تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه پمپ بنزین دروازه دولت

یکی از مزایای موزه ها امکان سفر به گذشته است. سرعت رشد علم و تکنولوژی به قدری زیاد شده است که اشیایی که تا همین چند سال پیش بسیار جدید و مدرن به نظر می رسیدند امروزه بسیار ابتدایی اند. در موزه پمپ بنزین دروازه دولت اولین دستگاههای پمپ بنزین تا جدیدترین آنها به نمایش عموم گذاشته شده است. اولین اتومبیل در سال ۱۲۷۹ توسط مظفرالدین شاه وارد ایران شد. این اتومبیل رنویی بود که از شرکت رنو فرانسه خریداری شده بود و نهایتا توسط یک نارنجک توسط محمدعلی شاه قاجار منفجر شد. وقتی احمد شاه به مقام پادشاهی رسید اتومبیل دیگری خریداری شد که مورد استفاده شاه و درباریان قرار می گرفت و بدین ترتیب دومین اتومبیل وارد ایران شد. البته توریستهای خارجی هم اتومبیل ایران وارد می کردند و بعدها در بین تجار داشتن اتومبیل نشانه ثروت و مکنت بود. با رواج استفاده از اتومبیل در ایران نیاز به تاسیس پمپ بنزین احساس می شد. این بود که نخستین پمپ بنزینهای ایران در تهران ساخته شدند. این پمپ بنزین‌ها هماهنگ با معماری ایرانی ساخته شدند. در سال ۱۳۱۰ پمپ بنزینی توسط شرکت نفت ایران و انگلیس در خیابان سعدی ساخت شد که هنوز ساختمان آن دست نخورده باقی مانده است. امروزه به صورت موزه به نمایش عموم گذاشته شده است. موزه پمپ بنزین دارای سه اتاق می باشد.

اتاق شماره ۱
در این اتاق کلیه اسنادی که مربوط به مذاکرات ایران و انگلستان نحوه تاسیس پمپ بنزین جانمایی محل ساخت پمپ بنزین و پیش نیازهای آن می باشد به نمایش عموم درآمده است.

اتاق شماره ۲
در دومین اتاقِ موزه پمپ بنزین، خاطرات بنزین سهمیه بندی و کوپنی را مرور می کنیم و انواع سوخت مانند نفت سفید، گازوئیل، بنزین معمولی و بنزین سوپر به نمایش عموم گذاشته شده است.

اتاق شماره ۳
در اتاق شماره ۳ به تحلیل کارکرد تک تک اجزای دستگاه های پمپ بنزین پرداخته شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند با نحوه کارکرد این دستگاه ها با تمام جزئیات آشنا شوند.

دسترسی به موزه پمپ بنزین دروازه دولت
وسایل نقلیه شخصی: موزه پمپ بنزین دروازه دولت در تقاطع خیابان انقلاب اسلامی و خیابان سعدی شمالی نبش کوچه فیات واقع شده است.
مترو: موزه پمپ بنزین در کنار ایستگاه متروی دروازه دولت در خط 1 و 4 متروی تهران قرار گرفته است.

◉ آدرس: تهران، تقاطع خيابان انقلاب اسلامي و سعدي شمالي، نبش كوچه فيات

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!