تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

خانه تیمورتاش (موزه جنگ)

خانه تیمورتاش یک خانه 160 ساله قجری است که مانند تمام خانه های قاجاری از گچبری های زیبا بی بهره نمانده است. دیوارهای سبز آبی خانه که با گچبری های طلایی و ارسی های رنگی تزیین شده اند بسیار زیبا و چشم نواز می باشند. نمای بیرونی خانه یک ساختمان آجری با دو ایوان پهن مزین به 14 ستون افراشته سفید رنگ در ایوان بالا و 4 ستون در ایوان پایین با سر ستون های گچبری شده طلایی رنگ می باشد. در هر یک از ایوان های خانه سه درب چوبی رنگ قرار دارد. درب های بالا با شیشه های رنگی تزیین شده اند. نرده های چوبی قدیمی زیبایی در مقابل ایوان بالایی قرار گرفته است. نمای خانه از دورن دوبلکس می باشد و طبقه بالا با یک نرده چوبی از طبقه پایین جدا شده است.

این خانه که اینک به موزه جنگ تبدیل شده است متعلق به عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار رضا شاه پهلوی بوده است. البته بعد از سقوط حکومت قاجاریه این خانه مصادره شد و تیمورتاش آن را ضبط کرد. بعد از اینکه تیمورتاش به فرمان رضاشاه کشته شد این خانه به نفع حکومت پهلوی مصادره شد و ساختمان های دیگری به آن افزوده شد. معماری این خانه 160 ساله ترکیبی از معماری ایرانی، هندی و روسی می باشد. بنای اصلی این خانه در دوره احمد شاه پایه گذاری شده است که تا سال 1312 دستخوش تغییرات زیادی شده است. کریم طاهرزاده معماری بود که در سال 1312 مجددا آن را طراحی و بازسازی کرد و این خانه تبدیل به دانشگاه جنگ شد. بعد از انتقال دانشگاه جنگ به مکان دیگر این مکان تبدیل به موزه جنگ شد. البته در این مکان امروزه فنون نظامی به درجات سرهنگ به بالا آموزش داده می شود. در موزه جنگ می توانید ادوات جنگی مربوط به جا مانده از دوران قبل و همچنین مدرن ترین ادوات جنگی موجود در ایران و کشورهای دیگر را مشاهده فرمایید.

بهترین زمان بازدید از خانه تیمورتاش یا موزه جنگ
باغ اطراف موزه جنگ پر از گلها و گیاهانی است که در فصل بهار زیبایی و طراوت خاص خود را دارند. بهتر است در فصل بهار از این موزه دیدن فرمایید که مشامتان از بوی صلح و آشتی پر شود.

ثبت ملی
این اثر در بهمن 1383 با شماره 11197 به ثبت ملی رسید.

دسترسی
وسیله نقلیه شخصی: خانه تیمورتاش یا موزه جنگ در میدان حر، دانشگاه جنگ واقع شده است.
مترو: از خط 2 مترو در ایستگاه میدان حر از قطار پیاده شوید. به طرف دانشگاه جنگ بروید. خانه تیمور تاش یا موزه جنگ در دانشگاه جنگ واقع شده است.
اتوبوس: از اتوبوس هایی که در ایستگاه شکوفه ایستگاه دارند هم می توانید استفاده کنید و در ایستگاه شکوفه پیاده شوید. به طرف دانشگاه جنگ بروید. خانه تیمور تاش یا موزه جنگ در دانشگاه جنگ واقع شده است.

◉ آدرس: تهران، میدان حر، دانشگاه جنگ، موزه جنگ (خانه تیمورتاش)

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!