تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

بازارچه شاپور (بازار قوام الدوله)

بازار قوام الدوله یا بازار شاپور که امروزه نام آن را به بازار طرخانی تغییرداده اند از سه راه شاپور شروع می شود و تا محله سنگلچ امتداد می یابد. این بازارچه از آن بازارچه هایی است که بیشتر مشابه اش را می توان در فیلم ها و سریال ها پیدا کرد. تنها بازارهای هم بافت آن بازارچه های سنتی بازار قدیم تهران هستند که مانند این بازارچه گذرهای تنگ و سقاخانه و مسجد دارند. بازارچه ای که مغازه های مختلف از بقالی و نانوایی گرفته تا کفش فروشی های رنگارنگ و خیاطی و میوه فروشی در آن به چشم می خورد. گذرگاههای تنگ و باریک سنگفرش شده بازارچه شاپور محل عبور تاکسی ها و موتورسوارها از هر سو در میان انبوه مردمی است که یا در حال ترددند یا در حال خرید مایحتاج روزمره خود می باشند. در زمان شاه طهماسب صفوی بازاری در محل فعلی این بازار در دروازه قزوین ساخته شده بود که در عصر ناصری برای اصلاح اسلوب شهر خراب شد و مجددا سنگ بنای این بازار را برای دوباره قوام الدوله از متمولین و بزرگان یکی از خاندان های معروف شیراز در سال 1246 هجری قمری در همان دوره ناصرالدین شاه بنا نهاد. به همین خاطر به آن بازارچه قوام الدوله می گویند. اما در دوره رضا شاه به بازارچه شاپور تغییر اسم داده شد. این بازار به همراه بازار معیر که در انتهای همین بازارچه قرار دارد به بازارچه های دوقلو شهرت دارند که میدان شاهپور یا وحدت اسلامی را به خیابان خیام وصل می کنند. معماری بازار مربوط به عهد قاجاریه است و معمار این بنا هنر خود را با استفاده از آجرهای تراش دار در نماها و انواع آجرکاری طاق ها و تکرار قوس های هماهنگ به نمایش گذارده است. این بازار جدیدا مرمت شده و سر در آن در خیابان وحدت اسلامی قراردارد.

ثبت ملی
بازارچه قوام الدوله در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۸۴۰ به ثبت رسیده است.

دسترسی به بازارچه شاپور
وسیله نقلیه شخصی: از میدان وحدت اسلامی وارد خیابان طرخانی شوید تا به بازارچه قوام الدوله برسید.
اتوبوس: با استفاده از خط 2 بی آرتی میدان آزادی-خاوران می توانید در ایستگاه وحدت اسلامی پیاده شوید و با اندکی پیاده روی وارد بازار قوام الدوله شوید.
مترو: با استفاده از خط یک مترو هم می توانید در ایستگاه خیام پیاده شوید و 15 دقیقه ای را تا خیابان وحدت اسلامی و بازارچه پیاده روی نمایید.

◉ آدرس: تهران، شرق میدان وحدت اسلامی(شاهپور سابق)

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!