تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه آبگینه و سفالینه ایران

موزه آبگینه و سفالینه پربازدید ترین موزه ایران است که سالانه دو میلیون خارجی از آن بازدید می کنند. در این موزه هنر شیشه و سفال به نمایش گذاشته شده است. قدیمی ترین اشیا شیشه ای و زیور آلات استفاده شده توسط ایرانیان هزار سوم قبل از میلاد و پیکره سفالینه ای مربوط به هزاره ششم پیش از میلاد در طبقه همکف این موزه قرار دارد.

تاریخچه موزه آبگینه و سفالینه
ساختمان موزه آبگینه و سفالینه یک ساختمان قاجاری است که در سال ۱۲۹۰ توسط احمد قوام ساخته شد و تا سال ۱۳۱۱ دفتر کار و منزل شخصی وی بود. در سال ۱۳۱۱ به سفارت مصر فروخته شد و تا سال ۱۳۵۱ همچنان دفتر سفارت مصر در تهران بود. در سال ۱۳۵۱ دفتر فرح پهلوی آن را خرید و تبدیل به موزه کرد. برای بازسازی بنا و تبدیل آن به موزه از معماران داخلی و اتریشی استفاده شد. اتریشی ها نوسازی بنا و ایرانی ها طراحی داخلی آن را بر عهده داشتند. ساختمان موزه یک ده ضلعی منتظم است که در آن از کعبه زرتشت، قوس های صفوی، ستون های تخت جمشید و کاخ تچر الهام گرفته شده است.

ساختمام موزه آبگینه و سفالینه تهران در باغی به وسعت ۷۰۰۰ متر مربع در دو طبقه ساخته شده است. این موزه دارای پنج تالار است. تالار یک و دو در طبقه همکف مربوط به سفالینه های پیش از اسلام و تالار سه تا پنج در طبقه اول مربوط به دوران اسلامی می باشد.

تالار شماره دو محل نگهداری قدیمی ترین سفالینه ها و بلور جات است که دارای تزیینات آجرکاری در پنجاه نوع می باشد و تمامی درب ها و‌ چهارچوب ها و نرده پله ها به هنر منبت کاری مزین گردیده است. پلکانی که طبقه همکف را به طبقه فوقانی متصل می کند معماری روسی دارد.

آیینه کاری ها به سبک اسلامی و قاجار می باشد و آیینه کاری هایی که در سال ۱۳۶۸ در این موزه استفاده شده به سبک اسلامی می باشد.

گچبریهای موزه به سبک روسی و قاجار می باشد. در واقع زمانی که موزه در تصرف سفارت روسیه بوده است معماری روسی روی آن پیاده شده است.

ویترین ها از ستون های تخت جمشید الهام پذیرفته اند‌که مانند آن فقط در کاخ تچر دیده شده است.

تالارها
به جز تالار یک و دو که محل نگهداری قدیمی ترین ظروف سفالی و زیورآلات شیشه ای مربوط به دوران پیش از اسلام است سه تالار فوقانی با نام های صدف، زرین و لاجورد شناخته می شوند.

تالار صدف
در تالار صدف ظروف شیشه ای مربوط به دوران میانه اسلامی و آثار سفالی نیشابور مربوط به سده های سوم و چهارم هجری است.

تالار زرین
در تالار زرین اشیا طلایی رنگی نگهداری می شوند که مربوط به دوران سلجوقی می باشد و بر روی بعضی از انها با خط نسخ جملاتی نوشته شده است.

تالار لاجورد
در تالار لاجورد ظروف سفالی فیروزه ای مربوط به دوره ایلخانی که سده های هفتم و هشتم استفاده می شده نگهداری می شود.

کتابخانه
یک کتابخانه در ضلع شمال غربی موزه قرار دارد که در برگیرنده ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی مربوط به تاریخ ، هنر و باستان شناسی می باشد.

دسترسی به موزه آبگینه و سفالینه ایران
وسیله نقلیه شخصی: موزه سفالینه و آبگینه در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک ۶۷ واقع شده است.
مترو: با استفاده از خط یک مترو در ایستگاه سعدی از قطار پیاده شده، وارد خیابان جمهوری و سپس وارد خیابان سی تیر شوید. موزه سفال و آبگینه در پلاک ۶۷ قرار گرفته است.

◉ آدرس: تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی‌تیر، پلاک ۷۵

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!