تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه ایران باستان

موزه ایران باستان یکی از بخش های موزه ملی ایران است که کار خود را رسما در سال 1316 هجری شمسی آغاز کرد. ساختمان این موزه در سه طبقه اختصاص به نمایش عتیقه جات مربوط به دوران پارینه سنگی تا عصر آهن دارند. این موزه دارای دو بخش می باشد. موزه مربوط به دوره پارینه سنگی تا هزار چهارم قبل از میلاد که هنوز خط ابداع نشده بود و موزه دورانی که از چهار هزار سال قبل از میلاد تا دوره ساسانی را در بر می گیرد. در ادامه به گروه بندی اشیا بر اساس قدمت و همچنین نوع اشیا می پردازیم.

اشیا داخل موزه ایران باستان بر اساس قدمت:
اشیا یافت شده در دوره موزه ایران باستان به چند دوره تقسیم می شوند.

دوره پارینه سنگی:

قدیمی ترین شی که در موزه ایران باستان یافت شده است، یک شی با جنس سنگ کوارتز می باشد که از رودخانه کشف رود در شرق مشهد کشف شده است. قدمت این شی به حدود یک میلیون سال می رسد. از دربند و گنج پر استان گیلان و همچنین مهاباد نیز اشیا زیادی با قدمت بین دویست هزار تا هفتصد هزار سال کشف گردیده اند که متعلق به این دوران می باشند.

دوره پارینه سنگی میانه: اشیای یافت شده مربوط به این دوران بین 25 تا 200 هزار سال قدمت دارند. این اشیا شامل سنگ آتش زنه و فسیل هایی می باشند که در رشته های زاگرس در کوههای تیسفون و خرم آباد یافت شده اند.

دوره پارینه سنگی جدید: اشیا یافت شده در این دوره در حدود 20 تا 25 هزار سال قدمت دارند و متعلق به انسان هوشمند می باشند. یکی از آن ها دندان آسیای یک کودک نه ساله است که در غار وزمه در نزدیکی کرمانشاه یافت شده است و اولین نشانه انسان هوشمند در ایران می باشد که بین 20 تا 25 هزار سال قدمت دارد. بقیه مربوط به تیغه های استخوانی، آویزهای زینتی استخوانی، ابزار و ادوات استخوانی می باشند که از آن دوران به جا مانده است.

دوره نو سنگی و دوران روستا نشینی: اشیا یافت شده از این دوران مربوط به یاد گیری انسان از گِل و استفاده از ظروف سفالی می باشد. پیکره های سفالی یافت شده در تپه های سراب و گنج دره و ادوات سنگی همگی مربوط به دوره روستا نشینی می باشد. جالب ترین شی یافت شده یک پیکر مرد گلی از شهداد است که با قرار دادن دست روی سینه اش نشان می دهد که احتمالا در حال نیایش می باشد.

عصر آهن: که بیشتر ظروف و ادوات جنگی فلزی را در بر می گیرد. ریتون ها (ظروفی که به شکل تندیس حیوانات می باشند)، ظروف تزیینی ساخته شده از قیر، همه مربوط به عصر آهن می باشند.

دوره ایلامی ها: لوله های شیشه ای یافت شده از چغازنبیل، جزو قدیمی ترین شیشه های یافت شده در ایران است که به دوره ایلامی باز می گردد. ظروف چینی بدلی و لعابدار، سر دیس های تدفینی، کلون درب و آجر نوشته ها مربوط به دوره ایلامی می باشند.

اشیا مربوط به دوره ماد که از چندین تپه باستانی مانند حسنلو و بابا جان به دست آمده اند که جذاب ترین آنها تنگ لعابدار زیویه است که نقش دو بز را در دو سمت آن می بینید که در وسط آن نقش گل لوتوس قرار دارد.

از اشیا بسیار زیبای این موزه می توان به تکوک طلایی بز هگمتانه مربوط به دوره هخامنشی که یک ریتون طلایی است که به شکل سر یک بز کوهی می باشد.

نقاب های طلایی مربوط به کلماکره که مربوط به 3000 سال پیش و دوران هخامنشی می باشند و در کوههای لرستان کشف گردیده اند.

جام طلای حسنلو با قدمت 3200 سال مربوط به دوره مادها می باشد. که توجه به هنر احتمالا از همین دوره آغاز شده است.

جام طلای شیر دال و گاو بالدار: جامی است که از تپه های مارلیک اطراف گیلان پیدا شده است که بالای آن یک شیر افسانه ای که بدنش به شکل عقاب است وجود دارد. و قدمتی حدود 900 سال دارد.

ثبت ملی
ساختمان این موزه در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۶۵ به ثبت ملی رسیده‌است.

نکته: بلیط ورودی برای گردشگر خارجی مبلغ 100،000 تومان می باشد.

دسترسی به موزه ایران باستان

وسیله نقلیه شخصی: ایران باستان در داخل محوطه موزه ملی ایران در میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک واقع شده است.

مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه حسن آباد از قطار پیاده شوید. این ایستگاه 500 متر با موزه ملی ایران در ابتدای خیابان سی تیر فاصله دارد. بعد از اینکه داخل خیابان سی تیر شدید وارد خیابان پروفسور رولن شوید. موزه ایران باستان در داخل محوطه موزه ملی ایران در پلاک 1 خیابان قرار دارد.

◉ آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!