوقات مسیر پر از گل و لای است و گتر به از ورود آلودگی و گل و لای به کفش هایتان و نفوذ به لباستان جلوگیری می نماید.

نکته مهم
داشتن کفش مناسب، گتر، کلاه نقابدار، باتوم، خوراکی های سبک مانند کشمش، خرما، گردو، لباس مناسب، کیسه زباله برای مقابله با رگبارهای بهاری، کیسه برای زباله های خود، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، پماد های مسکن درد، چسب زخم، باند از جمله وسایل ضروری کوهنوردی می باشد.

دسترسی
دسترسی با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو به قله قلعه دختر امکان پذیر نمی باشد و بهتر است از تاکسی های اینترنتی و وسیله نقلیه شخصی استفاده فرمایید.
وسیله نقلیه شخصی: قله قلعه دختر در جاده لشکرک، بعد از فشم، 8 کیلومتر بعد از اوشان، روستای آهار، خیابان پرواز، کوچه مردان واقع شده است.

◉ آدرس: تهران، جاده لشکرک، بعد از فشم، 8 کیلومتر بعد از اوشان، روستای آهار، خیابان پرواز، کوچه مردان

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!