تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد

خانه موزه سیمین و جلال متعلق به یک زن و شوهر به نام های سیمین دانشور و جلال آل احمد می باشد که از نویسندگان و مؤلفان معاصر بودند. این خانه در سال 1393 توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران از خانواده آل احمد خریداری شد و به پاس داشت این نویسندگان نامی قرن معاصر در 08/02/1397 مقارن با تولد سیمین دانشور نویسنده رمان سووشون که یکی از پرفروش ترین رمان های قرن بیستم محسوب می شود به عنوان خانه موزه شروع به کار کرد.

زندگی نامه سیمین دانشور
سیمین دانشور در هشتم اردیبهشت ماه سال 1300 در خانواده تحصیل کرده ای در شیراز متولد شد. پدرش پزشک بود و مادرش نقاش و مدیر هنرستان دخترانه بود. او در 28 سالگی در رشته ادبیات دکترا گرفت و در همین سال با جلال ال احمد ازدواج کرد. در سال 1331 به آمریکا رفت و دو داستان به زبان انگلیسی را آنجا منتشر کرد و سپس به ایران بازگشت و به عنوان استاد دانشگاه مشغول به کار شد. او بعد از مرگ همسرش رمان سووشون را به چاپ رسانید که یکی از پرفروش ترین رمان های قرن بیستم به حساب می آید و در نهایت در سال 1390 بر اثر بیماری آنفولانزا در تهران در خانه اش دار فانی را وداع گفت.

زندگی نامه جلال آل احمد
جلال آل احمد در سال 1302 در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. پدرش اصرار داشت که به نجف برود و در حوزه علمیه نجف در نزد روحانیون به نام درس طلبگی بخواند اما جلال در مدرسه شبانه دیپلمش را گرفت و در نجف هم به حزب توده پیوست. این عمل او منجر به درگیری وی و پدرش شد و جلال مجبور به ترک خانه شد. او در سن 20 سالگی وارد دانشسرای عالی شد تا دکترای ادبیاتش را بگیرد اما درسش را نیمه کاره رها کرد. سپس در سن 26 سالگی با سیمین دانشور آشنا شد و علاوه بر تفاوت های فرهنگی فاحش و مخالفت های خانواده اش با وی ازدواج کرد. سیمین خواهرزاده فاخر حکمت از نزدیکان محمدرضا شاه پهلوی بود و خانواده جلال با سیاست های رضاشاه و پسرش مخالف بودند. او بعد از کودتای 28 مرداد توسط مصدق در سال 1342 کتاب غربزدگی را نوشت که از اندیشه های مذهبی وی نشأت می گرفت و بسیار مورد توجه سیاسیون قرار گرفت. جلال آل احمد عاقبت در سن 45 سالگی در گیلان درگذشت و پیکرش را در شهر ری به خاک سپردند.

چگونگی ساخت خانه جلال و سیمین
سیمین در سال 1331 به آمریکا رفت تا در رشته زیباشناسی تحصیلاتش را ادامه دهد. جلال هم که عاشق سیمین بود 3000 تومان از دوستش قرض کرد تا خانه اش را روی زمینی که در شمیران قبل ترها با درآمد نویسندگی و مترجمی خریده بود بسازد. او بیشتر کارهای ساخت خانه را خودش به کمک دوستش سرهنگ معینی انجام می داد و بین سالهای 1332-1330 این خانه را ساخت تا وقتی سیمین از آمریکا باز می گردد آشیانه عشقشان آماده باشد. وی در نامه ای که به سیمین نوشته بود، آورده بود که «سیمین تو کم خندیده ای، این خانه را بنا می کنم تا صدای خنده های تو از آجرهای این خانه بلند شود».

خانه موزه سیمین و جلال
این خانه یک خانه قدیمی با حوض آبی و باغچه ای در وسط حیاط است. حیاط خانه با گلدان های شمعدانی تزیین شده است. مجسمه سیمین در نزدیکی درب ورودی و مجسمه جلال در داخل نیم طبقه خانه که برای خودش ساخته بوده قرار دارد. مجسمه دیگری هم وجود دارد که جلال در کنار سیمین، که روی صندلی نشسته است، ایستاده است. این خانه بسیار ساده، در خود آثار سیمین دانشور و جلال آل احمد را جای داده است. علاوه بر آثار این دو نویسنده ویکتوریا دانشور خواهر سیمین حلقه های ازدواج این دو نویسنده را نیز به موزه اهدا کرده است.

کتاب های سیمین دانشور
جزیره سرگردانی، سووشون، کتاب اشعار سیمین، کتاب ساربان سرگردان، کتاب غروب جلال

کتاب های جلال آل احمد
غرب زدگی، مدیر مدرسه، زن زیادی، سه تار، ترجمه کتاب مائده های زمینی
کتاب «سنگی بر گوری» آخرین دلنوشته جلال است که توسط برادرش شمس بعد از مرگش به چاپ رسید و اعترافی بود بر عقیم بودن و ناباروری جلال که باعث شد بین شمس و سیمین تا آخر عمر شکر آب شود. بد نیست بدانید این خانه پاتوق افراد به نامی چون شاملو، موسی صدر و آیت اله طالقانی بوده است.

ثبت ملی
این اثر در تاریخ 1383 با شماره 10466 به ثبت ملی رسیده است.

دسترسی
وسیله نقلیه شخصی: خانه-موزه سیمین و جلال در دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن بست ارض، پلاک 1 واقع شده است.
مترو: نزدیک ترین ایستگاه مترو به خانه-موزه سیمین و جلال ایستگاه مترو تجریش می باشد. این ایستگاه 800 متر از خانه-موزه سیمین و جلال فاصله دارد. از مترو پیاده شوید وارد خیابان شریعتی شده مستقیم بروید تا به کوچه مهنا دوم در سمت چپ برسید وارد مهنا دوم شوید مستقیم بروید تا به کوچه بهار برسید در کوچه بهار به سمت راست بپیچید. به خیابان رفعت که رسیدید به به سمت چپ بپیچید. در رفعت وارد کوچه پسندیده شوید و در سمت چپ به مسیر خود ادامه دهید. خانه- موزه سیمین دانشور در بن بست ارض پلاک 1 قرار دارد.

◉ آدرس: تهران، دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن بست ارض، پلاک 1

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!