تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

موزه استاد حسین بهزاد

در سال ۱۳۷۳ طبق توافقات انجام شده بین سازمان فرهنگی و پرویز بهزاد فرزند حسین بهزاد، ۲۸۹ اثر مینیاتور استاد حسین بهزاد در کاخ ولیعهد کاخ سعد آباد در پنج سالن به نمایش عموم گذاشته شد.

زندگینامه استاد حسین بهزاد
حسین بهزاد در سال ۱۲۷۳ در تهران چشم به جهان گشود. پدرش میرزا فضل الله اصفهانی نقاش و قلمدان ساز ماهری بود که ساکن تهران شد. او حسین را نزد یکی از دوستانش که مینیاتوریست زبردستی بود فرستاد تا مینیاتور را به وی بیاموزد اما متاسفانه حسین بهزاد هم پدر و هم استادش ملاعلی قلمدان ساز را در سن شش سالگی از دست داد و مادرش او را به شاگرد ملاعلی که فردی به نام حسن آقا بود سپرد. بهزاد تا سن هجده سالگی به چنان مهارتی در نقاشی رسید که حجره ای برای خودش کرایه کرد و شروع به کپی آثار حسن عباسی و کمال الدین بهزاد کرد. او چنان تبحری داشت که تشخیص کپی و اصل تقاشی ها از هم دشوار بود. او در سن ۲۴ سالگی ازدواج کرد و ثمره اش پسری به نام پرویز بود.

حسین بهزاد در سال ۱۳۱۴ به فرانسه رفت و از موزه های فرانسه دیدن کرد و با ایده هایی که از نقاشیهای موجود در موزه های فرانسه گرفت توانست تحولی اساسی در مینیاتور ایران که از چین و مغولستان وارد کشور ما شده بود، نماید. وی بعد از بازدید از این موزه ها دیگر از چهره های مغولی در آثارش استفاده ننمود و ریزه کاری ها و زواید را از کار خود حذف کرد. وی از داستان های عاشقانه ای مانند لیلی و مجنون ایده می گرفت و شخصیت های قصه های اساطیری موجود در کتاب ها را بر اساس تخیلاتش جان می بخشید.

وی پرسپکتیو را وارد مینیاتور کرد و آناتومی بدن انسان را همان گونه که بود به تصویر در آورد. او با استفاده از رنگ ها به تصاویرش عمق می بخشید. او نمایشگاه های زیادی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد و در ۲۱ مهر سال ۱۳۴۷ چشم از جهان فرو بست و در آرامستان این بابویه شهر ری به خاک سپرده شد.

دسترسی به موزه استاد حسین بهزاد
وسیله نقلیه شخصی: موزه استاد حسین بهزاد در کاخ سعدآباد واقع در خیابان ولیعصر، خیابان فلاحی، خیابان طاهری واقع شده است.
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه تجریش پیاده شوید و با تاکسی خودتان را به زعفرانیه انتهای خیابان کمال طاهری برسانید.
اتوبوس: با استفاده از خط 7 بی آر تی در ایستگاه باغ فردوس پیاده شوید. یک کیلومتری را باید پیاده روی نمایید تا به کاخ موزه سعد آباد که کاخ سبز در آن قرار گرفته است برسید. از اتوبوس که در ایستگاه باغ فردوس پیاده شدید باید به سمت خیابان یکتا بروید. در خیابان یکتا مستقیم بروید تا به خیابان طاهری برسید. کاخ سعد آباد در انتهای خیابان طاهری قرار دارد.

◉ آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، کاخ سعد آباد

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!