تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه زمان

استان تهران بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر و پایتخت ایران، تاریخچه حکومت چندین سلسله را در دل خود جای داده است. آثار تاریخی و بناهای با شکوه و مهمی از ری تا شمیرانات با قدمت های بالا دیده می شود. موزه زمان یکی از کاخ های زیبای متعلق به دوران قاجار در زمان محمد شاه و ناصرالدین شاه، نخستین موزه ساعت در ایران می باشد. تماشاگه زمان، متعلق به حسین خداداد بازرگان یکی از کارآفرین های ایرانی بوده که 16 سال پیش اولین فعالیت خود را به عنوان موزه آغاز کرده است. باغی عریض با درختان کهن سال ساختمانی از گچ بری های اغوا کننده، جایی برای صرف اوقات فراغت و بازدید از ساعت‌های قدیمی از قرن 17 تا 20 میلادی می باشد.

تاریخچه و معماری موزه زمان:
اراضی این باغ تماشایی در اختیار معیرالممالک داماد ناصرالدین شاه قرار داشته که پس از مرگش به پسرش به ارث رسید. در سال 1346 خورشیدی حسین بازرگان باغ را خرید و عمارت آن که از اسکلت چوبی و خشت بود را به اسکلت آهنی تغییر داد و بهترین استادان گچبری ایران را برای تزئینات این ساختمان دعوت نمود. مهندس ابتکار، حاج رمضان عباسیان از مشاورین تغییر بنا، و حاج عبدالکریم نوید تهرانی، فرهاد یحیی پور و حاج علی شیخی طراحی گچبری ها را به عهده داشتند. معماری عمارت زیبای تماشاگه زمان ترکیبی از سبک های ایرانی و خارجی و همینطور برگرفته از قاجار می باشد.

عمارت موزه:
در طبقه اول عمارت، شما نظاره گر نمونه های شگفت انگیز ساعت های مکانیکی وزنه ای و کوکی مانند رو میزی، دیواری، شاهینی، آونگی و ایستاده هستید. این ساعت های زیبا با تزیینات خاص نشانگر تلفیقی از هنر و صنعت می باشد. در طبقه دوم، مجموعه ای از ساعت های مچی و جیبی که متعلق به اشخاص مشهور هستند، قابل مشاهده هستند.

موزه زمان مکانی عالی و هیجان انگیز برای تمامی سنین می باشد، علی الخصوص برای کودکان و نوجوانان تا علاوه بر شناخت ساعت ها و شکل گیری آن ها در طول تاریخ، متوجه ارزش و اهمیت زمان نیز باشند.

همچنین در داخل این باغ موزه علاوه بر بازدید از عمارت و لذت قدم زدن در باغ می توانید از کافه مشهور این مکان برای نوشیدن یک چای یا قهوه استفاده کنید.

◉ آدرس: تهران، خیابان ولی‌عصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک 12

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!