تجریش پلازا

مجموعه‌ای با موضوعات فرهنگی، علمی، ادبی، سرگرمی

تهران گردی

راهنمای جامع و معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران و شمیرانات

ژورنال‌ و دانشنامه

انشنامه‌ها و مجله‌های آنلاین با موضوعات گوناگون

جعبه ابزار آنلاین

مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی آنلاین با موضوعات گوناگون

اصناف و مشاغل

جستجوی مشاغل و کسب‌وکارهای ایران در اصناف گوناگون

تماس با ما

ارتباط با بخش پشتیبانی و ارسال درخواست، پیشنهاد یا انتقاد

منابع

منابع تصاویر و مطالبی که به صورت بازنشر جهت ارتقای سطح دانش و اطلاعات عمومی بصورت رایگان قرار داده شده اند

قوانین

مجموعه ضوابط و قوانین استفاده کاربران و مخاطبان محترم

خانه موزه ابوالحسن صبا

خانه موزه صبا متعلق به ابوالحسن صبا از بزرگترین موسیقیدانان ایرانی است که به وضیت وی در سال ۱۳۵۳ تبدیل به خانه موزه شده تا محلی برای آموزش موسیقی به هنر دوستان باشد. در این خانه موزه که دارای پنج اتاق و یک زیر زمین است سازهای ابو الحسن صبا، عکس های وی در دوران زندگی، عکس های شخصی و دست نوشته هایش، به انضمام عروسک هایی است که همسر هنرمند ایشان بعد از تحقیق در مورد اقوام گوناگون ایرانی ساخته است. این عروسکها ۹۰ نوع پوشش اقوام ایرانی را به نمایش گذاشته اند. در این خانه موزه همچنین تالیفات صبا که شامل ردیف مجلس برای تار و سه تار در یک جلد برای ویولن در سه جلد و برای سنتور چهار جلد می باشد. در زیر زمین این موزه نیز اساتید بزرگی از موسیقی توسط شاگردان ابوالحسن صبا تربیت شده اند.

زندگینامه استاد ابوالحسن صبا
ابوالحسن خان صبا در ۱۴ فروردین ۱۲۸۱ در یک خانواده هنرمند و هنردوست متولد شد وی نوه محمود خان صبا ملک الشعرای دربار فتحعلی شاه قاجار بود. پدرش اهل موسیقی بود و از شش سالگی او را نزد اساتید برجسته موسیقی خود برد و از آنها خواست به صبا موسیقی بیاموزند. صبا تا جایی به موسیقی علاقه داشت که تارش را به مدرسه می برد و معرکه می گرفت و برای همشاگردی‌هایش تار می زد. او حتی به جای رفتن به کالج آمریکایی ها شاگرد اولین دوره مدرسه عالی موسیقی شد. وی با نواختن سبک جدیدی از ویولن تاثیر زیادی بر موسیقی ایران نهاد.

او در سن ۲۲ سالگی به عنوان بهترین ویولونیست و تک نواز مدرسه عالی موسیقی برگزیده شد و در سال ۱۳۰۶ برای سرود ای وطن با صدای روح انگیز ویولن زد که اولین قطعه وی بود که روی صفحه ضبط شد و به فروش رسید و با اقبال عمومی هم مواجه شد. در همان سال، به درخواست وزیری موسس مدرسه عالی موسیقی، در رشت یک مدرسه موسیقی تاسیس کرد و از هر فرصتی برای مکتوب نمودن موسیقی های محلی استفاده می نمود. او به دنبال جمع آوری موسیقی ناب ایرانی از دل فرهنگ های مختلف اقوام ایرانی به تمام روستاهای خطه سرسبز شمالی سفر کرد و حتی نی زدن چوپانان را نیز مکتوب می کرد او این کار ار آقن قدر با جدیت ادامه داد تا به جایی که دخترش ژاله می گوید روزی نوازنده ای دور گرد سازی می نواخت وی سراسیمه با لباس منزل خارج شد و با همان کاغذ و قلمی که در جیبش بود موسیقی وی را مکتوب کرد. صبا در سال ۱۳۱۰ به تهران بازگشت و در خانه پدریش به تدریس موسیقی پرداخت و شاگردانی بزرگ را پرورش داد.

او در سال ۱۳۱۱ با یکی از شاگردانش به نام خانم اسفندیاری که دختر عموی نیما یوشیج بود ازدواج کرد و صاحب سه دختر به نام های غزاله، ژاله و رکسانا شد.

در سال ۱۳۱۸ صبا به استخدام رادیو تهران درآمد و به عنوان استاد تمام ویولن شناخته شد.

وی شاگرد کمال المک نیز بوده و دوستانش شعرای به نامی مانند نیما یوشیج و شهریار بودند.

ساز تنهایی وی سه تار بود و او معتقد بود فقط سه تار می تواند تمام احساس نوازنده را انگونه که هست نمایان سازد.

دسترسی به خانه موزه صبا
وسایل نقلیه شخصی: خانه موزه صبا در تهران، میدان بهارستان، خیابان ظهیرالاسلام، پلاک ۹۰ واقع شده است.
مترو: با استفاده از خط ۲ مترو در ایستگاه بهارستان از قطار پیاده شوید. به سمت میدان بهارستان روید و وارد خیابان جمهوری اسلامی شوید. مستقیم بروید تا به خیابان ظهیرالاسلام برسید. خانه موزه صبا در ظهیرالاسلام پلاک ۹۰ قرار دارد.

◉ آدرس: تهران، ميدان بهارستان، خیابان ظهير الاسلام، شماره ۹۰

.
منابع:
گوگل مپ | https://www.google.com/maps
ویکی پدیا فارسی | https://fa.wikipedia.org
توریستگاه | https://www.touristgah.com
سیری در ایران | https://seeiran.ir

error: Alert: Content selection is disabled!!