تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

پارک جنگلی پردیسان

پارک جنگلی پردیسان با وسعت 275 هکتار در منطقه 2 تهران واقع شده است. این پارک زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شود و یکی از بزرگترین پارک های تهران است. از آنجایی که دسترسی به این پارک از چندین اتوبان به راحتی ممکن است عده زیادی از مردم تمایل دارند برای اواخر هفته به این پارک سری بزنند. از پارک از شمال به بزرگراه همت از جنوب به حکیم و مرزداران از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری و از غرب به رودخانه پونک ختم می شود.در سال 1393 سازمان حفاظت و محیط زیست به آن لقب پارک بدون دخانیات را داد تا شاید تشویقی برای افراد سیگاری باشد تا محوطه پارک را به ته سیگارهایشان آلوده نکنند. از آنجایی که بیشترین زباله مخرب محیط زیست ته سیگار است. خاکی که روی آن ته سیگار باشد بعد از نمناک شدن تا شعاع 30 سانتی متری خاصیت حاصلخیزی خود را از دست خواهد داد. در ضمن ساختمان سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این پارک وجود دارد.

تاریخچه پارک جنگلی پردیسان
ایده اصلی این پارک متعلق به یک آمریکایی به نام «یان مگ هارگ» بود که اسکندر فیروز رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرایی کردن این پروژه به آمریکا سفر کرد تا شرکت مناسبی را به عنوان پیمانکار درجه اول پروژه بیابد. نهایتا با شرکت آمریکایی «دبیلیو ام آر تی» قرارداد بست که با کارشکنی عده ای ژاندارم مواجه شد. «رام» رییس بانک عمران توانسته بود با زد و بند 300 هکتار از پارک پردیسان را به شهرک غرب ملحق کند که وقتی متوجه می شود این زمین ها قرار است در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار بگیرد اقدام به کارشکنی می کند. در اینجا فیروز به فرح پهلوی متوسل می شود، فرح نیز در مقابل شاه زانو می زد تا اجازه ساخت و ساز در این 300 هکتار را ملغی کند و به این ترتیب تیر رییس بانک عمران به سنگ خورده و پارک جنگلی پردیسان تاسیس می شود.

امکانات پارک پردیسان
• بادبادک بازی
در طی سال های اخیر بادبادک هوا کردن در این پارک بسیار رایج شده است. عده زیادی به این پارک می آیند تا بادبادک های خود را هوا کنند. جشنواره بادبادکها هم همه ساله در باغ برگزار می شود. اگر بادبادک ندارید بادبادک فروشان در پارکینگ منتظرند تا به شما بادبادک های خودشان را بفروشند پس نگران نباشید.

• زمین بازی کودکان
یک زمین بازی کودکان به وسعت 491 متر در پارک جنگلی پردیسان برای خردسالان در نظر گرفته شده است.

• موزه تنوع زیستی
موزه تنوع زیستی بزرگترین موزه تنوع زیستی خاورمیانه است که انواع گیاهان، فسیل جانوران، کانی ها و حیوانات تاکسیدرمی شده که از قاچاقچیان گرفته شده است و گاهی موجودات زنده را به نمایش عموم گذارده است. حیوانات و گیاهانی که در این موزه می بینید زیستگاه اصلی آن ها بیشتر در اروپا، آسیا و آمریکا بوده است. این موزه در چهار شاخه نمایشگاه، تحقیقاتی، خدماتی و آموزشی فعالیت می نماید.

• مدرسه طبیعت پردیسان
این مدرسه که در سال 1397 به دلیل نیاز یکی از سازمان های زیر مجموعه محیط زیست به فضای 7200 متری آن تعطیل شد برای آشنایی کودکان 4 تا 12 برای رفتار با طبیعت و حیوانات بود که اکنون به پژوهشکده محیط زیست بدل گردیده است.

• پل آسمان
از روی پل آسمان می توانید وارد بوستان نهج البلاغه شوید که یکی از بزرگترین و زیباترین بوستان های تهران با امکانات تفریحی بی نظیر می باشد.

• موزه آب
در موزه آب روند مهندسی آب از دیرباز تا کنون به نمایش گذاشته شده است. در این موزه با لوازم حفر قنات و کاریز آشنا می شوید. موزه آب یک پروژه ناتمام در حال ساخت است که در زمینی به وسعت 12 هکتار اجرا شده است. قرار بود این پروژه را سازمان محیط زیست به اتمام برساند اما بعد از واگذاری پارک پردیسان به شهرداری مسئولیت اتمام پروژه با شهرداری تهران است و هنوز امکان بازدید عمومی از آن وجود ندارد.

• سینما
یک سینما هم در پارک وجود دارد که فیلم های آموزشی مربوط به محیط زیست را نمایش می دهد.

• پیاده روی و دوچرخه سواری
جاده های آسفالته پارک پردیسان بسیار مناسب برای دوچرخه سواری و پیاده روی در محیطی آرام و امن و بدون ترافیک و آلودگی می باشد. البته مسیرهای پیاده روی 7 کیلومتری خاکی و پیست دوچرخه سواری آسفالته نیز در این پارک وجود دارد. از ایستگاه دوچرخه در انتهای پارک می توانید دوچرخه کرایه کنید و به راحتی هر کجای پارک که دوست داشتید بروید. یک مسیر 7 کیلومتری خاکی به موازات اتوبان همت برای دوچرخه سواری کوهستان نیز در نظر گرفته شده است که بایستی گردشگران دوچرخه های کوهستان خود را همراه ببرند و هیچ ایستگاه دوچرخه ای، دوچرخه کوهستان را کرایه نمی دهد.

• باغ وحش
یک باغ وحش کوچک هم در پارک پردیسان وجود دارد که بیشتر جنبه آموزشی برای خردسالان را دارد. حیوانات درون آن بیشتر پرندگانی شبیه طاووس، جغد، شاهین و عقاب هستند و چند قلاده گرگ و آهو، خرگوش و اردک نیز در این باغ وحش نگهداری می شوند. بازدید از این باغ وحش برای عموم رایگان است. در کنار باغ وحش یک آکواریوم هم وجود دارد که علاوه بر ماهی ها، لاکپشت های کوچک هم در آن زندگی می کنند.

• سایت تکثیر یوز آسیایی
سایتی 1.5 هکتاری برای تحقیق بر روی یوز آسیایی و تکثیر آن در پارک پردیسان راه اندازی شده است. کلا شاید حداکثر 50 عدد یوز پلنگ ایرانی در دنیا وجود داشته باشد که سه عدد از آن ها که یک یوزپلنگ نر کوشکی است و یک یوز پلنگ ماده دلبر و یک توله یوزپلنگ است در این سایت زندگی می کنند که بدون مجوز امکان بازدید از آن ها وجود ندارد.

• جشنواره مجسمه های برفی
ارتفاعات شمال و شمال غرب تهران همیشه در فصل زمستان برفگیر هستند و هر کسی را با هر میزان خلاقیت به وجد می آورند تا دست به کار شود و آدم برفی بسازد. جشنواره آدم برفی پارک پردیسان هم زمستان ها بعد از اطلاع رسانی در این پارک برپا می شود.

• وسایل ورزش همگانی
در این پارک وسایل ورزش همگانی از چوب خشک درختان ساخته شده است و استفاده از این قسمت خالی از لطف نیست.

• آزمایشگاه آلودگی آب و خاک
این آزمایشگاه به عنوان یکی از آزمایشگاههای مهم در بررسی کیفیت آب و خاک در کشور در کنار سایر آزمایشگاههای مشغول فعالیت می باشد.

• نماد های اماکن دیگر در پارک پردیسان
در پارک پردیسان می توانید یک سی و سه پل کوچک، و یک دیوار چین را به همراه مجسمه های زیبا در سرتاسر پارک ببینید.

• کلینیک نگهداری از حیوانات
یک کلینیک تخصصی در پارک پردیسان وجود دارد که بیمارانش حیوانات هستند. همه حیوانات از جمله پرندگان، پستانداران و خزندگان در این کلینیک درمان می شوند. این کلینیک مجهز به آزمایشگاه انگل شناسی و آزمایشگاه خون می باشد و همه ساله 300 حیوان در این کلینیک مجهز به آزمایشگاه مورد درمان قرار می گیرند. اگر حیوان خانگی تان مریض شد می توانید به متخصصین این کلینیک مراجعه کرده و درمانش کنید. در این کلینیک حیوانات زیادی نیز نگهداری می شوند. خیلی ها که امکان نگهداری از حیواناتشان را ندارند اگر آنها را تحویل پارک پردیسان بدهند به خوبی از آنها مراقبت می شود. از آنجایی که پارک پردیسان یک پارک جنگلی است و حیوانات زیادی در آن رها هستند امکان خورده شدن حیوانات وجود دارد بهتر است پرندگان را تحویل باغ پرندگان دهید و حیواناتی نظیر خرگوش، لاکپشت، سنجاب و خوکچه هندی را هم تحویل پارک پردیسان بدهید، اما انتظار نداشته باشید که در محیط باز پارک زنده بمانند و توسط جانوران دیگر خورده نشوند یا از پارک فرار نکنند. معمولا این جانوران کوچک طعمه شاهین ها و عقابهای وحشی می شوند.

• دیگر امکانات پارک
بوفه، رستوران، پارکینگ و آبسرد کن از دیگر امکانات بوستان جنگلی پردیسان می باشند.

• مالکیت و تولیت باغ
در سال 1396 بهره برداری از باغ برای 15 سال به شهرداری تهران سپرده شد و مالک آن سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد.

دسترسی
وسیله نقلیه شخصی: از بزرگراه شهید همت وارد بزرگراه یادگار امام شوید وارد خم راه شده و مجددا وارد بزرگراه شهید همت شوید از شهید همت وارد بزرگراه حکیم شوید مستقیم برانید تا به بوستان جنگلی پردیسان برسید.
اتوبوس: با اتوبوس های خط 326 پایانه مترو چیتگر- شهید همت شریعتی می توانید در ایستگاه پردیسان جنوبی در کنار پارک جنگلی پردیسان پیاده شوید.

◉ آدرس: تهران، ضلع شمالی بزرگراه حکیم، بین شیخ فضل الله و یادگار امام

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!