تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد

مجموعه علمی-تفریحی دارآباد در بردانده موزه های متنوعی است اما اصلی ترین بخش آن به موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد اختصاص داده شده است. این مجموعه عظیم در بردارنده گونه های بسیار زیادی از حیوانات به صورت تاکسیدرمی شده و زنده است. داخل موزه از 9 سال تشکیل شده است و در فضای بیرونی آن بخشی به صورت باغ وحش برای نگهداری حیوانات زنده تعبیه شده است.

نخستین سالن به گونه های جانوری آسیا، اروپا و آمریکای شمالی اختصاص یافته است. در قسمت آسیا شرقی و میانه، بلندترین مار دنیا به اسم پیتون، ببر بنگال و طاووس نر و ماده سریلانکایی و هندی قابل مشاهده است. ببر سیبری، موس از بزرگترین گوزن های دنیا، گوزن زرد اروپایی، شاموا نوعی بز کوهی و خرس قهوه ای آمریکای شمالی، پستانداران بخش آمریکای شمالی و اروپا را تشکیل می دهند.

سالن دوم به گونه های نادر حیوان های شمال ایران اختصاص داده شده. دیدن فیل ماهی غول پیکر خزر با طول نزدیک به 4 متر بسیار تحیر برانگیز خواهد بود و شاید فکرش را تا پیش از این نکرده باشید چنین آبزی در دریای خزر زیست می کند. قوچ های اوریال، قوچ ارمنی، قوچ البرزی آهو، مرال، فلامینگو، قرقاول، شوکا، گراز، شاه بوف و سگ سانانی همچون روباه، شغال و گرگ و گربه سانانی نظیر گربه جنگلی، سیاه گوش، پلنگ، گربه پالاس، گونه های جانوری شمال ایران را از شمال شرقی تا شمال غربی شکل می دهند.

سالن شماره 3 معرف گونه های پرندگان و سایر جانوران مرکز و جنوب ایران است. در ابتدای ورود متوجه یوزپلنگ ایرانی و گور ایرانی، 2 نمونه از چشم نوازترین پستانداران جهان و ایران می شویم. با کمی دقت سقف مجموعه با یکی از انواع لاشخورها به نام دال نمایان می شود و می توان دیگر گونه های جانوری این بخش را در رو به روی خود مشاهده کرد. شغال، کفتار، روباه و کاراکال از انواع پستانداران بخش مرکزی و جنوب ایران محسوب می شوند که می توان پوست و تاکسیدرمی شده شان را بر روی دیوار و ویتیرین ها مشاهده کرد.

سالن شماره 4 موزه دارآباد محل قرارگیری گونه های جانوری قاره پر رمز و راز آفریقاست. از آثار نگه داری شده در این بخش می توان به عاج فیل آفریقایی، شاخ و جمجمه گاو وحشی آفریقایی، گراز زگیل دار آفریقایی، کرگدن سیاه، پلنگ و سگ وحشی اشاره کرد و در ضلع سمت راستی مجموعه، گروهی از گاوسانان به اسم آنتیلوپ به نمایش گذاشته شده است.
سالن های 5 و 6 مخصوص آبزیان و خزندگان است و در 2 بخش حیوانات زنده و تاکسیدرمی شده، انواع این موجودات را به نمایش می گذارد.

یکی از منحصر به فردترین بخش های موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد، قسمت زمین شناسی آن در سال شماره 7 است. آثار متعددی از پیش از دوران اول همچون سنگواره های پر کامبرین، دوران پالئوزوئیک یا دیرینه زیستی مربوط به 542 تا 251 میلیون سال پیش، مزوئیک برای 251 تا 65 میلیون سال گذشته و آثاری مربوط به دوران امروزه در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این سنگواره و مرجان ها، گونه های بسیاری از انواع سنگ ها و کانی های صنعتی و دارویی نیز در این بخش قابل مشاهده اند.

بجز این بخش ها 2 سال دیگر نیز به معرفی حشرات و گیاه شناسی اختصاص داده شده است. در سالن حشرات انواع جانورانی همچون پروانه های رنگارنگ با اندازه های متفاوت به نمایش گذاشته شده است. مجموعه گیاه شناسی موزه دارآباد، بیش از 600 نوع گیاه از سراسر جهان را به نمایش می گذارد. یکی از جذابیت های سالن گیاه شناسی بخش تاکسیدرمی آن است و عظیم ترین حیوان تاکسیدرمی شده در آن مربوط به گونه خاصی از زرافه هاست.

محوطه مجموعه با ترکیب چمن و سنگ و خاک، فضای زیبایی را به وجود آورده که در حین لذت بردن از این مناظر می توانید بر روی نیمکت ها بنشینید و لحظاتی را استراحت کنید. همچنین در قسمت هایی از این فضای پارک مانند چندین جانور زیبا همچون طاووس، عقاب، طوطی، شاه بوف، کاسکو، کبک و خرگوش به چشم می خورند.

سالن 6 بعدی دارآباد با دارا بودن 20 فیلم متفاوت و ظرفیت 40 نفری، یکی دیگر از بخش های هیجان انگیز این مجموعه است و تکمیل کننده گشت و گذار در این محیط زیبا و دلنشین است. از جذابیت های این بخش می توان به حرکت صندلی ها در حین عبور از جنگل مخوف، وزش باد، پاشش دانه های ریز آب بر روی تماشاچیان، عبور حشرات و موش های پلاستیکی در سالن اشاره کرد. به طور کلی هر فیلم بین 10 تا 15 دقیقه طول خواهد کشید، اما لحظات شادی بخشی را به تماشاگرانش خواهد داد.

سینمای روباز و سالن آمفی تئاتری نیز در سایت تفریحی دارآباد در نظر کرفته شده است اما برای اطلاع از زمان دقیق سانس های آن حتما با موزه تماس بگیرید.
از بخش های دوست داشتنی هر مکان گردشگری به خصوص برای خانم ها شاید فروشگاه صنایع دستی آن مجموعه باشد و موزه دارآباد نیز فضایی را برای این آثار ارزشمند اختصاص داده است.

این مجموعه تنها به موزه هایش منتهی نمی شود و کارگاه های آموزشی خوبی نیز در زمینه تاکسیدرمی، لمس و نگه داری حیوانات و آگاهی های محیط زیستی ارائه می دهد. در روز جهانی موزه و روز جهانی کودک، موزه امکانات رفاهی بسیار خوبی به بازدیدکنندگان می دهد.

از دیگر مکان های گردشگری نزدیک به مجموعه دارآباد می توان به کاخ نیاوران، پارک نیاوران و بوستان ساحلی دارآباد اشاره کرد.

◉ آدرس: تهران، خیابان نیاوران، ابتدای خیابان دارآباد

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!