تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

تیمچه حاجب الدوله

تیمچه حاجب الدوله در بازار بزرگ تهران واقع در بازار کفاش ها، به دست میرزا علی خان حاجب الدوله در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. وارد حیاط تیمچه که می شوی اولین چیزی که خود نمایی می کند، حجره های اطراف تیمچه است که در بالای آن ارسی هایی با شیشه هایی رنگی وجود دارد. بالای بعضی از ارسی ها سفید شده و مقرنس کاری شده اند و جلویشان ایوان کوچکی است و بعضی از آن ها تنها با یک لبه ده سانتی فاصله از سر در حجره پایینی قرار دارند. در کنج شمالی بالای یکی از ارسی های دو قلو ساعتی آویخته شده است که توجه مشتریان را به سمت بالا و ارسی ها جلب می کند. کافی است سر را به سمت آسمان ببرید تا سقف های ساخته شده به شیوه یزدی بندی و مقرنس کاری شده که به دست معماران چیره دست ساخته شده اند، شما را به حیرت وا دارند. سقف هایی که با سلیقه زیاد کاشی کاری شده اند و طرح روی آنها با ظرافت هر چه تمام تر طراحی و اجرا شده است. بی شک بازار حاجب الدوله با قدمت 150 ساله اش هنوز زیبا ترین تیمچه تهران است. که کسبه در آن مشغول فروش ظروف تزیینی، ظروف مسی و صنایع دستی می باشند.

ثبت ملی
این اثر در 1356 با با شماره 1540 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

دسترسی به تیمچه حاجب الدوله
وسیله نقلیه شخصی: تیمچه حاجب الدوله در خیابان پانزده خرداد در سبزه میدان واقع شده است. مد نظر داشته باشید که طرح زوج و فرد برای خودروها در این محدوده وجود دارد و جای پارک هم به سختی پیدا می شود. خیابان 15 خرداد را مستقیم بروید تا به ورودی اصلی بازار تهران برسید داخل بازار شده و به سبزه میدان بروید. در سبزه میدان وارد بازار کفاش ها شده، 100 متر مستقیم بازار را جلو بروید تا به تیمچه حاجب الدوله برسید.
مترو: بهترین گزینه برای رفتن تیمچه حاجب الدوله استفاده از خط 1 مترو و پیاده شدن در ایستگاه متروی 15 خرداد است. با تاکسی به ورودی اصلی بازار بزرگ تهران بروید. داخل بازار شده به سبزه میدان بروید. در سبزه میدان وارد بازار کفاش ها شده، 100 متر مستقیم بازار را جلو بروید تا به تیمچه حاجب الدوله برسید.

◉ آدرس: پانزده خرداد، سبزه میدان، بازار کفاش‌ها، تیمچه حاجب الدوله

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!