تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه برج آزادی

موزه برج آزادی یکی از موزه هایی است که در زمان پهلوی دوم افتتاح شد. این موزه از بخش های زیر تشکیل شده است.

سالن ایران شناسی
سالن ایران شناسی با هدف آشنایی بازدیدکنندگان از اقلیم های متفاوت ایران و شاخصه های مهم تاریخی جغرافیای اقتصادی راه اندازی شده است.
در این سالن بازدیدکنندگان بر روی یک نوار پیاده بر (واک وی) ایستاده و نمایی از کشور عزیزمان ایران را تماشا می کنند و با پتانسیل های گوناگون گردشگری، اقتصادی، فرهنگی و هنری آن آشنا می شوند.

گذرگاه پیشینیان
در واقع گذرگاه پیشینیان راهرویی است که در دو طرف با ویترین سبب شده ایران مربوط به هزار سال قبل از میلاد مسیح دران به نمایش گذاشته شده اند.

تالار کهن
چهارپایه برج آزادی توسط تالار کهن به یکدیگر وصل میشود که محل نمایشگاه آثار هنری و گالری ها می باشد.

تالار آیینه
در قسمت شمالی تالار کهن تالاری با 12 ویترین در سمت چپ و راست قرار دارد که در این ویترین ها اشیا با موضوعات تعلیم و تربیت، خلیج فارس محیط زیست، آب و زندگی، بنای یاد بود آزادی، فرهنگ و هنر، ایران زمین، صنایع، شهرسازی، دریای خزر، ورزش و کشاورزی وجود دارد. در تالار آیینه در بخش شمالی به فضایی دیگر راه می یابد که در قسمت راهروی آن 8 غرفه برای نمایش آثار هنری وجود دارد و در سمت چپ آن سالن دانستنی ها و سالن نمایش وجود دارد. در قسمت شمالی این فضا نگارخانه وجود دارد که در ضلع شرقی آن یک کتابخانه تعبیه شده است. ضلع غربی هم بخش اداری مجموعه است.

سالن دانستنی ها
سالن دانستنی ها یک سالن 12 وجهی منتظم است که در وسط آن یک میز دوار با 28 سیستم رایانه برای اطلاع رسانی قرار دارد که در کنار آن سالن انتظار قرار گرفته است.

سالن نمایش
یک سالن نمایش با ظرفیت 300 نفر در عمق 15 متری زمین واقع شده که از 18 سکو تشکیل شده است. در سقف سالن نقاشی هایی به سبک کوبیسم وجود دارد. در بخش تماشاچیان صفحه نمایش شفافی وجود دارد که با کیفیت بالایی آثار تاریخی قبل و بعد از اسلام مربوط به ایران کهن و همچنین نمای شکوهمند میدان آزادی را به نمایش می گذارد.

نگارخانه
این بخش از تالار آیینه مختص برگزاری نمایشگاههای مختلف در فضایی به وسعت 17 در 14 متر می باشد که در آن یک پاسیو وجود دارد و نور پردازی ها مناسبی برای به نمایش گذاشتن آثار هنری در آن در نظر گرفته شده است.

کتابخانه
این بخش از تالار آیینه با وسعت 212 متر مربع است که 11,662 جلد کتاب را با عناوین تاریخی، معماری، زبان شناسی و اجتماعی در خود جای داده است.

طبقات برج آزادی
به دلیل وجود انحنا در پایه های طبقات امکان دسترسی با آسانسور به صورت یکسره از زیر زمین تا طبقه چهارم وجود ندارد به همین دلیل دو آسانسور دیگر برای دسترسی از طبقه دوم تا چهارم تعبیه شده است. البته دو دستگاه پله با 286 پلکان بازدید کنندگان را به طبقات فوقانی می رسانند. طبقه دوم در ارتفاع 23 متری قرار گرفته است، طبقه سوم در فاصله 33 متری از سطح زمین واقع شده و از طبقه چهارم از 39 متری می توانید تهران را تماشا بفرمایید.

ثبت ملی موزه برج آزادی
این اثر با شماره 1008 در سال 1353 به ثبت ملی رسیده است.

دسترسی
با وسیله نقلیه شخصی: برج آزادی از طرف چپ در انتهای بزرگراه شهید لشگری، از طرف راست به خیابان آزادی، از سمت شمال به بزرگراه سعیدی و از سمت جنوب به بزرگراه جناح ختم می شود.

با اتوبوس: با استفاده از خط 1 اتوبوس های بی آر تی هم می توانید به راحتی خودتان را به میدان آزادی برسانید. البته خطوط 237 پایانه اکباتان- میدان آزادی، خط 153 میدان آزادی- دانشگاه علوم و تحقیقات، خط 102 میدان آزادی- خاوران، خط 110 ترمینال آزادگان-ترمینال جنت آباد، خط 101 چهارراه تهرانپارس- میدان آزادی نیز در میدان آزادی ایستگاه دارند. که با پیاده شدن در ایستگاه میدان آزادی به راحتی می توانید خودتان را به برج با شکوه آزادی برسانید.

با مترو: با استفاده از خط 4 مترو مسیر کلاهدوز- ارم سبز هم می توانید در ایستگاه متروی میدان آزادی از قطار پیاده شوید.

◉ آدرس: تهران، خیابان آزادی، میدان آزادی ، برج آزادی

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!