تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

داروخانه نظامی (موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران)

در سال 1239 یک حراجی در اتریش تمام وسایل یک داروخانه را به معرض فروش گذاشت و ارتش ایران که تا آن روز از طب سنتی و داروهای وارداتی استفاده می کرد تمام این تجهیزات داروسازی را به قیمتی مناسب خریداری کرد و این گونه اولین داروخانه ایران در خیابان چراغ برق یا امیرکبیر فعلی به وجود آمد. سرپرستی این داروخانه به دکتر هادی خان سرتیپ فارغ التحصیل در رشته داروسازی در فرانسه سپرده شد.

بعد از فوت ایشان مسئولیت این داروخانه به عهده عبدالحسین خان نظامی خواهر زاده دکتر هادی سرتیپ گذاشته شد. دکتر نظامی در رشته پزشکی از دارالفنون فارغ التحصیل شده بود. وضعیت اقتصادی کشور تا حدی بد بود که دولت توانایی پرداخت مطالبات کارمندانش من جمله عبدالحسین نظامی را نداشت. وی چندین نامه به وزارت جنگ در خصوص مطالبات معوقه اش نوشت که در نهایت این وزارتخانه کل داروخانه را به وی در برابر طلبش داد و با او تسویه حساب کرد.

در سال 1367 این داروخانه با فوت عبدالحسین خان نظامی تعطیل شد و با فوت تنها ورثه اش دکتر امیر هوشنگ نظامی در سال 1371 این داروخانه به دانشکده داروسازی دانشگاه تهران منتقل شد. در سال 1381 به کوشش همسر دکتر امیرهوشنگ نظامی و هزینه شخصیش تمامی داروخانه مانند روزهای نخستینش بازسازی شد و به موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران اهدا گردید. در نهایت در سال 1382 از این داروخانه در موزه علوم پزشکی رونمایی شد.

چه اشیایی در دواخانه نظامی وجود دارد؟
چراغ الکلی، ساکشن دستی، قالب قرص، قالب شیاف، ظروف آزمایشگاهی، دستگاه پرس، دستگاه شیشه پر کن، دستگاه حب بر، دستگاه عصاره گیر، ترازو، هاون چینی، دستگاه تقطیر، دستگه پرس برای تهیه کاشه، قالب قرص زنی، دستگاه آلبومین متر، دستگاه مهر برجسته. دفتری که داخل آن تاریخ مراجعه، نام پزشک، نسخه و میزان ترکیبات داروها به ترتیب نوشته می شد و نمونه ای از بروشورهای دارویی

دسترسی به موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران
وسیله نقلیه شخصی: دواخانه نظامی در موزه ملي تاريخ علوم پزشكي ايران واقع در خيابان كارگر شمالي، خيابان شانزدهم (فرشي مقدم) ورودی درب شماره (2) پردیس شمالی دانشگاه تهران، روبه روی دانشکده تربیت بدنی قرار دارد.
مترو: با استفاده از خط 7 مترو در ایستگاه تربیت مدرس از قطار پیاده شوید 800 متری را باید پیاده روی کنید تا به این موزه برسید. این موزه در خیابان کارگر شمالی، خیابان شانزدهم، ورودی شماره 2 پردیس شمالی دانشگاه تهران، مقابل ساختمان دانشگاه تربیت بدنی قرار دارد

◉ آدرس: تهران، خيابان كارگر شمالي، خيابان شانزدهم (فرشي مقدم)، ورودی درب شماره (2) پردیس شمالی دانشگاه تهران

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!