تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

پناهگاه شیرپلا

مجتمع کوهستانی شیرپلا در ارتفاع 2750 متری از سطح دریا قرار گرفته است که 50 متر با آبشار دوقلوی تهران در محله سربند فاصله دارد. این جانپناه با 800 متر مربع مساحت ظرفیت اسکان 250 نفر مسافر را دارد. از جمله امکانات آن می توان به آب و برق و بوفه اشاره نمود. مجتمع کوهستانی شیرپلا در مسیر صعود به قله توچال قرار دارد. افرادی که قصد صعود به قلل توچال، پیازچال و شاه نشین را دارند می توانند برای استراحت و توقف شبانه از امکانات مجتمع کوهستانی شیرپلا استفاده کنند. بعد از پارک خودرویتان در میدان سربند سفر شما به این جانپناه آغاز می گردد که از مسیری مارپیچی می گذرد که یک طرف آن رودخانه و طرف دیگر کافه ها و رستوران های دربند قرار دارد، سه کیلومتر جلوتر یک پل فلزی قرار دارد که به دو راهی اوسون ختم می شود. در دو راهی اوسون تابلوی راهنمای آبشار دوقلو وجود دارد، بعد از آبشار دو قلو به شیرپلا می رسیم. معمولا کوهنوردانی که قصد صعود به توچال را دارند حتما یک شب در شیرپلا اسکان می کنند. در مسیر شیرپلا دو چشمه نرگس و چشمه فرخلا قرار دارد که کوهنوردان معمولا ساعتی را در کنار آن به استراحت و تفریح می پردازند. از شیرپلا تا توچال 4 ساعت راه بیشتر نیست و معمولا کوهنوردان بعد از شبی استراحت در مجتمع کوهستانی شیرپلا صبح زود عازم صعود به توچال می شوند. برای رفتن به مجتمع کوهستانی شیرپلا باید با کمی از فنون کوهنوردی آشنا باشید یا حداقل با گروههای کوهنوردی عازم این مجتمع کوهستانی شوید. چون در بعضی از نقاط مسیر ناگزیرید که از سیم بوکسل هایی که به کوه نصب شده اند استفاده کنید و با کمک آنها از مسیرهای صعب العبور بگذرید.

بهترین زمان بازدید از پناهگاه شیرپلا
برای رفتن به مجتمع کوهستانی شیرپلا بهترین زمان بهار و تابستان هستند چون مسیر صعود در پاییز و زمستان برفگیر و لغزنده است و احتمال سقوط بهمن نیز وجود دارد اما اگر فقط قصد شما بازدید از آبشار دوقلو و طبیعت گردی می باشد و به صورت تفننی یک شب را در شیرپلا اقامت می گزینید، به غیر از زمستان بقیه فصول سال برای کوهنوردان آماتور مناسب می باشد.

وجه تسمیه شیرپلا
اهالی البرز به پلو، پلا می گویند و شیرپلا همان شیربرنج می باشد. احتمالا روزگاری در این اقامتگاه شیربرنج گرم سرو می شده است.

افسانه هایی در مورد شیرپلا
در افسانه ها آمده است که کیقباد پادشاه افسانه ای ایران قبل از این که به سلطنت برسد، با کمک رستم در دژ کیقباد که همین شیرپلای امروزیست اقامت داشته است.

دسترسی
دسترسی با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو به شیرپلا امکان پذیر نمی باشد و بهتر است از تاکسی های اینترنتی و وسیله نقلیه شخصی استفاده فرمایید.
وسیله نقلیه شخصی: برای رفتن به مجتمع کوهستانی شیرپلا باید از میدان تجریش باید وارد خیابان دربند شوید در میدان سربند از سمت تله سیژ به سمت دربند بپیچید و بعد از آن وارد روستای پس قلعه شوید. با کمک تابلوهای راهنما به سمت آبشار دو قلو بروید. دو ساعت کوهپیمایی تا آبشار را در پیش دارید بعد از آبشار 50 متر جلوتر به مجتمع کوهستانی شیرپلا می رسید.

◉ آدرس: تجریش، میدان سربند، پس قلعه، دوراهی اوسون، آبشار دوقلو

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!