تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس یکی از پیشرفته ترین موزه های غرب آسیاست که در زمینی به مساحت 25 هکتار بنا شده است. این باغ موزه با به کارگیری فناوری های روز سعی در یادآوری روزهای سخت جنگ و همچنین نحوه شکل گیری انقلاب اسلامی و مبارزات با حکومت پهلوی را دارد. در باغِ این موزه انواع گیاهان دائمی علی الخصوص دارویی یافت می شود. دریاچه ای مصنوعی با 100 فواره موزیکال که شب هنگام حین پخش موزیک تصاویر شهدای دفاع مقدس را روی آب به تصویر می کشند از دیگر جاذبه های این باغ موزه است. این باغ موزه دارای 8 تالار می باشد که یکی از تالارهای آن به نام تالار پروانه در حال حاضر بسته است. ولی تالارهای هفتگانه آن فعالند. تالارهای هفتگانه عبارتند از:

1) تالار آستانه: این تالار ورودی موزه است. در این تالار بازدید کنندگان با مبارزات مردم با حکومت پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی آشنا می شوند.

2) در این تالار صحنه هایی از جنگ بین ایران و عراق به نمایش در می آید و در لحظه بمب گذاری صندلی های حضار در زیر پایشان می لرزند که رعب و وحشت آن روزهای مردم در خرمشهر و آبادان را در کنار ماکت خرمشهر یادآور می شود.

3) تالار دفاع: در این تالار سنگرهایی ساخته شده که بازدیدکنندگان وارد آن ها می شوند. دمای سنگرها مانند سنگرهای جنوب بسیار گرم و بالای 50 درجه است یا بسیار سرد مانند نقاط مرزی قصرشیرین و سر پل ذهاب بسیار سرد است که یادآور شرایط سخت جنگ می باشد.

4) تالار آرامش: در این تالار در یک سینمای سه بعدی فیلمی از داستان زندگی شهید آوینی و آرامش آن بزرگوار به نمایش در می آید.

5) تالار پیروزی: این تالار بریده های جراید در باب اتمام جنگ ایران و عراق با امضاء قطعنامه 598 سازمان ملل که به صلح بین این دو کشور انجامید را نشان می دهد که به دیوارها و سقف چسبانده شده اند.

6) تالار سرانجام: در 9 عدد آینه تصویری خالی از جماران و صندلی معروف امام دیده می شود.

7) سراسر نمای مقاومت: در بدو ورود به این تالار با مجسمه رزمنده ای که مادرش مشغول بدرقه کردنش است و ماکت خیابان خرمشهر با سینما حافظ ، سمبوسه فروشی، بازارچه خرمشهر ساخته شده است. با رد شدن از خیابان شقایق وارد سینمایی 360 درجه می شوید و شاهد عملیات بیت المقدس خواهید بود. که با ورود تانک ها هیجان موزه چندین برابر می شود. فضایی هم برای حضور در شلمچه بازسازی شده که آن هم خالی از لطف نیست. فروشگاه محصولات فرهنگی آخرین قسمت نمایشگاه می باشد که در آن انواع کتابهای خاطرات جنگ، پلاک و از این قبیل به فروش می رسد.

8) تالار پروانه ها: این تالار نشان دهنده ایثار زنان و کودکان در دوران جنگ است که در حال حاضر بسته است.

مدیریت موزه دفاع مقدس
مالک موزه در حال حاضر شهرداری تهران و مدیریت آن به عهده علی اصغر جعفری با حکم سرلشکرمحمد حسین باقری می باشد.

بهترین زمان بازدید از باغ موزه انقلاب اسلامی
عصرها، صبح ها مختص بازدیدهای گروهی مدارس و دانشگاههاست و بسیار شلوغ است.

دسترسی
مترو: با استفاده از خط یک می توانید در ایستگاه متروی حقانی پیاده شوید و با کمی پیاده روی خودتان را به موزه دفاع مقدس برسانید.

◉ آدرس: تهران، میدان ونک، بزرگراه شهید حقانی، انتهای خیابان سرو، روبروی پارک طالقانی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!