تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه عبرت

موزه عبرت در خیابان یارجانی یکی از فرعی های خیابان کوشک مصری، در واقع زندان مخالفان رژیم پهلوی بوده است. در این موزه مخوف با عکس ها و سرگذشت زندانیان این زندان آشنا می شوید. مجسمه هایی هم به عنوان تمثیل بعضی از زندانیان ساخته شده اند و به نمایش عموم درآمده اند. از فروشگاههای این موزه می توانید فیلم ها و کتابهای مرتبط با زمان انقلاب را خریداری فرمایید.

زندان عبرت در سال 1311 تا 1316 به عنوان توقیفگاه شهرداری و اولین زندان زنان به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد. در سال 1350 با تشکیل کمیته ضد خرابکاری مشترک که از ادغام شهربانی و ساواک به وجود آمده بود سعی در شناسایی و دستگیری دانشگاهیان و گروهک های ضد رژیم پهلوی و انتقال آن ها به این زندان شد.

شما در این موزه سیاه با زندانیان این زندان از نزدیک آشنا می شوید. در موزه عبرت شما با ابزار شکنجه و نوع شکنجه مثل باتوم برقی، کابل برقی، صندلی هیتر دار، قفس هیتر دار، آویزان کردن صلیبی، آویزان کردن از سقف، سوزندان نقاط حساس بدن با فندک و غیره آشنا خواهید شد.

این زندان تا سال 1382 به عنوان ندامتگاه توحید استفاده می شد. این زندان از پنج بخش اصلی به نام اتاق البسه، محوطه اصلی، اتاق شکنجه با دستگاههای مختلف، اتاق تمشیت برای استفاده از شکنجه با شوک الکتریکی و محل ملاقات زندانیان تشکیل شده است. که از سال 1382 به عنوان موزه عبرت درب آن به روی همگان باز است.

دسترسی به موزه عبرت
وسیله نقلیه شخصی: خیابان شهید عبدالحمید کوشک مصری حدفاصل خیابان فردوسی و سی تیر واقع شده است.
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه امام خمینی از قطار پیاده شوید. می توانید وارد خیابان فردوسی شوید. مستقیم بروید تا به خیابان طبس برسید. طبس را مستقیم بروید تا به خیابان یارجانی برسید موزه عبرت در خیابان یارجانی یکی از فرعی های خیابان کوشک مصری قرار گرفته است. یا می توانید از قطار که پیاده شدید وارد کوچه پست شوید اول به موزه ارتباطات می رسید. مستقیم بروید تا به خیابان یارجانی برسید در یارجانی به سمت راست بروید. تا به موزه عبرت برسید.

◉ آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، کوچه طبس، خیابان یارجانی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!