تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

سرای روشن

ساختمان سرای روشن در سال 1311 در سالهای ابتدایی به سلطنت رسیدن رضا شاه پهلوی در خیابان ناصرخسرو تهران ساخته شد. درست زمانی که تهران پله های پیشرفت و ترقی را یکی در میان و به سرعت در می نوردید. همان روزها که طرح تهران مدرن ریخته شده بود. اولین فرودگاه ایران ساخته شده بود و اولین خلبانان ایران در حال آموزش بودند. کلنگ دانشگاه تهران زده شده بود و تهران در حال پوست اندازی بود. عمارت سرای روشن با ترکیب معماری ایران و معماری اروپایی طراحی و ساخته شد. ساختمانی دو طبقه به اضافه یک زیر زمین که کاربرد تجاری داشت. در زبان پهلوی سرا به معنای عمارتی است که در آن مبادلات مهم و عمده انجام می شود. بخش پایینی آن معمولا به کارگاه و فروشگاه اختصاص دارد و بخش بالایی آن بخش اداری محسوب می گردد. نمای بیرونی این ساختمان بسیار زیبا و قابل توجه است. سر ستون های زیبا که مجسمه های فرشتگان بر روی آنها حکاکی گردیده است در کنار نماد اهورا مزدا شاید تصویری از بهشت را بر طبق کتابهای مقدس به نمایش می گذارند. اهورا مزدا خدای باستانی از زمان هخامنشیان در کنار معماری گوتیک با ایوان های باشکوه و بلند و معماری زیبای باروک که یک معماری انتزاعی با تزیینات بسیار زیاد است این ساختمان را تبدیل به یک ساختمان تاریخی و ارزشمند در تهران نموده است. البته زیبایی این ساختمان صرفا به نمای بیرونی آن ختم می شود. داخل حیاط آن بار خالی می کنند و زیرزمینش انبار مغازه های داخل ساختمان است. فقط تعدادی از مغازه ها به فروش لوازم الکترونیکی، آرایشی و پزشکی اشتغال دارند و بقیه مغازه ها خالی هستند.

دسترسی به سرای روشن
با وسیله نقلیه شخصی: سرای روشن در خیابان ناصرخسرو قرار دارد.
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه پانزده خرداد از قطار پیاده شوید و با ده دقیقه پیاده روی خودتان را به خیابان ناصر خسرو و سرای روشن برسانید.
اتوبوس: با اتوبوس هایی هم که در میدان امام خمینی ایستگاه دارند می توانید خودتان را به راحتی به خیابان ناصرخسرو و سرای روشن برسانید.

◉ آدرس: تهران، خیابان ناصرخسرو، جنب کوچه مروی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!